850) SIRADA CEZAYİR VARMIŞ! HALK SOKAKLARDA…

Yayin Tarihi 13 Şubat, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Cezayir’de on binlerce kişi eylemde

image00112.jpg

Cezayir’in başkentinde on binlerce kişi toplandı, eylemler büyüyor, yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Cezayir’de hükümet karşıtı düzenlenmesi planlanan eylemler ülkenin başkenti Cezayir’de başladı. Bugün Cezayir’in başkenti Cezayir’de binlerce kişi hükümet karşıtı eylem yapmak için toplandı.

Hükümetin daha fazla demokrasi için adım atmasını isteyen göstericilerin karşısında ise Cezayir yönetimi sıkı önlemler almakta. Binlerce polis göstericilere karşı Cezayir şehrinin merkezinde önlem için konuşlandırılmış durumda.

Cezayirli yetkililer açıklama yaparak kendilerine karşı demokratik değişim ve daha fazla özgürlük sloganları ile bugün eylem yapacak muhalİfleri uyararak, polis ile herhangi bir çatışmaya girilmemesini istedi.

Geçtiğimiz ay Tunus devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali’nin devrilmesi ile dün istifasını açıklayan Mısır devrik lideri Hüsnü Mübarek sonrasında Arap dünyası, iktidardaki hükümetlere karşı yeni bir ilham kaynağı aldı.

Cezayir halkı ülkeden yaşanan ekonomik bunalım nedeniyle yıllardır sıkıntı çekmekte. Diğer taraftan Cezayir’deki huzursuzluk  dünya ekonomisi için ciddi sıkıntılara neden olabilir. Nitekim Cezayir zengin petrol yataklarına sahip olmasının yanında önemli bir gaz ihracatçısı.

Cezayir’de bir kişi daha yakarak kendini öldürdü. son ölümle birlikte son bir ayda protesto için kendini yakarak öldürenlerin sayısı dörde yükseldi.

Cezayir’in doğusunda Tunus sınırı yakınlarındaki El Ued kentinde 36 yaşındaki işsiz ve altı çocuk babası Lütfi Maamir’in kendini yakarak öldürmesiyle, Ocak ayı ortasından bu yana ülkede aynı şekilde hayatına son verenlerin sayısı dörde yükseldi. Ailesi, ağır yanıklarla hastaneye kaldırılan Maamir’in kurtarılamadığını belirttiler.

GÖSTERİYE MÜDAHALE

Bu arada, bugün Cezayir’de “sistemin değişimi” için büyük bir gösteri hazırlığı yapan muhalif hareket Kültür ve Demokrasi Partisi’nin yetkilileri, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in düşmesini kutlamak için yapılan spontane gösteriye polisin müdahale ettiğini, bazı göstericilerin yaralandığını ve 10 kişinin gözaltına alındığını belirttiler.

Başkent Cezayir’de yapılan gösteride 100 kadar gösterici, “Rejim yıkılsın” ve “Mübarek’ten sonra sıra Buteflika‘da” diye slogan attı.

Ülkedeki muhalif koalisyon, yetkililerin yasaklamasına rağmen başkent Cezayir ve başka kentlerde “sistemi değiştirmek” için gösteri çağrısı yaptı. Çağrının ardından özellikle başkentte geniş güvenlik önlemleri alındı ve kente girişlerdeki polis barikatlarının sayısı arttırıldı.

MUHALİF GENÇLERİN LİDERİ YAKALANDI

El Cezire’nin bildirdiğine göre, eylemlerde aktif bir rol alan gençlik gruplarından birinin lideri Cezayir güvenlik güçleri tarafından yakalandı.

YÜZLERCE GÖZALTI

Cezayir’in başkenti Cezayir’de, ”sistem değişimi” için düzenlenen yürüyüşe katılan binlerce göstericiden 400’ünün gözaltına alındığı bildirildi.İnsan hakları eylemcisi Ali Yahya Abdinur, yürüyüş sırasında gözaltına alınan 400 kişi arasında kadınlar ve yabancı gazeteciler olduğunu söyledi.

İnsan Haklarını Savunmak İçin Cezayir Birliği adlı örgütün lideri olan Abdinur, yürüyüşe engel olmaları ve göstericileri dağıtmaları için yaklaşık 28 bin güvenlik görevlisinin başkent Cezayir’e konuşlandırıldığını ifade etti.

DÜNYA BÜLTENİ

image0026.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“850) SIRADA CEZAYİR VARMIŞ! HALK SOKAKLARDA…” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenc yorum tarihi 13 Şubat, 2011 22:39

  Tunus, Mısır, şimdi de Cezair. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP)nin gereği olarak NED (National Endowment for democracy) ile Soros’un Açık Toplum Vakfı (Open Society Foundation)ve Oslo’lu Yahudi Rothshield hanedanının finansal, siyasal, sosyal destekli STK.ları’nın marifeti olduğu iddia ediliyor…
  Sırada Ürdün, Yemen, Somali, Sudan var da
  acaba Kıbrıs var mı?
  Güneydoğu Anadolu var mı?
  Varsa ne zaman?

  http://sedatergenc.blogcu.com/genisletimis-buyuk-ortadogu-stratejisi-uygulama-sureci/1819179

 2. sedat ergenc yorum tarihi 13 Şubat, 2011 22:43

  Banu AVAR’ın bu ve benzeri olaylara ve bakışı çok dikkat çekici ve dos-doğru…

  http://www.banuavar.com.tr/?pg=programs&id=102

 3. Salih Cengiz yorum tarihi 13 Şubat, 2011 23:55

  Paylaşım için TEŞEKKÜRLER Değerli Yılmaz Hocam.

  Belliki! ABD denilen HAYDUT BOP Projesini hayata geçirmeye kararlı.

 4. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 14 Şubat, 2011 12:37

  ONLARIN HEPSİ PARAYLA TUTULMUSLARDIR.
  -VATİKAN EMELİNE ULASIYOR!
  *DAYATMALARI KAPIMIZDA!
  –GERCEK HALKIMIZ!
  DUYABİLSE..DÜSÜNEBİLSE..VEDE..AC KALMAYI GÖZE ALABILSE!!!!!!!!!!-ATALARIMIZ BÜYÜK FEDAKARLIKLARLA ÜLKEMİZİ AYKATA TUTMUS!
  *YAKINDA YASAL OLARAK EU*TARAFINDAN YÖNETİLDİGİMİZDE!;(
  -SAKIN!BABAKANI SUCLAMAYALIM!
  **O SECİMİNİ YAPMIS!!
  *YA HALKLARIMIZ=MİLLETİMİZ?NE YAPIYORSUNUZ?

Yorum yap