855) SİPARİŞ ÜZERİNE HAMİLELİK VE ÇOCUK SATIŞI

Yayin Tarihi 25 Şubat, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Tayland’da esir kadın kampı bulundu

image00131.jpg

Tayland’da bir çete önce, esir aldıkları kadınlara zorla çocuk doğurtuyordu, daha sonra da, doğan çocukları önceden belirledikleri zenginlere satıyordu. Çete çökertildi.

Tayland polisi 14 kadının esir tutulduğu bir kampa baskın yaparak kadınları kurtardı. Kadınları zorla burada tutan çete, bu kadınlardan doğan çocukları evlatlık olarak satıyordu. Bangkok polisinin verdiği bilgiye göre kurtarılan kadınlardan 7’sinin hamile olduğu tespit edildi.

‘Baby 1001’ adı verilen esir kadın kampı, çocuğu olmayan zengin ailelere satılmak üzere adeta çocuk üretilen bir çiftlik olarak kullanılıyordu. Zengin aileler ya aracılar ile ya da doğrudan evlatlık çetesine e-mail ile sipariş veriyormuş. Bazı ailelerden erkek eşler, kadınların suni yolla hamile bırakılması için spermalarını göndermişler. ‘Baby 1001’ çetesi internet sayfasına sevimli bebek resimleri koyarak müşteri kazanmaya çalışıyormuş.

Polisin verdiği bilgiye göre evlatlık satan çete Bangkok’ta iki evde pasaportlarını aldığı Vietnamlı kadınları hapsediyordu. Kadınları doğurdukları çocuk karşılığında birkaç bin dolar ödeme sözüyle kandırmışlar.

Esir kadınlar e-mail yoluyla Vietnam Büyükelçiliğinden yardım isteyerek kurtulmayı başardı. Yardım çağrısını alan Büyükelçilik Tayland güvenlik yetkililerine durumu bildirdi. Polis evlatlık çetesine mensup dördü Tayvan’lı, biri Çin’li biri de Birmanya’lı olmak üzere 6 kişiyi yakaladı. Çetenin elebaşı sı Tayvan’lı bir kadın da polis tarafından yakalandı.

Tayland’lı Göçmenler Dairesi yetkilisi Manu Mekmok, kadınlardan dokuzunun çocuk başına 5 bin Dolar sözü verildiği için gönüllü olarak kaldıklarını söylediklerini bildirdi. Kalan 5 kadından dördü zorla tutulduklarını belirtirken, biri de bir hastane de doğum yapmak üzereyken bulundu. Tayland Sağlık Bakanı Jurin Laksanawisit, çetenin ‘illegal ve insanlık dışı’ olduğunu söyledi. Hamile kadınlara özel kliniklerde bakılmaları için söz verdi.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap