895) GÜLEN SORUŞTURMASINDA TAKİPSİZLİK KARARI

Yayin Tarihi 27 Mayıs, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Gülen soruşturmasında takipsizlik kararı!

image00153.jpg

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği, tutuklu Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar, Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabı üzerine, Fethullah Gülen ile kitapta ismi geçen O.H.Ö. hakkında, “Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” iddialarıyla başlattığı soruşturma sonucunda “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Kararda, “Kitapta belirtilen hususların soyut iddiadan ibaret olduğu ve delile dayanmadığı” ifade edildi.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği, Avcı’nın kitabını ihbar kabul ederek, Fethullah Gülen ile O.H.Ö. hakkında 20 Ağustos 2010’da soruşturma başlatmıştı.

Edinilen bilgiye göre, “Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak” iddialarıyla yürütülen soruşturma sonucunda “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi.

Kararda, kitap ile Avcı’nın başsavcı vekilliğine 29 Ağustos 2010’da verdiği 6 sayfalık ifadesi özetlendi.

Avcı’nın, bazı emniyet yetkilileri hakkındaki soruşturmaların “cemaatin yönlendirmesi sonucunda yapıldığı” yönündeki iddiaları anımsatılan kararda, bu kişilere ilişkin iddianamelerin incelendiği, bunlara ilişkin soruşturmaların önceden başlatılan projeli soruşturmalar olduğu, teknik takipler yapıldığı, sonrasında operasyon düzenlenerek, soruşturmaların sonuçlandırıldı anlatıldı.

Kararda, Avcı’nın kitabında ve ifadesinde bahsettiği konuların somut delillere dayanmadığı, kişi ve yer belirtmeksizin soyut iddiadan oluştuğu ifade edildi.

Soruşturma kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğüne yazılan yazıya, “Kayıtlarımızda yapılan araştırmada 5237 sayılı TCK ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Fethullah Gülen cemaati adı altında bir örgüte rastlanılmamıştır” cevabı verildiği bildirilen kararda, O.H.Ö. ve kitapta bahsedilen diğer konularda araştırma yapılması için Emniyet Genel Müdürlüğüne yazı yazıldığı aktarıldı.

Buradan alınan ve 3 mülkiye müfettişi ile 1 polis müfettişi tarafından düzenlenen 9 Mayıs 2011 tarihli 105 sayfalık raporda, üst düzey emniyet görevlileri ile kitapta ismi geçen başka emniyet görevlilerinin ifadeleri doğrultusunda, iddialar hakkında adli ve idari yönden yapılacak bir işlem olmadığına karar verildiğinin anlaşıldığı bildirilen kararda, ayrıca Mülkiye Başmüfettişi ile Dernekler Denetçisince düzenlenen 9 Mayıs 2011 tarihli raporda, kitabın 559. sayfasında bahsedilen iddialar konusunda herhangi bir işlem yapılmasına gerek olmadığına karar verildiğinin görüldüğü bildirildi.

O.H.Ö’NÜN EVİNDE ARAMA YAPILDI

Kararda, O.H.Ö’nün 25 Ekim 2010’da alınan 2 sayfalık ifadesi özetlendi. O.H.Ö’nün, şahsıyla ilgili kitaptaki hiçbir iddiayı kabul etmediği belirtilen kararda, mahkeme kararıyla O.H.Ö’nün ev ve iş yerinde yapılan aramada ve bilgisayarının incelenmesinde herhangi bir suç delili bulunamadığına yer verildi.

Kararın son bölümünde, şunlar denildi:

Hanefi Avcı’ya ait kitabın tamamının ve özellikle cemaat isimli bölümünün Hanefi Avcı tarafından Cumhuriyet Başsavcı vekilliğimize verdiği ifadenin ve dosya içerisindeki diğer delillerin incelenmesinde, iddiaların soyut iddialar olup, somut herhangi bir delil ve belgenin sunulmadığı, iddiaların genel olarak yazarın kendi düşünce ve kanaatlerine dayandığı, kendisine geldiğini iddia ettiği bilgi ve belgelerin nereden, kimin tarafından gönderildiği konusunda net bilgiler vermediği, bu nedenlerle kitapta belirtilen hususların soyut iddiadan ibaret olduğu, bu nedenle şüpheliler hakkında kamu davası açmaya yeterli ve inandırıcı başka deliller de bulunmadığından, şüpheliler hakkında, ’Anayasal düzeni değiştirmek amacıyla suç örgütü kurmak ve bu örgüte üye olmak’ iddiaları nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.” (AA)

http://www.aa.com.tr/tr/gulene-kavusturma-yer-yok.html

 

Paylaş:

Yorumlar

“895) GÜLEN SORUŞTURMASINDA TAKİPSİZLİK KARARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Ali Ahmet yorum tarihi 30 Mayıs, 2011 20:34

    Tesekkürler…

    http://thenavarin.tr.gg
    Başarılar güzel bir site..

Yorum yap