831) YAZIKLAR OLSUN! ASKERİN “ATATÜRK KOŞUSU” YAPILAMIYOR

Yayin Tarihi 27 Aralık, 2010 
Kategori ATATÜRK

 

Genelkurmay’dan açıklama

image00125.jpg

Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinde Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 91’inci Yıldönümü kutlamalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı, Atatürk’ün Ankara‘ya  gelişinin yıl dönümü kutlamaları kapsamında her sene yapılan “Garnizon  Koşusu”nun güzergah tahsis edilmediği için bu sene yapılamadığını belirtti.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notunda,  “Atatürk’ün Ankara‘ya gelişinin 91′inci yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, her  yıl geleneksel olarak icra edilen ‘Garnizon Koşusu’, kullanılacak güzergahın  tahsis edilmemesi nedeniyle yapılamamıştır” ifadelerine yer verildi.

 İPTAL EDİLEN GARNİZON KOŞUSU’NUN GÜZERGAHI HARP OKULU-TANDOĞAN ANITKABİR GİRİŞİYDİ

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 90’ncı yıldönümü dolayısıyla “Garnizon Koşusu” geçen yıl 27 Aralık’ta düzenlenmişti. Son yıllardaki koşularda öğrenci ve askerlere jammerli askerli araçlar eşlik ediyordu.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 90’ncı Yıldönümü dolayısıyla Dikmen’de geleneksel olarak her yıl düzenlenen sembolik karşılama her yıl olduğu gibi geçen yıl da yapıldı. Ayrıca kutlamaların bir rengi olan asker yakınlarının yanı sıra Ankara halkının da büyük ilgi gösterdiği Garnizon Koşusu, Kara Harp Okulu Komutanlığı tarafından 27 Aralık 2009 Pazar günü, 90’ncı yıl dönümü törenleri kapsamında düzenlenmişti.

Kara Harp Okulu öğrencileri, okul binası-Genelkurmay Kavşağı-Sıhhiye Ordu Evi Önü-Necatibey Caddesi-Gençlik Caddesi güzergâhını izlemiş, koşularını Anıtkabir’in Tandoğan girişinde bitirmişlerdi.

Koşu’ya Kara Harp Okulu’nda görevli bazı subaylar, Harbiyeli öğrencilerle Ankara garnizonundaki birlikleri temsilen birlik flamaları taşıyan askerler katılmıştı. Kara Harp Okulu Komutanlığı Karargâh Binası önünden Akay Kavşağı’na kadar uygun adım yürüyen birlikler, koşuya buradan başlamıştı.

JAMMERLİ KOŞU

Büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan askerler, “Her Şey Vatan İçin”, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene”, “Vatan Sana Canım Feda” ve “Vatan, Şeref, Vazife, Sevgi” şeklinde tempo tutarak, teçhizatlı şekilde koşmuşlardı. Güzergâh boyunca yol kenarına toplanan ve binaların balkonlarına çıkan başkentliler, askerleri alkışlarken, bazı vatandaşların ağladığı görülmüştü. Araçlarının içindeki bazı vatandaşlar da koşu temposuna korna çalarak eşlik etmişti.

Atatürk Bulvarı, Sıhhiye Meydanı, Necatibey Caddesi ve Gençlik Caddesi istikametini izleyen birlikler, koşuyu Anıtkabir’de sona erdirmiş, Ankara Garnizon Komutanı ve 4. Kolordu Komutanı koşan birlikleri, Sıhhiye Orduevi önünden izlemişti. Koşu güzergâhı, polis ve askeri güvenlik görevlileri tarafından araç trafiğine kapatılırken, koşan birliklere telefon sinyallerini engelleyen bir jammer aracı da eşlik etmesi dikkat çekmişti. (DHA – ANKA)

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/16626022.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“831) YAZIKLAR OLSUN! ASKERİN “ATATÜRK KOŞUSU” YAPILAMIYOR” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. söhret kücükay yorum tarihi 27 Aralık, 2010 21:17

  Yüreklerimiz cok aciyor..

 2. seyit kılıçkaya yorum tarihi 28 Aralık, 2010 21:55

  GÜN GELİR DEVRAN DÖNER…HAİNLER CEZASINI ÇEKER ELBET..

 3. cihan akyılmaz yorum tarihi 28 Aralık, 2010 23:04

  yazıklar olsun ordunun gücünü yok etmeye çalışmak kimlere uyarayacak

 4. Selahattin Eşgin yorum tarihi 30 Aralık, 2010 13:47

  M.Kemal Atatürk,Türk ordusunun bağrından çıkmışbir kahramandır.Ne yaparlarsa yapsınlarTürk ulusuna varlığını borçlu olduğu atasını asla unutturamıyacaklardır.Tabii Türk ordusunun Türk Milletinin tek güvencesi olduğunu da.

Yorum yap