819) 711 BİN TÜRK NEREYE SÜRÜLDÜ?

Yayin Tarihi 7 Aralık, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

711 bin Türk nereye sürüldü?

image0013.jpg

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türk tarihinin derin köklere sahip olduğunu, araştırmanın kolay olmadığını, geniş bir uzman ekibe ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Gazi Üniversitesi (G.Ü) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “İstanbul”da Rum sayısı 60-70 bindi neden 2 bine düştü, bunlar nereye gittiler?” diye sorulduğuna, Selanik Bölgesi”nde 1920 kayıtlarına göre 711 bin Türk yaşadığını, nerede olduklarının hiç sorulmadığına dikkat çekti.

“Samsun Mübadile Derneği”nin Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın destekleriyle gerçekleştirdiği, “4. Ulusal Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Kongresi” DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. “Şen Gittik, Yaslı Döndük” konu başlığında gerçekleştirilen ve iki gün sürecek kongreye konuşmacı olarak katılan ünlü tarihçi, eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türk tarihinin derin köklere sahip olduğunu, araştırmanın kolay olmadığını, geniş bir uzman ekibe ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Türklerin tarihinin çok eski tarihlere ve geniş coğrafyalara dayandığını ifade eden Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türklerin Avrupa’daki köklerinin Osmanlı ile sınırlı olmadığını, Türklerin Balkanlar’da, Avrupa’da değişik devletler kurduklarını, bunların en başında gelenlerin Hunlar, Avarlar, Kumanlar olduğunu belirtti.

“Karadeniz’in dışından gelenlerin haricinde Anadolu’dan gidenler var” diyen Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “Bugün dünyada siyasi çeşitli platformlarda insanların yerlerinden yurtlarından edilmemesi söylenir. Osmanlı Devleti’nin Ermenileri Anadolu’dan söküp attığı da söylenir. Devlet eliyle yaptığı dile getirilir. Fakat hiç kimse düşünmez ki, Anadolu dışında Rumeli’de, Balkanlar’da yurt tutmuş, orada 600 yıl yaşamış insanların topraklarından nasıl sökülüp atıldığı. Kendi istekleri dışında hangi sıkıntılar, hangi acılar içerisinde topraklarından edildiğini hiç kimse düşünmez. Ve ne gariptir ki, Anadolu’ya gelen bu insanların asıl kökleri zaten Anadolu idi. Fakat Türkiye’deki Türkler, oradan gelenleri göçmen ve muhacir olarak nitelendirirler. Halbuki, kendi kardeşleridir. Buradan gitmişlerdir” diye konuştu.

Eski Türk topraklarının Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları dahil olmak üzere vatan terakki ettiklerini, vatan olarak gördüklerini, onun için oraya çeşitli kültür varlıkları inşa ederek kendi damgalarını vurduklarını ifade eden Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “Tarihimizin acı sayfalarından bir tanesidir. Herkes söyler, Pontuslu Rumlar nereye gitti, İstanbul’da Rum sayısı 60-70 bindi neden 2 bine düştü, bunlar nereye gittiler? Selanik bölgesinde 1920 kayıtlarına göre 711 bin insan vardı, Türk yaşıyordu. Peki onlar nerede? Bunu hiç kimse sormuyor. Orada ki insanlar Anadolu’ya kendi istekleriyle mi geldiler? Anadolu’ya zorlandılar, sökülüp getirildiler” şeklinde konuştu. (İHA)

image0023.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“819) 711 BİN TÜRK NEREYE SÜRÜLDÜ?” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Haydar OKUR yorum tarihi 7 Aralık, 2010 13:42

  Geçmişini bilmeyenler geleceklerini de bilemezler…Balkanlardan sökülüp atıldık, keza kuzey afrikadan,orta doğudan da sökülerek atıldık.. Şark politisanın bir büyük bölümü gerçekleştirildi hemde müslüman olduklarını söyleyen kuzey afrika ve ortadoğu coğrafyasından müslüman Türke düşmalık aşılanarak atıldık. Şar politikasının ikinci büyük bölümü 1615 viyana konferansından bu yana hala yürürlükte ve bunu adı ANADOLUDAN SÖKÜLÜP ATILMAKTIR. Bunu ilk hamlesini Türk İstiklal savaşında denediler olmadı, başaramadılar ama plan değişik versiyon ve seneryolarla hala sürdürülmektedir. Ermeni katliamı, Rum katliamı, Kürt katliamı gibi uyduruk üretilerle Türklüğü anadoludan ya atmaktır amaçları, yada asimile ederek yok etmektiri. Nitekim Lozan antlaşmasını çok Türk hükümetlerinin çok sevgili ağa babaları ABD halas kabul etmiş değil, etmeyecektir de taki asıl amaç gerçekleşinceye değin. ki zaten antlaşmayı o zaman kobul ya da red etmenin bir anlamı kalmıyor.Bu Türk ulusu üzerinde bi,r kişiliksizleştirme, bir kültürsüzleştirme, bir kimliksizleştirme psikolojik savaşı sürdürülüyorsa, bunlar şark politikasının hayata geçirdiği sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.
  Peki bunlara karşı bizler ve ülkeyi idare eden siyasiler neler yapıyor? 1938’den bu yana yaptıkları ortada değilmidir? Çanak tutuyorlar, milleti uyutuyorlar, milleti dönüştürmeye çalışıyorlar.. Peki, asıl uyanı9k olması gereken din şovalyeleri ve aydınlar neler yapıyor? Kimi susuyor, kimi dalkavukluk sırasına girmiş ikbali için olanları görmezden geliyor.. Kimileri de bu yanlışları ortaya çıkardıkları ve milleti uyardıkları için takibata uğruyor, silivri damında haksız, hukuksuz suçlamalar karşısında suçsuzluklarını ispata çalışıyor.
  Şimdi ülkede ve dünyada vik-vik belgeleri uçuşuyor..bunlar gerçek yada yanlış..ama bir gerçek var ki küremizde bir siber savaş çıkarıldı sürüp gidiyor. Bence ABD/İSRAİL/AB komplosu olan bu siber savaşın görünen yüzü ile asıl hedefin ülkemiz olduğu gerçeğini görmekteyiz.
  Konu nerden nereye geldi.. 711 bin Türkün sürgününden Anadolu Türklüğünü anadoludan silip atmaya geldi dayandı. Ama bütün bu seneryoların mucitlerrini, bu seneryonun içinde öyle veya böyle yer alan işbirlikçileri yanıltacaktır bu yüce millet… Bu kutlu coğrafyadan işbirlikçiler sökülüp atılacaktır buna inancım, inancımız tamdır.

 2. zühal asma yorum tarihi 7 Aralık, 2010 13:51

  ;;((

  EFENDİM SİZİN YANILMIYORSAM,ESKİ YAZILARINIZDAN BİRİNDE *RODOP**HÜKÜMETLERİYLE ALAKALI..BİLGİLERİNİZ VARDIR..BURADA!
  *ONU LÜTFEN FEYSBUKA ALSANIZDA BENDE HERGÜN EN BASA KOYSAM..

 3. AAA yorum tarihi 11 Aralık, 2010 14:03

  EMEĞİNİZE SAĞLIK HOCAM ÇOK GÜZEL KONUŞMUSSUNUZ. ASLINDA BUNLARIN DEVLET KANALLARI VEYA ÖZEL TELEVİZYONLARDA DA AÇIKLASANIZ TÜM TÜRKİYE BİLİNÇLENSE.

 4. zühal asma yorum tarihi 18 Aralık, 2010 15:16

  SN.K.HAN..YUKARIDAKİ BEYEFENDİNİN ACIKLAMALI CEVABINI DA EKLEYEBİLİRMİSİNİZ?YUKARIDAKİ 711 BİN TÜRK YAZISINA?
  FEYSBUKDA HERKES BUNU YAYINLASA AYNI ANDA!!TÜM SİTELERDE!
  VAROLUNUZ..YARADAN GÖZETSİN…SİZLERİ(*

Yorum yap