85) YABANCI AJANSLARIN, YENİ İKONU

Yayin Tarihi 4 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Yabancı ajansların yeni ikonu

Dün Kuşadası’nda çekilen bir fotoğraf, Türkiye ile ilgili haberleri ‘Batılı bakış açısı’ ile değerlendiren yabancı ajanslar için yeni bir ‘Türkiye ikonu’ olmaya aday.

04 Şubat 2008 / 13:23

image00115.jpg

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde, AKP’nin kadın kolları kongresinde salonda asılı olan Atatürk posterinin kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından indirilmesi haberi dün bütün medyada yer aldı. Bu haber, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın ‘AKP ile ilgili belgeler topladığı’ ve her an kapatma davası açılabileceği iddialarının olduğu bir zamana denk gelmesi ile dikkatlerden kaçmadı. Posteri indiren provokatörün kim olduğu tespit edilemedi ancak, poster Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın talimatı ile derhal yerine asıldı.

TÜRKİYE’NİN DEĞİŞEN FOTOĞRAFI
Özellikle yabancı haber ajansları, Türkiye ile ilgili haberleri abonelerine geçerken ‘sembolik’ fotoğraflar seçmeye özen gösterirler. Batılı bakış açısıyla seçilen bu fotoğraflarda, Türkiye’ye özgü zıtlıklar ön plana çıkartılır. Bu kimi zaman başına bayrak sarmış bir çarşaflı, olabildiği gibi, kimi zaman da Cumhuriyet mitingindeki başörtülü bir kadın da olabiliyor. 22 Temmuz seçimlerinin ardından uluslarası ajansların geçtiği fotoğraflarda da, bir çok batılı tarafından ‘İslamcı parti’ olarak algılanan AK Parti’nin seçim zaferinin ardından kutlamalara katılan ‘modern’ giyimli genç kızların resimleri seçilmişti.

image0025.jpg

BU FOTOĞRAF YENİ BİR SİMGE OLMAYA ADAY
Dün Kuşadası’nda çekilen bu fotoğraf da, Türkiye’nin gerçek yüzünü anlatması bakımında ‘simge’ niteliğinde bir fotoğraf olma özelliği taşıyor. Özellikle üniversitelerde başörtüsüne özgürlük isteyen öğrencilerin, ‘Cumhuriyet ilkelerine karşı geldikleri için notlarının kırılabileceği’ yollu imalarla tehdit edildiği bu günlerde bu fotoğraf hem içerdeki kamuoyunun, hem de Batı’nın ‘Başörtülü kadınlar’ ve ‘Atatürk Türkiyesi’ arasında yansıtılmaya çalışıldığı gibi bir uçurum olmadığının en güzel kanıtını oluşturuyor.

İşte yabancı haber ajanslarının Türkiye ile ilgili haberlerde kullandıkları fotoğraflardan bazıları:

image0034.jpg

image0045.jpg

image0054.jpg

 

ENSONHABER.com/ÖZEL

 

Paylaş:

Yorumlar

“85) YABANCI AJANSLARIN, YENİ İKONU” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 4 Şubat, 2008 19:33

    YUKARDAKİ GÖRÜNÜMÜ YABANCILARA KAYNAK GÖSTERİŞİ YAPAN,kUŞADASI ZAVALLILARI ,UNUTMAYINIZ:”KESER DÖNER SAP DÖNER ,BİRGÜN DE HESAP DÖNER.”ATATÜRK’Ü BU ŞEKİL GÖSTERMENİZ,AYIBINIZDIR.yAPANLAR UNUTURDA TARİH UNUTMAZ.Acaroğlundan

Yorum yap