93) YENİ GÜNDEM : “DERİN DEVLET”

Yayin Tarihi 9 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

PKK dosyası Özal’ı öldürdü

Eski istihbaratçı Bülent Orakoğlu, Turgut Özal’ın öldürüldüğünü iddia etti.

09 Şubat 2008 / 05:40

image00129.jpg

Orakoğlu, İpekçi, Mumcu ve Özal’ın gizli bir PKK dosyayısını okuduktan sonra öldürüldüklerini söyledi.

Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu 9. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’ın öldürüldüğünü, suikastı tezgahlayan kişinin ise devletin üst düzey yönetiminden biri olduğunu ileri sürdü. Henüz piyasaya verilmeyen Haberajanda dergisine röportaj veren Orakoğlu, Abdi İpekçi, Uğur Mumcu, Eşref Bitlis ve Turgut Özal’ın PKK derin devlet ilişkisine yer verilen bir dosyayı okuduktan sonra öldürüldüklerini ileri sürdü.

DOSYAYI OKUYAN ÖLDÜ

Orakoğlu, Abdi İpekçi’ye öldürülmeden hemen önce bir dosya geldiğini, dosyada bir devlet örgütlenmesinin bilgilerinin yer aldığını söyledi. İpekçi dosyayı aldıktan hemen sonra CIA’in Ankara temsilcisine gelerek, dosyadaki devlet örgütlenmesini sorduğunu iddia eden Orakoğlu, İpekçi’nin dosyaya ulaştığını açık ettikten çok kısa bir süre sonra öldürüldüğünü söyledi. Öldürülmeden üç gün önce benzer bir dosyanın da gazeteci Uğur Mumcu’ya da geldiğini ileri süren Orakoğlu Mumcu’nun Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı aradığını Özal’a ulaşamayınca da dönemin Jandarma Genel Komutanı olan Orgeneral Eşref Bitlis’e telefonla dosyadaki bilgileri anlattığını iddia etti.

KATİLLERİ KONTRGERİLLA

Orakoğlu’na göre Bitlis’le yaptığı telefon görüşmesinden üç sonra Mumcu bombalı bir saldırıyla öldürüldü. Mumcu’dan çok kısa bir süre sonra da Orgeneral Bitlis’in uçağı düşürülerek öldürüldü. Orgeneral Bitlis’in ölümünden iki ay sonra da Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Çankaya Köşkü’nde geçirdiği bir kalp krizi sonrasında hayatını kaybettiğini hatırlatan Orakoğlu Özal’ın da kontrgerilla tarafından öldürüldüğünü ileri sürdü. Özal suikastını üst düzey bir devlet görevlisinin organize ettiğini ileri süren Orakoğlu, röportajda ısrarlı sorulara rağmen “Bu ismi biliyorum ama söyleyemem” dedi.

Yeni Şafak

 

Paylaş:

Yorumlar

“93) YENİ GÜNDEM : “DERİN DEVLET”” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 9 Şubat, 2008 12:03

  SAYIN ORAKOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI DOĞRU OLABİLİR. BİZİM YANİ HALKIN BU AÇIKLAMAYI DEĞERLENDİREBİLECEK BİR ÖLÇÜYE SAHİP OLMAMASI,(ZATEN OLMASIDA MÜMKÜN DEĞİL, İYİ Kİ DEĞİLMİŞ DOSYAYI OKUYAN SUİKASTA KURBAN GİTTİĞİNE GÖRE…!)
  HALKIN BU KONUDA YAPACAĞI HER YORUMU BİR ZAN VE ŞÜPHE OLUŞTURACAKTIR.
  ANCAK, SORULMASI GEREKEN BAZI SORULARI YÖNELTME HAKKIMIZIN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM !
  1- “TÜRBAN” İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR TOPLUM VE DEVLET KURUMLARI ARASINDA CİDDİ BİR BOYUTTA İKEN VE BAZI GRUPLAR DA, T.C. DEVLETİ İLE BİR HESAPLAŞMA İÇERİSİNE GİRMİŞLER İKEN ; BU AÇIKLAMA NEDEN ŞİMDİ YAPILDI ?
  2- DEVLET’İN DERİN’İ DERİNSİZİ OLMAZ, DEVLET HER TÜRLÜ OLUŞUMU İLE DEVLET’TİR, TEK’TİR VE YÖNETİMİDE, YASAL OLARAK GELENLER VE ATANANLARDIR ! BUNA GÖRE GİZLİ BİR OLUŞUMUN VARLIĞINDAN BAHSETMEK, HALKIN DEVLETİNE KARŞI GÜVEN DUYGUSUNU SARSMAZ MI ?
  3- “BU İSMİ BİLİYORUM AMA SÖYLEYEMEM” DİYORSANIZ,
  AÇIKLAMANIZIN MÜMKÜN OLMADIĞI BİR KONUYU NEDEN SÖYLÜYORSUNUZ ?

  HER ZAMANKİNDEN FAZLA MİLLİ BİRLİĞE VE HUZURA İHTİYACIMIZIN OLDUĞU BUGÜNLERDE, BU AÇIKLAMALAR GÜVENSİZLİK VE ŞÜPHEYE ZEMİN HAZIRLAR…
  “DEVLET” VAR İSE TÜRK MİLLETİ VARDIR…
  TÜRK, DEVLETSİZ YAŞAYAMAZ…
  BUNDAN DOLAYI TÜRKLÜK ŞUURUNA SAHİP HER TÜRK T.C. DEVLETİ’NİN BAĞIMSIZLIĞI VE HAYATİYETİ İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPAR.
  BİR OLALIM !
  DİRİ OLALIM !
  DİRLİKLİ OLALIM !

