817) “21. YÜZYILDA TÜRK DÜNYASI” BASIN BÜLTENİ

Yayin Tarihi 1 Aralık, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

 

BASIN BÜLTENİ

TÜRK DÜNYASI K.K.T.C.’DE BULUŞUYOR

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Lefke Avrupa Üniversitesi olarak ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz ’’21. Yüzyılda Türk Dünyası’’ konulu Uluslararası Sempozyum başta Türkiye olmak üzere K.K.T.C. Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kosova ve Makedonya’dan gelecek olan bilim adamları, milletvekilleri, gazeteciler ve protokol’ün katılımıyla 02 – 05 Aralık 2010 tarihleri arasında K.K.T.C. / Lefke’de gerçekleştirilecektir.

K.K.T.C Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’nun yanı sıra çok sayıda siyasetçinin onurlandıracağı ve Türk Dünyasının gerçekçi işbirliği seçenekleri, yatırım imkanları ve entegrasyon süreçlerinin değerlendirileceği sempozyumda Türk Cumhuriyetlerini temsilen 65 bildiri sunulacak.

Sempozyumun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilmesinin en önemli sebebi Türk dünyasının en güneyde kalan bağımsız Türk Cumhuriyeti’nin de böyle bir organizasyona ev sahipliği yapabileceğini ortaya koymaktır. Ayrıca bu sempozyum neticesinde ortaya çıkan bilimsel bilgi, kanaat ya da önerilerin, KKTC ve diğer Türk Cumhuriyetlerinin bütünleşmesi sürecine mütevazı bir katkı sunacağı ümit edilmektedir.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nce bu yıl ilk kez düzenlenen “2010 Yılı Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülleri”ne layık görülen isimlerde belirlendi. Çeşitli kriterlerin göz önüne alındığı belirleme sürecine çok sayıda akademisyen ve uzman katıldı. Buna göre “2010 Yılı Zeki Velidi Togan Hizmet Ödüllerini” almaya hak kazanan isimler şunlardır:

·       Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş EROĞLU

·       TÜRKSOY Genel Müdürü Düsen KASEİNOV

·       Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganira PAŞAYEVA

·       Keçiören Belediye Başkanı Mustafa AK

·       Uluslararası Karadeniz Hazar Denizi İşbirliği Vakfı Türkiye Başkanı Dr. İsmail SAFİ

·       Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kürşad ZORLU,

·       TÜRKSAM Başkanı Sinan OGAN

·       Türk Dünyası Belediyeler Birliği

·       Türk Kızılay Derneği  

Ödüller 02 Aralık 2010 tarihinde Lefkoşa’da düzenlenen “21.Yüzyılda Türk Dünyası” konulu Uluslararası Sempozyumun açılış töreninde takdim edilecektir.

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap