818) ANTAKYA’NIN ESKİ EVLERİ KIYMETLENDİ

Yayin Tarihi 6 Aralık, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Eski evler kıymete bindi

image001.jpg

 

Çok sayıda tescilli ve eski yapının yer aldığı Hatay’da, son aylarda başlatılan eski binaları kullanıma açarak gelecek kuşaklara aktarma çalışması kapsamında, atıl durumdaki binalar değer kazanmaya başladı.

Çok sayıda kurum ve sivil toplum örgütünün ev satın almak istemesi nedeniyle eski evlerin metrekare fiyatı katlandı.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentin zengin tarihini ortaya çıkartıp turizme katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliğiyle tarihi dokunun canlandırılması için kısa süre önce çalışma başlatıldığını ifade eden Savaş, bu kapsamda kamu kurumları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının eski ev satın aldığını kaydetti.

Bu evlerin gelecek kuşaklara aktarılması ve turizme kazandırılmasıyla ilgili restorasyon çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Savaş, şunları kaydetti:

“Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Hatay’ın turizmden hak ettiği payı daha çok almasını istiyoruz. Bu kapsamda tarihi dokuyu ayağa kaldırmak için kolları sıvadık. Atıl durumdaki, çürümeye terk edilmiş çoğu tescilli eski Antakya evlerini eski ihtişamlı günlerine kavuşturmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda çoğu kurum ve sivil toplum örgütü ev sahiplerine ulaşarak birer ev satın aldı. Çalışmanın daha da genişletilmesi için kentteki her kurumun ev almasını istiyoruz. Ancak, artık mülk sahipleri de eskiden daha uygun fiyatlara elinden çıkarmaya çalıştığı evi talebin artmasıyla yüksek fiyatlardan satmaya başladı. Bu durum da ev satın almak isteyenlere olumsuz yansıdı. Ancak, fiyatların yükselmesi çok normal. Eski binalar hak ettiği değeri bulmaya başladı.”

Belediyenin de eski bir Antakya evini satın aldığını belirten Savaş, burayı restore ettirerek turizme kazandıracaklarını söyledi.

100’ÜN ÜZERİNDE EV KENT YAŞAMINA KAZANDIRILDI

image002.jpg

Eski yapıların yoğun olarak bulunduğu Çankaya ve Örnek sokaklarda, binaların dış cephe ve çatısını restore etme çalışmaları başlattıklarını ifade eden Savaş, şu ana kadar 100’ün üzerinde binanın bu çalışmalar kapsamında güzel görünüme kavuşturulduğunu kaydetti.

Çalışma kapsamında tarihi Uzun Çarşı’da da restorasyon çalışması yaparak burayı kentin en gözde yeri haline getirmeyi amaçladıklarını vurgulan Savaş, tarihi yapıların restore edilip kullanılarak yaşatılacağını ve şehrin otantik görünümünün korunacağını belirtti.

Hatay Sanayici ve İş Adamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, başlatılan çalışma kapsamında kendilerinin de Kurtuluş Caddesi’nde bir ev satın aldıklarını ve buranın restorasyonunun devam ettiğini söyledi.

Satın aldıkları evi hizmet binası olarak kullanmayı düşündüklerini belirten Nalçabasmaz, “4 ev daha satın almak istiyoruz. Ancak ev sahipleri evin metrekare fiyatını 250 liradan, bin liranın üzerine çıkardı. Bu yüksek rakamlar nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz” diye konuştu.

Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz de aldıkları bir evin restorasyonunun devam ettiğini, burayı Avrupa Birliği (AB) projesi eğitimleri için kullanacaklarını kaydetti.

Talebin artması nedeniyle ev fiyatlarının da giderek yükseldiğinin vurgulayan Teksöz, uygun fiyata ev bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16453867.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“818) ANTAKYA’NIN ESKİ EVLERİ KIYMETLENDİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Hikmet Erçin yorum tarihi 7 Aralık, 2010 00:45

  Dünyanın cenneti Türkiyedir. Türkiyenin de cenneti Antakya’dır. Sadece tarihi evleriyle değil, her yönüyle tarihin gizemini bağrında barındırır. Antakya’nın ne denli önemli olduğunun bilincine varan idarecilerin tarihi evlerin onarılıp türizme kazandırılması hususunda yapmış oldukları çalışmalar bizleri memnun etmektedir. Birde derelerin üstü kapatılıp yola çevrilirse, Antakya süper kent olur.

 2. Atatürk ve Hatay-Antakya yorum tarihi 8 Aralık, 2010 03:57

  Antakya çevresinde kan gövdeyi götüren bir harp olur. O kadar ki atlar tırnaklarına kadar kana gömülür. Allah iki tarafa da yardım etmez. Nihayet melâikeler:
  ‘- Ey Rabbimiz Müslümanlara yardım etmeyecek misin?’ derler..
  Allah(c.c.) onlara:
  ‘- Bu yolda birçok insan şehit olana kadar!’ der.. Bu harplerde Arapların üçte biri ölür. Üçte biri geri kaçar ve üçte biri de Rumlara karşı direnir. Allah, geri kaçan üçte birileri ise yerin dibine batırır. Bu sırada Rumlar şöyle derler: ‘- Sizin içinizden sizden olmayanlar bize katılıncaya kadar sizlerle harp edeceğiz!’
  Bu sırada yabancılar (Türkler) ortaya atılır:
  ‘- Allah korusun, İslâm nimetinden sonra tekrar küfre mi döneceğiz?’derler..
  Tam bu sırada harp de başlamış olur. Allah(c.c.) Rumlara öfkelenir, kılıcı ile onları yere serer ve mızrağı ile de onları delik deşik eder, öyle ki onlardan bu hezimeti ülkesine haber verecek bir kimse dahî kalmaz, hepsi ölürler. Daha sonra bu yabancılar(Türkler) dosdoğru giderler,(Roma imp) Rum ülkesine dalarlar, İstanbul da dahil bütün Rum şehirlerini tekbir ve tehlil sesleri ile fethederler..”
  Ve Allah(c.c.) Resulü Hz. Muhammed(s.a.v.) şöyle devam eder: “- Allah katında en ulu şehit şüphesiz ki denizlerde yapılan harplerde şehit olanlardır. Sonra ise Antakya ve civar kasabalarda Rumlara karşı şehit olanlar, daha sonra ise Deccal’a karşı şehit olanlardır.” Bu Hadis Nuyam b. Hammâd’ın, “k. El-Fiteni” nde 1270 sıra numarasıyla yer almaktadır. Biz metni, Prof. Dr. Zekeriya Kitapçı’nın “Hz. Peygamber’in Hadislerinde Türkler” isimli eserinden
  http://yenicaggazetesi.com.tr/a_haberdetay.php?hityaz=461

Yorum yap