934) DÜNYADA İÇ KARGAŞALAR

Yayin Tarihi 10 Ağustos, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Dünyada yer yerinden oynuyor

 

image00113.jpg

Son olarak Londra’da başlayan toplumsal eylemler dünyanın dört bir yanında yaşananların sadece bir parçası. İsrail’de yüzbinlerce insan yüksek konut fiyatları nedeniyle sokaklarda kamp kurarken, Şili’de binlerce öğrenci eğitimde reform talebiyle polisle çatışıyor. Halk gösterileri, sadece gelişmekte olan ülkelere değil, ABD gibi ekonomisi gelişmiş ülkelere de sıçradı.

 

İsrail: İsrail’de geçen hafta yüksek konut fiyatlarına yönelik bir tepki olarak başlayan eylemler büyümeye devam ediyor. Hafta sonunda Tel Aviv’de 250 bin kişinin katıldığı dev gösterinin ardından, sokaklara kamp kuran İsrailliler hükümet karşıtı protestolarını sürdürüyor. İsrail’de orta sınıf, konut fiyatlarını yüzde 30, elektrik ücretlerini de yüzde 10 artıran hükümete ateş püskürüyor.

 

İSRAİL’DE YÜZ BİNLER SOKAKLARDA / FOTO GALERİ

 

Trinidad Tobago: Karayip ülkesi Tirinidad Tobago’da, halk yetersiz altyapı nedeniyle ayaklandı. Yol ve kanalizasyonların yetersiz olduğundan şikayet eden ve altyapının geliştirilmesini isteyen halk, hükümetten yaşam standartlarının artırılması talebinde bulunuyor.

 

KÜÇÜK KARAYİP ÜLKESİ AYAKLANDI / FOTO GALERİ

 

ABD: California eyaletinin San Francisco kentinde, sendika işçileri toplu greve gitti. Verizon Wireless şirketinin 45 bin sendika üyesi çalışandan 1 milyar dolar imtiyaz talep etmesi üzerine ülke çapındaki binlece gösterici sokaklara döküldü. San Francisco’daki Verizon Wireless mağazası önünde toplanan çalışanlar, şirkete karşı tepkilerini ortaya koydu.

 

BİNLERCE İŞÇİ GREV BAŞLATTI / FOTO GALERİ

 

Hindistan: Hindistan’da halkın hükümet içi yolsuzluklara yönelik tepkisi sonunda sokaklara taştı. Başkent Yeni Delhi’de BJP partisine bağlı sağcı aktivistler polisle çatışmaya girdi. Muhalefet partisine üye sağcı gençlerin polisin kurduğu bariyeri aşmaya çalışması, başkent sokaklarında çatışmaların yaşanmasına neden oldu. Polise taş fırlatan aktivistler parlamento binasına ilerlemeye çalıştı.

 

YENİ DELHİ SOKAKLARI KARIŞTI / FOTO GALERİ

 

Afganistan10 yıldan beri süren savaşın politik kaosun içine sürüklediği Afganistan’da, halkın koalisyon güçlerince desteklenen hükümete olan sabrı taşmak üzere. Başkent Kabil’de dün sokaklara dökülen binlerce Afgan, arazi tartışmalarında yaşanan ölümlerden hükümeti sorumlu tuttu. Göstericilerin arasındaki yaklaşık 300 kişilik grup, çatışmalarda ölenlerin cesetlerini taşıyarak parlamentoya yürümek istedi.

 

ÖFKE DOLU KALABALIK KABİL SOKAKLARINA DÖKÜLDÜ / FOTO GALERİ

 

Şili: Şili’de birkaç haftadan beri devam eden öğrenci isyanının sonu gelmiyor. Hükümetten eğitim alanında reform talep eden gençler, her gün başkent Santiago sokaklarında polisle karşı karşıya geliyor. Londra’dakileri andıran görüntülere sahne olan çatışmalarda birçok araç kundaklanıyor. Öğrenciler, gösterilerde taşıdıkları döviz ve bayraklarda hükümetten bedava eğitim hizmeti istiyor.

