86) BU ÜLKE, ERDOĞAN’DAN NASIL KURTULUR ?

Yayin Tarihi 5 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

BU NASIL BİR SENARYO ?

Bu ülke ERDOĞAN’DAN NASIL KURTULUR

05 Şubat 2008 / 00:20

image00118.jpg

Ankara’daki siyaset mühendislerinin hükmüne göre Tayyip Erdoğan’lı AKP’ye alternatif olabilecek siyasi bir yapının ufukta bile bir belirtisi yok.
Ne var olanların, ne de var edileceklerin hiç birinin Erdoğan’a karşı seçenek olamayacağı ortak fikir.

ERDOĞAN’IN İKSİRİ


Peki Erdoğan’daki bu iksir niye mi?
1) Tayyip Erdoğan devleti diğer Başbakanlar gibi bir kaç kişi ile değil koca bir güruhla yani cemaatı ile meşveretle yönetiyor. Bu kesimin bilinen rövanş alma duyguları nedeniyle de hırs ve enerjilerinin sınırı yoktur.
2) Milleti iyi tanıyan Erdoğan, artık egemen sınıflarla devleti de öğrenmiştir. Bunun için de gücün hukuku kuralını uyguluyor. Fütursuzca kendi zenginini ve medyasını yaratıyor, kendinden olmayanlara da açıktan korku salıyor. Bu şekilde ülke gündemine hakim olarak toplumu manipüle ediyor.
3) Laiklik ve türban gibi kavramları istismar ederek İslamı temsil ettiğinin  mesajını veriyor ve siyasette adeta yeni bir cephe yaratıyor. Toplumu da bu cepheye çağırıyor. (Eşlerinin başörtülü olması da bu istismarı inandırıcı kılıyor.)
4) Toplum içinde erzak ve kömür dağıtarak kendine sempati duyan yeni cemaatçıklar yaratıyor. Metot birebir ya da gruplar halinde kuşatmadır.
5) Tayyip Erdoğan  ayrıca ABD ve İsrail’in çıkarlarını iyi biliyor ve her şartta o çıkarlarla çatışmıyor. Varlık nedenini adeta onlara teslimiyet olarak görüyor.
6 ) AB’yi de, Sarkozy ve Merkel’in yaptığı onca densizliğe rağmen karşısına almıyor. Bu şekilde içeriyi tamamen ele geçirme adına onlara suskun kalıyor.
7) Karşısında ciddiye alınabilecek ve alternatif olabilecek sağ, sol ya da merkez bir muhalefet yoktur. Olmaması için de çaba sarf ediyor. Yakın geçmişte Ağar-Mumcu ayrışmasına katkı sunduğu gibi, DP’nin başına da Süleyman Soylu gibi kendisine rakip olamayacak isimlerin gelmesine dolayı destekler veriyor. Başka bir ifade ile AKP ve Erdoğan türlü varyasyonlarla siyasetin yeniden dizaynı ve yapılanmasını sabote ediyor. Bunlar varlık nedenleri.

TAYYİP ERDOĞAN’DAN NASIL KURTULURUZ


Gelelim bu ülkenin Tayyip Erdoğan’dan nasıl kurtulacağına?
1) Ekonomik kriz derinleşir, dolar patlarsa toplum dalgalanır ve AKP’den büyük sayıda istifalar olur.. Bu da AKP’nin bölünmesi anlamına gelir .
2) ABD, İran’a saldırır ve Erdoğan Washington’un yanında yer almazsa AKP inişe geçer.
3) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı AKP için kapatma davası açarsa, daha dava sonuçlanmadan parti çatırdamaya başlar.
Bunların dışında AKP’yi durdurmanın asla ve kat’a imkanı yoktur.
Tersine AKP, mahalli seçimlerde oyunu yüzde 60’a taşırsa -ki beklenen odur- göreceksiniz daha o gün yeni bir Milli Şef  Tayyip Erdoğan dönemi fiilen ve hatta resmen başlamış olacaktır.

