848) BAŞBAKAN’DAN MISIR’A TALİMAT!

Yayin Tarihi 8 Şubat, 2011 
Kategori BASIN-YAYIN

Erdoğan’dan Mısır için yol haritası

image0019.jpg

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında Mısır’a bir kez daha değindi. Erdoğan, Mısır için yedi maddelik bir yol haritası önerdi


Başbakan Erdoğan, Mısır’dan gelen “İç işimize karışmayın” tepkilerine rağmen, Mısır’ın geleceği için yol haritası açıkladı.

Erdoğan, TBMM Grup konuşmasında, “Ne iç işine karışır, ne durumdan vazife çıkarır ne de kendi kendimize gelin güvey oluruz.  Biz istiyoruz ki Ortadoğu’da barış istikrar olsun. ABD Başkanı sayın Obama ile 6 gün içerisinde iki görüşmemiz oldu.” dedikten hemen sonra Mısır’da seçimlerin yapılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan’ın madde madde Mısır’ın geleceğine ilişkin yol haritası mesajı :

– Mısır’da uluslararası gözlemcilerin denetiminde düzenlenecek serbest ve adil seçimler yoluyla evrensel demokratik kurallara uygun yeni bir hükümete geçiş sağlanmalıdır.

-Geçiş süreci derhal başlamalı ve kısa sürmeli.

– Geçici hükümet uzlaşma ile belirlenmeli.

– Mevcut gösteriler sırasında şiddete baş vuranlar adalete sevk edilmeli.

– Geçiş sürecinin bir yol haritası ve takvimi olmalı.

– Evrensel ilkelere uygun yeni bir seçim sistemi belirlenmeli.

– Mısırın geleceği sadece Mısırlılar tarafından yönlendirilmeli.

– Oylama yapıldıktan sonra aylarca seçim neticesi beklenmemeli. 24 saat içinde en geç bir hafta içinde seçim neticelendirilmeli.

– Mısır’da yaşanacak açlık gibi sorunların yaşanmaması için dönüörlür konferansı toplanmalıdır.

HAMAS’I ÖRNEK GÖSTERDİ

Erdoğan, konuşmasında şu mesajları verdi :

“Bir açık hava hapishanesinde yaşayan Gazze ve Hamas bütün zor şartlara rağmen Mısır’daki kardeşlerine ekmek ve su ulaştırıyor. Bu tablo çok önemli. kendileriyle iletişimin olmadığı bir zeminde Gazzeli biz siyasetten ekonomiden çıkar kaygısından tamamen azade olarak Mısır ve halkına tamamen kardeşlik hukuku içinde gönül bağlarımızı uzattık uzatıyoruz. Ben geçen haftada ifade ettim halka rağmen halka karşı hiçbir iktidar ayakta kalamaz. İktidarların görevi halkın sesine haykırışlarına kulak verebilmektir.”

Okan Haksever/ Dünya Bülteni- Ankara


Paylaş:

Yorumlar

“848) BAŞBAKAN’DAN MISIR’A TALİMAT!” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. hani ne diyelim yorum tarihi 9 Şubat, 2011 22:21

    bir acayip insancık vukuatı sen koca memlekettin taburuna saldırıldığında bile gideyim bush a sorayım dedin ya sen ki özel harbinin başına çuval geçirdiklerinde gık çıkartmayıp bu memleketi kendi acayip kafan gibi zannettin ya Allah ta seni bildiği gibi yapsın.

  2. Salih Cengiz yorum tarihi 14 Şubat, 2011 00:06

    Dünyada eşi görülmemiş başbakan…

  3. OĞUZ ATABEY yorum tarihi 16 Şubat, 2011 05:31

    BAŞBAKAN MISIRA BU ŞEKİLDE AKIL VERİRKEN, AMERİKA BAŞKANI OBAMA BAŞBAKANA SEN MISIRIN İÇ İŞLERİNE KARIŞMA DEDİĞİ ZAMAN BAŞBAKAN OBAMAYA BİR CEVAP VEREMEMİŞTİR.

Yorum yap