930) Büyük Keşif: Cengiz Han’ın Mezarı Bulunmuş!

Yayin Tarihi 26 Mart, 2016 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Cengiz Han’ın Mezarı Bulundu

Japonya’nan “Kiodo Susin” ajansı ile Japon Bilim Merkezi, Burkan Kaldun dağında uzun zamandan beri yapılmakta olan bilimsel araştırmaların ön raporunu açıkladı.

1990’dan bu yana yapılmakta olan söz konusu araştırma-incelemelerin sonucunda Cengiz Han’ın mezarı keşfedildiği bildirildi.

Açıklamada, NASA ve Japon Uzay Araştırmaları Merkezi “GVC”’in ortak çalışmaları sonucunda, Moğolistan’ın Kuzey Doğusunda Cengiz Han’ın mezarlığına ulaşıldığı ifade edildi.

İlgili keşfin bir Japon markası olan ve binlerce metrelik toprak derinliğini inceleme kapasitesine sahip olan “LCI” inceleme dürbünü sayesinde mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, Burkan Kaldun Dağında bulunan Cengiz Han’ın mezarı 100 metrekareyi kapsamakta ve sekiz odadan oluşmaktadır. En ortada bulunan odada Cengiz Han, elinde (göbek kısmında) damgasını tutmuş şekilde yatırılmış bulunmaktadır. Ayak ucunun her iki tarafından arslanın heykelleri yapılmıştır. Başucunda ise Göğü/Tanrı sembolize eden uçmakta ulan yırtıcı kuşun heykeli bulunmaktadır.

image001

Bununla birlikte sağ tarafında sekiz boz renkli at, eyer ve diğer at kültürü eşyaları, değerli taşlar konulmuştur. Ayrıca, diğer odalarda bahadır ve hanımlarının da bulunduğu tespit edilmiştir.

İleride dünya bilim adamlarının özel komisyon oluşturacağı ve Moğolistan Hükümetinden incelemelerin yapılması için izin alma işlemlerinin başlatılacağı ifade edildi.

Kaynak: qazaquni.kz

http://www.genelturktarihi.net/

Burhan Haldun Dağı 

Moğolistan’ın Hentiy eyaletinde bulunan ve Moğollar için kutsal sayılan dağlardan biridir. Cengiz Han’ın buraya gömüldüğü kuvvetli bir ihtimal olarak görülmektedir. Budist olan Moğollar ve Türki kavimler Buda’yı burhan olarak adlandırmaktaydı, bu sebeple bu dağın isminin Sonsuz Buda anlamına geldiği söylenir.

Moğol İmparatoru Cengiz Han’ın seferlere çıkmadan önce buraya gelip dua ettiği rivayet edilir, aynı zamanda mezarının bu dağa yakın bir yerde olduğu sanılmaktadır. Ayrıca Cengiz Han’ın babası Yesügey Bahadır öldüğünde, henüz 9 yaşındaki Cengiz Han’a miras kalan 9 tuğlu sancağı ele geçirmek için Cengiz Han’ı öldürmek isteyen Targutay Kriltuh ve onu destekleyenlerin eline 9 tuğlu sancağı geçirmek istemeyen Cengiz Han 4 gün boyunca bu dağda sadece atıyla birlikte kalmıştır. 4 gün atının kanını içerek beslenmiş, dağdan çıkmak istediği her günde bir engelle karşılaşmış ve bunu tanrıların gösterdiği işaretler olarak yorumlayıp dağdan inmemiştir. Açlıktan ölmek üzere olduğunu düşünen ve artık “Sonu ne olursa olsun” demeye başlayan Cengiz Han, atıyla birlikte dağdan bir patikayı takip ederek inerken yakalanıp esir alınmıştır. Esirlikten kurtulduktan sonra da beyliğini bu dağın yamacına kurmuş ve her sabah düzenli olarak dağa çıkarak dua etmiştir. Öldükten sonra bu dağlara gömülmek istediğini, vasiyet olarak kendisinden 2 yaş küçük ve hanlığı boyunca en rütbeli komutan olan kardeşi Kassar’a bildirmiştir. (Vikipedi)

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap