933) İRAN PKK’SI, “PJAK” PES ETTİ!

Yayin Tarihi 9 Ağustos, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

PJAK, İran’da pes etti

 

image00110.jpg

PKK’nın İran’daki kolu, İran ordusunun son günlerdeki yoğun operasyonları sonucu ülkeyi terk ederek Kandil’e çekildi 

 

Son günlerde İran’ın yoğun operasyonlarına maruz kalan PKK, İran’daki kolu PJAK militanlarını Kandil’e geri çekme kararı aldı. PKK ile İran’daki PJAK’ı da bünyesinde bulunduran KCK’nın yöneticisi Murat Karayılan, İran’ın son bir aydır düzenlediği operasyonlardan dolayı büyük zarar gördüklerini ima eden açıklamalarda bulundu. 

Karayılan, PJAK örgütü bünyesinde İran’a saldıran militanları geri çekme kararı aldıklarını belirterek, İran’dan operasyonları durdurmasını istedi.

İran, iki haftadır ülkenin güneyindeki bölgeye düzenlediği operasyonda PKK’nın yan kuruluşu olan PJAK’a büyük darbe vurdu. İran’ın operasyonunu değerlendiren KCK yöneticisi Murat Karayılan, PJAK bünyesindeki HRK ismini verdikleri grupları geri çekme kararı aldıklarını dile getirdi. Örgüte yakın internet sitesine açıklamalarda bulunan Karayılan, bir daha çatışmaların olmaması için tedbirler aldıklarını dile getirdi.

Karayılan açıklamasında şunları söyledi: “Şu anda sınır üzerinde mevzilenmiş olan PJAK’a bağlı HRK gerillalarını sınır hattından alarak, daha geriye çekmekteyiz. Onun yerine bizzat bizim güçlerimiz olan HPG güçleri yer alacaklardır. Böylece Kandil alanında ve yine daha değişik alanlarda artık sınır üzerinde PJAK gerillaları olmayacaktır. Bu, İran’ı yeni bir saldırıya tahrik etmemek için tek taraflı olarak alınmış bir tedbirdir ve umarım İran tarafından da dikkate alınacaktır. Gelinen aşamada İran ile çatışma durumu çok kritik bir noktaya gelip dayanmış bulunmaktadır. Çünkü bu aşamadan sonra İran tekrar saldırılarını başlatırsa, artık sadece PJAK değil, biz de PKK olarak devreye girmek durumunda kalacağız. Çünkü artık sınır üzerinde direkt PKK güçleri vardır ve biz PKK olarak İran’a karşı herhangi bir savaş ilan etmedik. İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı savaşmak da istemiyoruz. Neden? Çünkü bölgeyi yeniden dizayn etmek isteyen uluslararası güçlerin amaçlarından birisi de İran’ı kuşatmaktır. En azından biz tarafsız durmalıyız. Biz, uluslararası güçlerle bölge güçlerinin kendi aralarındaki çatışmalarda Kürtlerin kimsenin askeri olmasını istemiyoruz.”

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“933) İRAN PKK’SI, “PJAK” PES ETTİ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Necmi Kaya yorum tarihi 17 Kasım, 2012 19:19

    İRAN PJAK’I BİTİRDİ YA PKK NE OLACAK?
    http://www.giresunaktuel.com/yazar.asp?yaziID=4547

Yorum yap