83) KÖRLERDE GÖRÜNMEYEN ÜÇÜNCÜ GÖZ

Yayin Tarihi 25 Aralık, 2008 
Kategori SOSYAL

 

Körlerde görünmeyen üçüncü göz

image00155.jpg

Bilim insanları, görme özürlü bir adamın altıncı hissini kullanarak, önüne konan engelleri aşabildiği ve karşısındaki kişinin yüz ifadesini okuyabildiğini tespit etti.

BİLİNÇALTI YETENEKLERİ
Tamamen kör olan T.N. adlı hastanın, bilinçaltı yeteneklerini kullanarak etrafındaki masa ve kutuları aşabildiği, karşısında duran kişilerin yüz ifadeleri ile ortaya koyduğu mutluluk, üzüntü ve endişe hislerini fark edebildiğini ortaya koydu. Araştırmayı yapan bilim adamları bu kişinin sağlıklı kişilerin bile görmediği şeyleri hissedebildiğini ortaya koyarak, ‘kör görüşü’ dedikleri bilinçaltı yetenekleri ile altıncı hissini kullanarak normal birey gibi yaşamını devam ettirebildiğini belirtti.


‘Current Biology’ adlı dergide yayımlanan ve İlk bilimsel açıklama olarak sunulan Hollandalı, İtalyan, İşviçre ve İngiliz bilim adamlarının ortaklaşa çalıştıkları projenin sonuçları, T.N. adlı hastanın objelerin yerini bire bir tespit edemese bile beyninin bilinçaltı seviyesinde reaksiyon gösterdiğini ortaya kondu. Araştırmanın insan yetenek ve kabiliyetlerini gösteren ilk çalışma olduğu ifade eden Tilburg Üniversitesi’nden Prof. Beatrice de Gelder, bu araştırmanın sonuçlarının insanoğlunun gücünü bir kez daha ortaya koyduğunu, insan yeteneklerinin tahmin edilenden daha fazla fonksiyonlara sahip olduğunu belirtti.

Paylaş:

Yorumlar

“83) KÖRLERDE GÖRÜNMEYEN ÜÇÜNCÜ GÖZ” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ebru içen yorum tarihi 1 Ocak, 2009 21:46

    çok işime yardı tşkler ödev verimşti öğretmen

  2. perle yorum tarihi 7 Aralık, 2009 14:11

    OLMAYAN HERSEYİN DEGERİNİN ANLASILDIGI BİYOLOJİNİN YERİNİ HİSSİYATA BIRAKTIGI ASLINDA HER ZAMAN YAPMAMIZ GEREKN BİR DURUM.
    *ONLARA SAYGIMIZ COK BÜYÜKTÜR.YASLILIKTA VEDE SEKER HASTALIGININ SONUCUNDA BU DURUMLAR ELBETTE VAR.
    -HERSEYE HAZIRLIKLI OLABILMEYİ,KÜCÜKKEN DİNİ ÖGRETİLERDE VEDE ÖGRETMENLERİMİZİN YARIN HARİTALARINIZDA OLABILIR DEDİGİ,BİLGİLENDİRDİGİ KONULAR.HAYAT,HERSEYE HAZIRLIKLI OLMAMIZI BUYURUYOR!

Yorum yap