81) TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUĞU!

Yayin Tarihi 15 Şubat, 2009 
Kategori ERMENİ SORUNU, SİYASİ

TÜRKİYE DIŞARIDA NEREYE KOŞUYOR?

image00122.jpghttp://www.odatv.com/images/smallImages/separator3.gif

Son zamanlarda Türk dış politikasında bir arabuluculuk sevdasıdır gidiyor. Amacımız, tüm tarafların saygı duyduğu bölgesel bir güç olmakmış, duyduklarımızdan anladığımız bu.

Bölgesel bir güç olmak adına neler yapıyoruz peki?

Planlı bir kalkınma programı mı uyguluyoruz? Özelleştiremediğimiz bir küçük toprak parçası kaldı mı diye mi bakıyoruz?

Türkiye Kürtleri’ni kazanmaya mı çalışıyoruz? Onları Barzani’ye, Amerika’ya, tarikatlara mı itiyoruz?

Kıbrıs meselesi ne oldu?

Bu ülkenin çıkarlarını Amerika’nınkilerin üstünde gören paşalara, aydınlara, televizyon kanallarına ne oldu? (Bugün Mehmet Emin Karamehmet’in sıkıştırılmasında, “ulusalcı muhalefet” yapıp da operasyon görmemiş son iki kanaldan birinin sahibi olmasının hiç mi rolü yok?)

“Büyük arabuluculuk” girişimlerimizin sonucuysa ortada.

Kısaca özetlemesi açısından, Cengiz Aktar’ın 11.2.2009 tarihinde, Middle East Times’da yayınlanan yazısından aktarıyorum:

“Türkiye, bugüne kadar nerede arabuluculuk yapmaya çalışsa sonuç alamadı. Pakistan-İsrail buluşmasının arkası gelmedi; Afganistan-Pakistan keza. İsrail-Suriye görüşmeleri ilelebet bitti. ABD-İran ile Karabağ başlamadı bile. Kafkas İstikrar Paktı kulağa hoş gelen bir ‘proce’ olarak bir kenarda duruyor. Bu girişimlerden sonuç alınması bugünkü iç ve dış koşullarda mümkün değil. Alalım son Hamas-İsrail savaşını. Eldeki tek ‘başarı’ Hamas’ın, Başdanışmanımızın mekik diplomasisi sonucunda ateşi kestiği iddiası. Haber dünyada başka bir kaynakta yok”

Büyük medyamız, her ne hikmetse, bu büyük arabuluculuk misyonuna kendini fena halde kaptırmış görünüyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Türk yetkililerin Hamas’la görüşerek İsrailli asker Şalit’in serbest bırakılmasını sağlayacaklarını, hatta bu konuda anlaşmaya varıldığını okuduk.

Sonuç?

Haberi hem Mısır, hem İsrail, hem de Hamas yekilileri yalanladı.

Dünse Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerindeki büyük ve önemli rolümüz sayesinde Azerbaycan ve Ermenistan’ın Yukarı Karabağ konusundaki bir plan üzerinde anlaşmaya sıcak bakmaya başladığı ve bu plana göre aşama aşama 6 yerleşim yerinin Azerbaycan’a devredileceği, Azerbaycan’ın ise Ermenistan’la kara ve demiryolunu açacağı iddia  edildi.

Sonuç?

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tigran Balayan,Mediamax ajansına yaptığı açıklamada Balayan, “Türkiye’nin arabuluculuğuyla gerçekleşen herhangi bir görüşme yapılmamıştır, yapılmıyor da” dedi.

Azerbaycan Parlamento Başkan Yardımcısı Bahar Muradova’nın, görüşmelerin sonucundan memnun olmadığı açıklaması ve Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Kudret Hasankuliyev’in, Türkiye’nin Azerbaycan’ın çıkarlarını korumadığı ve Türkiye’nin bölgedeki gücünün sıfıra indiğini belirtmesi de cabası. (Trend News, 13.2. 2009 ve Today.Az, 12.2.2009)

Sonunda Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin de, Türkiye’nin bir Karabağ planı içerisinde yer almasının söz konusu olmadığını, sadece taraflardan bilgi aldığını kabul etti.

“Bölgede bir büyük aktör olmak” kulağa hoş geliyor olabilir. Ancak tarihte, başka ülkelerin çıkarlarını kendi çıkarlarının önüne koyarak “güç” haline gelen bir ülke örneği görülmediğini anımsatmak gerekiyor.

Deniz Hakyemez

Paylaş:

Yorumlar

“81) TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUĞU!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. cemal onursl yorum tarihi 15 Şubat, 2009 22:46

    nesine arabulucuk edecegiz ki!!olduren menun olen mennun degil mi!!hemde degermi !!o kales arablara!!soyleyin!!birde yazi okudum filistinliler canakalede savasmislar!!hopala dedim daha neler.80yil neden duymamisim bunu..ha sayin baskanimiz sert girdi ya israililere hemen kahraman oluverdi filistinliler yok kardaslar yok ..oyle sey..irak ta yuzlerce insan olurken neredeydi bunlar..afganistan olen varken neredeydiler ki!!!allah askini soyleyin bizi kandirmayi birakin artik yeni muslumanlar…evet vardi bosnak daha ne bileyin balkan turkleri ama asla arab yok tu…orada .

Yorum yap