81) Yörük Ali Efe’nin Malgaç Baskını

Yayin Tarihi 4 Mart, 2018 
Kategori ÖYKÜ

Kurtuluş Savaşında Yunan’a vurulan ilk darbe; Malgaç Baskını

Bazı kaynaklarda Malgaç Köprüsü Baskını da olarak dile getirilen bu baskın Kurtuluş Savaşı’nın bilinen ilk baskınıdır.

Yörük Ali Efe ve arkadaşları 16 Haziran 1919’da Sultanhisar ile Atça arasındaki bölgede bulunan Malgaç Demiryolu Köprüsü yanında konuşlanan Yunan kuvvetlerine ait karakola baskında bulunur.

Bu baskın ayrıca bölgede 3 yıl boyunca sürecek ve zaferle sonuçlanacak olan Yunan’a karşı dirilişi ateşleyen ilk baskındır.

30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes antlaşmasının 7. maddesi gereğince Anadolu’nun işgali başlamş ve 27 Mayıs 1919 tarihine gelindiğinde Yunan Ordusu Nazilli’ye kadar olan bölgeyi kontrol altına almayı başarmıştı.

Yörük Ali Efe Çine’nin Yağcılar köyündeki 17 kişilik müfrezesiyle bir toplantı gerçekleştirerek işgal güçlerine karşı saldırı yapma kararını almış ve bu saldırının bölgenin en doğusunda bulunan Yunan kuvvetlerinin ana işgal kuvvetleri ile olan bağlantısını kesmek olduğunu müfrezesine açıklamıştır.

1 Haziran günü geldiğinde Yörük Ali Efe ve Müfrezesi Yenipazar’ın donduran köyüne gizlice yerleşti ve baskın için hazırlık yapmaya  başladılar. Yörük Ali Efe baskına katılacak gönüllülerin toplanması için Kızanlarını civar yerleşimlere gönderdi.

15 Haziran gününe gelindiğinde müfrezesi yaklaşık 60 kişi olmuştu. Hazırlıkların tamamlandığına kara vererek ertesi günün (16 Haziran) ilk ışıklarında harekete geçtiler. Müfreze önceden hazırlanan sallarla Büyük Menderes’ten geçerek Sultanhisar ve Atça arasında bulunan demir yolu hattına ulaştı.

Teğmen Zekai Bey Malgaç Köprüsünün ayaklarına dinamitleri yerleştirirken, birkaç efe de iletişimi koparmak amacıyla telgraf tellerini kestiler. Böylece planın ilk kısmı tamamlanmıştı. Müfreze 3 gruba ayrıldı.

Yörük Ali Efe, Teğmen Zekai Bey, Yüzbaşı Ahmet Bey kızanlar ve askerlerden oluşan ana hattı oluştururdu. Ana hattın sağ tarafına Kıllıoğlu Efe ve arkadaşları, sol tarafına ise Asaf Necmi ve Memduh Beyden oluşan gönüllüler geçti.

Sabahın ilk ışıklarında köprünün patlatılması ile üç taraftan sarılan yunan müfrezesine baskın başladı. Eldeki imkanlar ve silahlar kısıtlı olmasına rağmen yunan müfrezesi tamamen yok edildi. Yunan karakolundaki tüm silah ve cephaneye el konuldu.

Sultanhisar’dan gelen Yunan destek kuvvetlerine de ele geçirilen silahlar sayesinde ciddi kayıplar verdirildi ve destek kuvvetleri geri püskürtüldü. İki saat süren çatışmalarda kayıp vermeyen ekip, demiryolu ile Nazilli’ye giden sevkiyatları engellemek için rayları tahrip ederek kuzeyde bulunan uzunlar köyüne geri çekildi.

Güneyden gelerek baskını yapan ekibin hattı yararak kuzeye hareket edeceğini düşünemeyen Yunan kuvvetleri günler süren aramalara rağmen hiçbir sonuca ulaşamadı.

Baskının başarılı olmasıyla bölgedeki halkın kendine güveni geldi ve edinilen başarı sadece sayısal olarak değil, yerel direnişin örgütlenmesinde ve giderek ulusal direnişe dönüşmesinde öncü bir rol oynamış olmasıdır.

Gözünü karartmış birkaç cesur insan tarafından atılan bu önemli adım dalga dalga yayılacak ve ilerleyen zamanlarda işgal güçlerine bulundukları toprakları dar edecektir.

Fatih Algün

https://www.aydinefe09.com

image001

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap