888) TÜRKLER ABD’Yİ SEVMİYOR

Yayin Tarihi 19 Mayıs, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkler ABD’yi sevmiyor

 

image00139.jpg

Müslüman ülkeleri arasında ABD’nin politikalarına en düşük destek Türkiye’den geldi. Pew Araştırma Merkezince gerçekleştirilen son ankete göre, ABD’nin politikalarını onaylayan Türklerin oranı, yüzde 17’den yüzde 10’a kadar düştü.

TÜRKLERİN SADECE TÜZDE 10’U DESTEKLİYOR

Pew Araştırma Merkezince gerçekleştirilen son anket, ABD konusunda olumlu düşünenlerin oranının en alt düzeyde bulunduğu ülke olan Türkiye’de halkın sadece yüzde 10’u, ABD’nin politikalarını onaylıyor. Başkan Barack Obama’ya güvenen Türklerin oranı ise yüzde 12’de seyrediyor. Buna karşın, Türklerin sadece yüzde 8’i Şeriat’ı istiyor. Türkler arasında El Kaide’yi destek ifade edenlerin oranı ise, yüzde 4’de kaldı.

OLUMLU DÜŞÜNENLERİN ORANI YÜZDE 50 ALTINDA

Pew Araştırma Merkezi’nin Türkiye’nin yanı sıra, Endonezya, Lübnan, Mısır, Ürdün, Pakistan ve Filistin’de gerçekleştirdiği son ankete göre, Endonezya dışındaki tüm ülkelerde ABD konusunda olumlu düşünenlerin oranı, yüzde 50 altında seyrediyor. Endonezya’da yüzde 54 ve Lübnan’da yüzde 49 olan oran, diğer ülkeler çok düşük düzeyinde bulunuyor. ABD’ye olumlu bakanların oranı, Mısır’da yüzde 20, Filistin’de yüzde 18, Ürdün’de yüzde 13, Pakistan’da yüzde 11 ve Türkiye’de yüzde 10 olarak belirlendi.

OLUMSUZ DÜŞÜNENLERİN BAŞINDA ÜRDÜN VAR

Olumsuz düşünenlerine gelince en yüksek oran, yüzde 84 ile Ürdün’de gözleniyor. Ürdün’ü yüzde 80 ile Filistin, yüzde 79 ile Mısır ve yüzde 77 ile Türkiye izliyor. En düşük oranı ise yüzde 40 ile Endonezya’da görüldü.

Pew Merkezi’nin son araştırmasının sonuçlarını değerlendiren the Wall Street Journal gazetesi ise, “Pew Araştırma Merkezi’nin Çarşamba günü açıkladığı son küresel anketi, Arap Baharı’nı Washington’un avantajına çevirmeyi çalışan ABD’li diplomatlar için pek iç açıcı değil ve özellikle NATO müttefiki Türkiye ile ilişkileri iyileştirmekle görevli olanlar için” yorumunu yaptı.

TÜRKLERİN YÜZDE 73’Ü OBAMA’YA GÜVENMİYOR

Türkiye muhabirini Marc Campion imzasını haberinde gazete, ABD’nin politikalarını onaylayanların oranının Türkiye’de geçen yılda yüzde 17 iken bu yılda yüzde 10’a indiğine dikkat çektikten sonra “Türklerin sadece yüzde 12’sini Başkan Obama’ya güvendiklerini söylüyorlar. Güvenmeyenlerin oranı ise yüzde 73” dedi.

ABD’nin Ortadoğu’daki imajının 2003 yılındaki Irak savaşından bu yana büyük ölçüde kötüleştiğine işaret eden Wall Street Journal, “Washington, bölgede diğer ülkelerin çıkarlarına dikkate almayarak hareket ettiği gibi görünmeyi sürdürüyor ve yaygın bir biçimde bölgede yaşayanlar için potansiyel bir askeri tehdit olarak görülüyor. Ankete göre, buna Filistinlilerin yüzde 91’i ve Türklerin yüzde 59’u dahildir” diye yazdı.

