883) HORMONLU KARPUZLAR

Yayin Tarihi 17 Mayıs, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Çin’de karpuzlar infilak etti

 

image00132.jpg

 

Aşırı derecede kimyasal verilen karpuzlar tarlada birer birer patladı 

 

Çin’in doğusundaki bostanlarda, aşırı derecede kimyasal verilen karpuzlar “infilak etti”.  Böylece çiftçiler daha fazla para kazanmaya çalışırken, hasadın tümünden oldular.

Çin Merkez Televizyonu’nun haberinde, Ciangsu vilayetinin Danyang kenti çevresindeki bostanlarda çiftçilerin karpuzlara aşırı derecede “forchlorfenuron” adlı hızlı büyüme kimyasalı verdikleri ve bu kimyasalı çok geç bir aşamada uyguladıkları, neticede karpuzların patlayarak parçalandığı bildirildi. Haberde, patlayan karpuzlar “kara mayınlarına” benzetildi.

Liu Mingsuo adlı çiftçi, 3 hektarlık tarlasındaki karpuzların tümünün “tahrip olduğunu” belirterek, manzarayı “7 Mayıs’ta 80 karpuzun patladığını saptadım, öğleden sonra sayı 100’e çıkmıştı, iki gün sonra ise artık saymaya bilgi gerek yoktu” diye anlattı.

Danyang civarında 20 çiftçinin sahip olduğu 45 hektarlık alandaki karpuzların tümünün ziyan olduğu belirtildi.

Çin’de söz konusu ilacın kullanımı yasal değil ve ABD’de de kivi ve üzümde kullanılıyor.

Haber, gerek yasal gerekse yasal olmayan kimyasalların tarımda, nasıl sağlığa zararlı ve aşırı derecede kullanıldığını gösteriyor.

Hükümet, daha önce, ürünleri daha çekici hale getirmek için gıda boyası ve tatlandırıcı gibi maddelerin aşırı kullanımı konusunda uyarıda bulunmuştu.

DÜNYA BÜLTENİ

 

Paylaş:

Yorumlar

“883) HORMONLU KARPUZLAR” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. PERLE İNCİ yorum tarihi 20 Kasım, 2011 14:41

    İNANILMAZ BİR ÜLKE!-BUNLAR ESKİDENDE HİN*MİSLER!!
    -EH!TABİİ,EU,VE DÜNYANIN HİN:(LİGİYLE BAS EDEBİLMEK İCİN BİZLER GİBİ SF*DOGAL DEGİL!-AYNEN!ONLAR GİBİ:( OLMAK GEREKİR!–HELEDE SİYASETDE!!–ZATEN BUS EBEPTEN BASIMIZ DERTTEN KURTULMUYOR YA!;(–BİZDEKİ SİYASETE BAKIN!BİRDE ONLARDAKİNE!**BU BİZİ UZUN YILLARDIR TÜEKETEN YEGANE HANDİKAPTIR!ERKEKLER/POLİTİKACI OLUNCA BU İSLER BÖYLE YÜRÜYOR DEMEKKİ!AMA TÜM ERKEKLERMİ?EH!KESKE AKSİ OLSADA MUTLU OLSAK*TEBRİK ETSEK*İSTEMEZMİYİZ SANKİ?

Yorum yap