 

ŞİLİ’DE SOKAKLAR SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

 

Arjantin: Şili’de yaşanan öğrenci isyanı Arjantin’e de sıçradı. Başkent Buenos Aires’de bir araya gelen Şilili ve Arjantinli öğrenciler Obelisco anıtı önünde hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Öğrenciler, hükümetten bedava eğitim taleplerini tekrarladı.

 

ARJANTİN’DE ŞİLİ’DEN ÖRNEK ALDI / FOTO GALERİ

 

Suriye: Devlet Başkanı Beşar Esad’ın istifa etmesini isteyen muhalefetin protestoları aylardan beri devam ediyor. Esad, ülkedeki iç karışıklığın “terörist gruplar” tarafından tetiklendiğini savunarak askeri operasyonların devam edeceğini belirtti. İnsan hakları örgütleri ise bugüne kadar şiddet olaylarında 2 binden fazla kişini öldüğünü öne sürüyor.

 

SURİYE’DE GEÇTİĞİMİZ AYLARDA YAŞANAN PROTESTOLAR / FOTO GALERİ

 

Libya: Libya lideri Muammer Kaddafi’ye başkaldıran isyancılar, ülkenin doğusundaki Bingazi’yi başkentleri ilan ederek geçici bir hükümet kurdu. Mart ayında Birleşmiş Milletler‘in (BM) libya hükümetine karşı hava harekatı kararı almasıyla savaş iyice ısındı. Aylardır süren operasyonlara rağmen Kaddafi boyun eğmiş değil. Dahası, NATO güçlerinin sivil kayıplara neden olması isyancılar ile koalisyon güçleri arasındaki gerginliği artırıyor.

 

BİNGAZİ’DE KADDAFİ PROTESTOSU / FOTO GALERİ

 

Japonya: Mart ayında yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami nedeniyle Fukuşima nükleer santrali büyük hasar gören Japonya’da, halk nükleer enerjiyi protesto etmek için hafta sonunda sokaklara döküldü. 20 binden fazla kişinin ölümüne neden olan depremin ardından, Japonlar yemek ve içme sularına kadar bulaşan radyasyon nedeniyle kabus dolu günler geçirdi. Birkaç hafta önce, Başbakan Naoto Kan 20 yıl içinde nükleer enerjinin tamamen bırakılacağını ilan etti. Öte yandan, Japonya’nın saçtığı radyasyondan endişe duyan Güney Kore, Filipinler ve Myanmar’da Tokyo’yu hedef alan protestolar düzenlendi.

 

JAPONYA’DA NÜKLEER PROTESTO / FOTO GALERİ

 

ASYA ÜLKELERİ JAPONYA’YI PROTESTO ETTİ / FOTO GALERİ

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18455151.asp?gid=381

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“934) DÜNYADA İÇ KARGAŞALAR” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 11 Ağustos, 2011 17:27

  HEPSİNİN SEBEBİ AYNI!
  -DÜSÜNÜNÜZKİ;DOGRU,DÜRÜST TARIM YAPAN BİRKAC KİSİ KALMIS ABDEDE:( ONLARDA YILLIK 18 BİN USD.KAZANIRKEN,ÖDEDİKELRİ BORC:550 BN DOLARI BULUYORMUS!
  –VARYA!
  BU ARADAN GECİNEN ZİHNİYETDEN SEBEP*MEDENİYETDEN NEFRET EDİYORUM:(
  **ASLINDA TÜM DÜNYADAKİ POLİTİKACILARIN AL BİRİNİ VUR ÖBÜRÜNE!GÖRÜNTÜLERİNDEN ÖTÜRÜ,OLANLARIN SEBEBİ GAYET ACIK!KESKE DAHA COK AKRISSADA GÜVENDİKLERİ DAG-LARA KARLAR YAGSA!AHH!İSTE YARADANIN GÜCÜ O VAKİT GÖRÜLÜR(*
  –BUNCA HAKSIZLIK NASIL CÖZÜLECEK BASKA TÜRLÜ?

Yorum yap