TÜRKİYE’DE ABD POPÜLARİTESİNİN NEDEN DÜŞTÜĞÜNÜ ANLAMAK ZOR DEĞİL

Haberde “ABD’nin popülaritesinin son bir yılda neden Türkiye’de daha çok düştüğünü anlamak zor değil” denildikten sonra şöyle devam edildi:

“Önceki Pew araştırmasından bu yana, çoğu Türklerin gözünde İsrailli komandolar, daha çok Türklerden oluşan, Gazze’ye yardım filosuna çıkarak sekiz Türk vatandaşı ve Kürt kökenli bir Amerikalıyı öldürdüklerinde ABD, Ankara’ya destek vermedi. ABD’nin, aynı zamanda Türkiye ve Brezilya’nın az zenginleştirilmiş İran uranyumun takasına ilişkin olarak İran ile vardıkları mutabakatı reddetmesi, burada bir hiçe saymak olarak görüldü.”

Türklerin aynı zamanda bölgede liderliği konusunda ABD’yi rakip olarak gördükleri yorumu yapıldığı haberde Ankara’nın Ortadoğu’da artan bir rolü amaçladığını belirterek, “ABD’nin Arap ayaklamalarını ele alma tarzını, Türklerin sadece yüzde 8’i onaylıyor” denildikten sonra bu oranın Mısır’da yüzde 45, Ürdün’de yüzde 31, Filistin’de ise yüzde 33 olduğuna dikkat çekildi.

TÜRK İSLAMCILIĞI KONUSUNDA KAYGILANANLARA İYİ HABER

Ancak anketin bulguları arasında, “Türk İslamcılığı konusunda kaygılananlar için iyi haberler var” diyen WSJ, ülkenin yasalarının, Kuran öğretilerini temel alması gerektiğini söyleyenlerin oranının Pakistan’da yüzde 78, Ürdün’de ise, yüzde 70’e ulaşırken, Türkiye’de yüzde 8’de kaldığına vurgu yaptı.

Gazete ayrıca, Türklerin arasında Hamas’ı, Hizbullah’ı ve El Kaide’ye onaylayan oranlarının sırasıyla yüzde 10, yüzde 5 ve yüzde 4’te kaldığının da altını çizdi.

Mısır’da ise Hamas’a desteğin yüzde 45’i bulduğuna işaret edildiği haberde her ülkede yaklaşık biner kişinin katıldığı anketin El Kaide lideri Usama Bin Ladin’in ABD’nin operasyonu ile Pakistan’da öldürülmesinden önce gerçekleştiğine de dikkat çekildi

ENSON HABER

 

Paylaş:

Yorumlar

“888) TÜRKLER ABD’Yİ SEVMİYOR” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. PERLE İNCİ yorum tarihi 20 Mayıs, 2011 00:06

  ABD/USA.
  BU İSİM KİME AİTMİS?
  -TOTAL DEGİLDE!3 MÜ?DÖRTMÜ?İKİMİ?KAC TARİKAT VAR ORADA DÜNYANIN KADERİYLE OYNAYAN?
  –SEVİLECEK HANGİSİNİN NESİ VAR ALLAH ASKINIZA!DALGAMI GECİYORLAR?-İNSANLARI YAKIP YIKAN,KENDİLERİNİNDE DÜNYANINDA GENCLERİNİN KADERİYLE OYNAYAN SÜRÜLER TOPLULUGU..SIGIR GÜDENLER:(-İSTESELERDİ DÜNYA DOSTLUK İCİNDE YASARDI*NİYE İSTEYEMİYORLAR ACABA?AVRUPAYADA SORMALI BU SORUYU!–AMA BATILI GİBİ GÖZÜKSEDE ONLARDAN OLMAYAN RUSYAYA SORULMAYACAK BİR SORU BU*
  -BİZ MASUM BİR MİLLET İDİK*NE HALE GETİRDİLER!=NİYE SEVİLMEYİ BEKLİYORLAR HALA DAHA?–İNSANLARIMIZ KANSERDEN KIRILIYOR!!GİDEREK COGALIYOR!!!!!N İ Y E ?–CEVAP VERSİNLER BİZE!

Yorum yap