ASKER’E GÜVENMEYİN


TSK var, olamaz demeyin.
Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı konusunda da geçmişte aynı şey söyleniyordu. Ne oldu Abdullah Bey Çankaya’da değil mi?
Peki yeni bir oluşuma ümit mi dediniz.
O cenahı bilen ve çok yakından izleyen biri olarak söylüyorum, geçiniz efendim geçiniz… AKP surları aştı,  yeni oluşum arayışında olanlar ise hâlâ meleklerin cinsiyetini tartışıyor…

Sabahattin ÖNKİBAR / YENİÇAĞ

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“86) BU ÜLKE, ERDOĞAN’DAN NASIL KURTULUR ?” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 5 Şubat, 2008 03:04

  SAYIN ÖNKİBAR’IN BU YAZISINI FİKRİ YÖNDEN TASVİP VE DESTEKLEDİĞİM İÇİN YAYINLAMADIM !
  BU YAZIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUS ; ÜLKEMİZİN ANCAK BİR FELAKET SONUNDA AKP İKTİDARI VE BAŞBAKAN’DAN KURTULACAĞI İFADE EDİLMEKTEDİR… BU ANLAYIŞ MİLLETİMİZİ BİR KAOSUN İÇİNE ATMAKTAN BAŞKA HİÇBİR ŞEYE YARAMAZ… BUNUNLA BİRLİKTE DEMOKRATİK BİR ŞEKİLDE VE YASAL YOLLARDAN MUHALEFET YAPMAYA ÇALIŞAN GRUPLARI MORALMEN ÇÖKERTMEYE YÖNELİK BİR YAZI OLARAKTA DÜŞÜNÜLEBİLİR. VE DİKKAT EDİLECEK BİR DİĞER HUSUSTA, TSK’NE GÜVENSİZLİĞİ AŞILAMAYA ÇALIŞIRKEN “FELAKET TELLALIĞI” MESAJIDA VERİLMEKTEDİR.
  EN İYİ MUHALEFET :
  MEŞRU ZEMİNDE, MEŞRUİYET İÇİNDE YAPILANDIR.
  ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ HATIRLAYALIM :
  “GELDİKLERİ GİBİ, GİDERLER !”

 2. Iran » 86) BU ÜLKE, ERDOĞAN’DAN NASIL KURTULUR ? yorum tarihi 5 Şubat, 2008 03:29

  […] Yeniden Ergenekon wrote an interesting post today on 86) BU Ã

 3. kamer erdoğan marold yorum tarihi 6 Şubat, 2008 05:34

  SAYIN SEBAHATTİN ÖNKİBAR…
  BİR ŞEYİ ANLAMIŞ OLMANIZA ÇOK SEVİNDİM…SAYIN BAŞBAKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN BEYDEN KOLAY KOLAY KURTULAMAZSINIZ..HATTA YEREL SEÇİMLERDE %60 LARA VARACAK OLAN SONUÇLARIN ŞİMDİDEN MÜJDECİSİ OLMUŞSUNUZ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…
  SİZ VE SİZİN GİBİ DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR BAŞBAKANIMIZDAN KURTULMANIN TEK YOLUNUN EKONOMİK KRİZİ DERİNLEŞTİRMEK, DOLARI PATLATMAK, BU VATANIN GENÇLERİNİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK GİBİ NE YAZIK Kİ BEDBAH HAYALLER KURARSINIZ…
  ANCAK ARTIK ŞU GERÇEĞİ GÖRMELİSİNİZ…ARTIK VATAN KİMSESİZ DEĞİL…ARTIK VATANI MENFİİ ÇIKARLARI PEŞİNDE KOŞAN İNSANLAR YÖNETMİYOR…
  FAKİRLERE YAPILAN YARDIMLAR SİZİ NEDEN BU KADAR RAHATSIZ EDİYOR ONU ANLAMADIM…
  NEYSE ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN….

