820) ERMENİ SORUNU: ABD MAHKEMESİ ÇARK ETTİ!

Yayin Tarihi 12 Aralık, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

ERMENI SORUNU:

ABD mahkemesi çark etti

image0016.jpg 

ABD 9. Bölge Federal Temyiz Mahkemesi, Ermenilerin sözde soykırım iddialarını Kaliforniya eyaletinde tanımanın, Amerikan dış politikaları ile bir çelişki yaratmayacağına karar verdi.

Yargıç Dorothy Nelson fikrini değiştirerek geçtiğimiz yıl aldığı kararından vazgeçti ve ABD temyiz mahkemesi böylece skandal bir karara imza atmış oldu. Temyiz mahkeme heyeti tarafından 2-1 olarak alınan kararın ardından 1915 olaylarında yakınlarını kaybedenlerin, ABD’de sigorta şirketlerine kararı emsal gösterip dava açma hakkı doğmuş oldu.

Aynı mahkeme geçtiğimiz yıl aldığı kararda ABD dış politikasının federal hükümetin yetkisinde olduğuna karar vermiş ve Ermeni soykırımı iddialarının federal hükümetçe resmen tanınmadığı için 1915 olaylarında ölenlerin yakınlarının yabancı sigorta şirketlerine dava edemeyeceğine hükmetmişti.

Ermeni diasporası kararı sevinçle karşılarken diaspora medyası kararı “zafer” olarak değerlendirdi. ABD medyası da, temyiz mahkemesinin geçtiğimiz yıl aldığı kararın aynı mahkeme heyeti tarafından tersine alınan bir kararla Ermenilerin lehine çevrilmesini sıra dışı alınmış bir karar olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz yıl aynı temyiz mahkemesi, Kaliforniya eyaletinde 10 yıl önce kabul edilen ve 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçı yakınlarına, sigorta şirketlerine karşı dava açma yetkisi veren ve böylece Ermenilerin yakınlarına hayat sigortası kapsamında ödeme yapılmasını öngören yasayı iptal etmişti.

Kaliforniya eyalet senatosu tarafından 2000 yılında kabul edilen yasa, hayat sigortası yaptırdıktan sonra 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarına, sigorta bedellerini almak için sigorta şirketlerine karşı dava açma hakkı tanıyordu. Söz konusu yasada, 1915 olaylarının “soykırım” olduğu iddia ediliyordu.

San Francisco’daki 9′uncu temyiz mahkemesi, yasayı ABD’nin resmi dış politikasına “anayasa dışı bir müdahale” olarak nitelendirmiş ve yasanın iptaline karar vermişti. Temyiz mahkemesinin aldığı kararda, yasanın ABD’nin federal yönetimi tarafından belirlenen dış politikasına karşı eyalet yasasının bunu ihlal edemeyeceğine hükmedilmişti. (ANKA)

http://www.turkishforum.com.tr/tr/content/2010/12/12/ermeni-sorunu-abd-mahkemesi-cark-etti/

İLGİLİ YAZI: http://www.yenidenergenekon.com/475-ermeni-sigortalari-oyununun-tarihcesi/

NOT: Ermeni diasporası, sigorta oyunları, soykırım iddiaları ile kaynaklı geniş bilgi için www.lobisav.org Sitesi ziyaret edilmelidir…

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap