881) TÜRKİYE DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Yayin Tarihi 14 Mayıs, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Türkiye, dünyada bir ilki gerçekleştirdi

image00129.jpg

 

Türkiye, dünya genelinde helikoptere monte edilen tek lazer güdümlü füze üretimini tamamladı. 

 

Roketsan, henüz ABD’nin bile geliştiremediği özellikteki bir füzeyi tamamladı ve anlaşmalarını yaptı. 8 kilometre menzili olan ve helikopter üzerine monte edilen CİRİT isimli füze, güdüm özelliği sayesinde tek atışta hedefi yok ediyor.

CİRİT 2.75 lazer güdümlü füzeden şu an Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) binli adetlerde sipariş verdiğini belirten Roketsan Genel Müdürü Hüseyin Baysak, füzenin en belirgin özelliğinin şuan dünya üzerinde helikoptere monte edilen tek güdümlü füze olduğunu söyledi.

 

ABD’nin bile hala bu füzeyi geliştirme aşamasında olduğunu söyleyen Baysak, “ABD çalışmalarını tamamlayıp projeyi hayata geçirdiğinde bile, füzelerinin 6 kilometre menzili olacak. Bizim tamamladığımız CİRİT’in ise menzili 8 kilometre. Yani ABD projesini tamamladığında bile CİRİT bazı özellikleriyle yine en iyisi olacak.

 

Dünya helikopter pazarının yaklaşık yüzde 50’sini elinde bulunduran Eurocopter ile dün mutabakat anlaşması imzaladık. Eurocopter, üreteceği helikopterlere CİRİT’leri monte etmek istiyor. CİRİT’in özelliği ise, atışını tamamen otomatik yapması. Lazer güdümü sayesinde hedefe kilitlenen füze, tek atışta istenilen bölgeyi imha ediyor” diye konuştu.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“881) TÜRKİYE DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 18 Mayıs, 2011 02:03

    COK YENİ VE DEGİSİK,GEREKLİ*SEYLER OLUYOR!–BUNCA ZAMANDIR NEDEN GERCEKLESMEMİS DİYE SORMADAN EDEMEDİM..

Yorum yap