 4. SELÇUK GÖZEK yorum tarihi 14 Şubat, 2008 19:39

  ERDOĞANDAN KURTULUPTA NE OLACAK? O ZİHNİYET O PARTİDE DEVAM ETTİĞİ MÜDDETCE HALKIMIZIN ÇOĞUNLUĞU DİN CAHİLİ OLDUĞU MÜDDETÇE BUGÜNKÜ KOŞULLAR DEĞİŞMEZ.ERDOĞANDAN KURTULMAK İÇİN OLMIYACAK SENARYOLAR ÜRETMEK YERİNE ONUN YANINDA OLMAK,ONDAN DAHA İSABETLİ KARARLAR VEREREK YANLIŞLARINA KARŞI ÇIKACAK GÜCÜ GÖSTERMEK, KAMU OYUNDA GÜVEN OLUŞTURMAK; YANİ KALEYİ İÇTEN FETETMEK AMACA ULAŞMAK İÇİN DAHA DOĞRU BİR YOLDUR KANAATİNDEYİM.SAYIN TURAN ÇÖMEZ,ABDULLATİF ŞENER GİBİ SAĞ DUYULU BİLGİLİ ARAŞTIRMACI GÜÇLÜ İSİMLERİN O PARTİDE KALARAK İNANÇLARI DOĞRULTUSUNDA MÜCADELE ETMELERİ GEREKİRDİ.MUHALEFET PARTİLERİNİN DURUMU MALUM!! KURTULMAK ÇAREMİ?.DEĞİL.. YA O PARTİDE ZİHNİYET DEĞİŞECEK BİR TÜRLÜ BENİMSEYEMEDİKLERİ ATATÜRKÜ ANLAYACAKLAR VEYA GÜÇLÜ İSİMLERİN KURACAKLARI YENİ BİR OLUŞUMLA MÜCADELE BAŞLATILACAK.FAZLA KÖTÜMSER OLMAYA GEREK YOK .BU ÜLKEDE ATATÜRK AŞISI TUTMUŞTUR.

 5. Cenk Er yorum tarihi 29 Mayıs, 2013 23:02

  —DERİNLEŞTİRMEK, DOLARI PATLATMAK, BU VATANIN GENÇLERİNİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEK GİBİ NE YAZIK Kİ BEDBAH HAYALLER KURARSINIZ…—
  Sen de başbakanın gibi bağıra bağıra konuşuyorsun !
  Neden büyük harf kullanıyorsun?
  Normal yazsan anlamayacak mıyız?

 6. Yüklsel Kahyaoğlu yorum tarihi 7 Mart, 2019 12:16

  yurdumuzu kurtardık safsatasını artık bırakınız. Türk Milleti için kurtuluş başkalarının aklıyla mümkün olamaz. Olmadı. Önce yönetim bütün kurum ve kuruluşlarıyla Türklerin elinde olmalıdır.
  Türk çocuklarına gerçekler tüm unsurlarıyla bir doğru anlatılmalıdır. Türk yurdu, bizim yurdumuz Anadoludan ibaret değildi. Ecdadımız 30 Milyon KM2 lik bir Türk vatanı yaratmışlardı. 1909 da dahi 10 milyon KM2 GENİŞLİĞİNDE BİR TÜRK VATANI VARKEN kurtuluş savaşı ile 1922 de elimizde yanlız 780.000 KM2 lik Anadolu bozkırı kaldı. Hangi vatanı kurtarabildik.
  Osmanlı Türk İmparatorluğu devşirmeler yoluyla ve aldatılanların bugünküler gibi aldatılmalarıyla yıkıldı.
  Üstelik alfabemizi kaybederek sıfırdan başlamayı kabul ederek. Tarihimizi, kültürümüzü kaybetmeyi kabullenerek. Bugü Türk Milletinin kahramanlara ihtiyacı vardır. Adil yönetime ihtiyacı vardır. Zira eksik olan odur.

Yorum yap