 2. kudret öteyaka yorum tarihi 10 Şubat, 2008 03:44

  Madem bu dosyaları okuyan öldürülüyor niçin kendisi okuduğunu söyleyebiliyor ki? Onu koruyanlar kim ola? Kendisinin hangi bilgilerle, milli veya gayri milli eğitimlerle donatıldığını bilmek isteriz. Sırtını halka dayayamıyorsa zaten bizden değildir diğerleri gibi. Olayların gelişine ve gidişatına bakılırsa zaten kendisi de bir tezgahın içerisinde gibi geliyor bana sıradan bir vatandaş olarak. Satranç oynamasını bilmeyen ve eğitim seviyesi çok düşük bir kitleyi kandırmak bu kadar kolay oluyor demek ki. Mosadı siası miti bir araya gelecek te bundan türk milleti hayırlı faydalar sağlayacak. Olacak iş mi bu?

 3. kamer erdoğan marold yorum tarihi 10 Şubat, 2008 23:05

  SAYIN YILMAZ KARAHAN VE SAYIN KUDRET ÖTEKAYA,
  YAPTIĞINIZ AÇIKLAMALARDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…
  ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR Kİ BİZ TÜRKLERİN GENİNDE İNANILMAZ BİR ÜSTÜN ZEKA KABİLİYETİ VAR…BU TÜR VE BUNA BENZER KONULARDA MEŞHUR FİLİM KOMSER KOLOMBOYU BİLİRSİNİZ İŞTE AYNE ONUN USTALIĞINDA OLAYLARA BAKABİLME KABİLİYETİ BİZİM MİLLETİMİZE ALLAH TARAFINDAN VERİLMİŞ…YÜCE ATATÜRK BUNUN ÇOKTAN FATKINA VARMIŞ BİR ÖNDER OLARAK BİZE ASLINDA OLABİLECEKLERİN HABERİNİ ÇOKTAN VERMİŞTİR…EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE İNŞAHALLAH…

 4. kemal ırak yorum tarihi 12 Şubat, 2008 17:40

  sayın orakoğlu ortalığın karıştığı şu günlerde, bir rol kapmaya çalışıyor.söyledikleri sokaktaki herhangi birinin iddialarından öteye geçmez;çünkü hiçbir kanıtı olmayan mahalle dedikoduları bunlar.zaten yeni şafak ve benzeri matbuat da böyle bir sansasyonel haber bulsak diye can atarlarken,haberin ne kadar gerçekçi olduğunu hiç sorgulamadan üstüne atlamış.aslında maksadı kafaları karıştırıp bazı isteklerini kolaylaştırmak.yedirdiklerine de yedirecekler;nasılsa buldular saf türk halkını.

 5. Samet Acar yorum tarihi 14 Şubat, 2008 15:05

  OLABİLİR.YENİ DEVLET NEDEN,NİÇİN,SEBEPLERİ ,ÜST DÜZEY KİŞİ VEYA KİŞİLER KİMLERE HİZMET EDİYOR?bİLİNİYORSA,GELEN GEÇEN HÜKÜMMETLER ,HORON MU TEPTİLER ACABA?BİR İKTİDAR DEVLETİNE SAHİP ÇIKAMIYORSA ACZA DÜŞMÜŞSE ,ONA HAYIRLAR OLSUN MU DEMELİĞİZ.ŞU BİR GERÇEK Kİ GÜÇ KİMDE İSE VE PARA KİMDE İSE ,O PARA O GÜCÜ KENDİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIR.O DEVLETİN GERÇEKLERİ GÖRMESİNİ ,KALKINMASINI VE BULUNDUĞU ORTAMDA GÜÇLENEREK SÖZ SAHİBİ OLMASINI İSTEMEZ,İSTEMEMİŞLERDİRDE.bİZİ İDARE EDENLERİN GÖNÜLERİ BAŞKALARININ EİNDEDİR.İSTEDİĞİ ZAMAN AŞAĞI,YUKARI,SAĞA,SOLA ÇEKEBİLİYORLAR.VUKUTALARI DA RAHATÇA YAPIYORLAR.BİZLERE “BAKA BAKA KALMA”TIR.ACAROĞLU ATATÜRK’ÜN İZİNDE ÇEYREK GÜNEŞE DE RAZIYIZ.ACAROĞLU

 6. ahmet bakan yorum tarihi 29 Şubat, 2008 15:43

  sayın orakoğlu derin bir açıklşamada bulunmuş.bu da zaten derin devletin olgularını oluşturuyor.ülkemiz de buna benzer bir çok olayla karşılaşabiliyoruz.doğruluk payı çokmudur bilmem ama bu gibi haberlerede tereddütsüz kalamıyoruz.mesela günümüz de hala bazı karanlık güçler bu gibi salsasyonel bağlantılarla gündemi meşgul edebiliyor.bu gün hala pkk gibi bir bölücülük hakim se bu tamamiyle siyasallaşmaya bağlodır.bu da bazıdevlet organlarını teşkil etmektedir.günümüzde hala kontgerillalar varmı bilmem ama bu gizli güç hiç bir zaman kesilmeyecektir……

Yorum yap