841) Tutankamon’un Mezarındaki Gizli Odalarda Organik Malzeme Var

Yayin Tarihi 22 Mart, 2016 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Tutankamon’un Mezarındaki Gizli Odalarda Organik Malzeme Var

image001

————————————————————–

Japonya’da 4 ay süren teknik çalışmalar sonucu radar uzmanı Hirokatsu Watanabi, Tutankamun’un mezar odasının kuzey ve batı duvarlarının arkasında gizli odalar olduğundan %90 emin olduklarını söylüyor.

Mısır Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, taramaların kuzey ve batı duvarların arkasında katı ve boş alanlar olduğunu gösterdiğini söyledi. Taramalarda ayrıca, kapı aralıklarının varlığına işaret eden kapı üstü kirişleri görüldü.

image002

Planda, Tutankamon’un mezarı yanındaki odaların konumu görülüyor. Görsel: Ministry of Antiquities

Boş alanların içinde ayrıca organik ve metal malzemeler tespit edildi.

Eldamaty, araştırmalara göre kuzey duvarında koyu ve açık renkli noktalar olduğunu söyledi. Koyu noktalar Krallar Vadisi’nin orjinal temel kayasını, açık renkli noktalar ise boş yerleri temsil ediyor. Eldamaty “Kalınlıklarında da bir farklılık görülüyor” diyor.

Bulunan organik materyellerin mumya olma olasılığı üstüne konuşan Eldamaty, Ahram Online‘a yaptığı açıklamada “Şimdilik bu organik materyellerin ne olduğunu bilemiyorum. Mumya, lahit, ya da herhangi birşey olabilir” dedi.

Eldamaty Mart ayının sonunda, kuzey ve batı duvarlarındaki bulguları kanıtlamak için yeni taramalar yapılmaya başlanacağını söyledi.

image003

Mavi kısımlar tarama sonuçlarını gösteriyor. Görsel: Ministry of Antiquities

Eldamaty “Bu, bu duvarları keşfetme girişimlerinde, ve arkasındakileri ortaya çıkarmak için doğru ve güvenli yolları bulma girişimlerinde önemli bir adım” diyor.

Eldamaty, radar taramalarının, Tutankamon’un mezarının adeta yeniden keşfedilmesini sağladığını söyledi. Eldamaty, duvarların arkasındaki boşlukların, Tutankamun’un kardeşi Merit-Atun, annesi Kia, ya da büyükannesi Tiye’nin mezarı olabileceğini, fakat Mısırbilimci Nicholas Reeves’in savunduğunun aksine Nefertiti’ye ait olamayacağını düşünüyor.

Bu ayın sonunda yapılacak taramalar, gizli odaların kesin boyutlarını ortaya çıkarmak, ve gelecek adımların nasıl atılacağını planlamak için yapılacak.

El Damaty “Bu bizi yüzyılın keşfine yönlendirebilecek bir yeniden keşif!” dedi.

image004

Bu taramalardaki kırmızı oklar, boşluğun girişini göstriyor. Görsel: Ministry of Antiquities

Tutankamon’un Mezarındaki Gizli Odalarda Organik Malzeme Var

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap