79) AKP’NİN KÜRT KOZU : FETHULLAH GÜLEN

Yayin Tarihi 2 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AKP’nin KÜRT KOZU: Fethullah Gülen

AKP ve DTP arasındaki Kürt oylalarını kapma mücadelesi The Economist, dergisine konu oldu.

02 Şubat 2008 / 08:30

image0015.jpg

 

AKP’nin bölgedeki en büyük rakibi DTP’yi yerel seçimlerde saf dışı bırakmak için izleyeceği metod merak ediliyordu. Özellikle yerel seçimlerin yaklaşmasıyla giderek kızışan rekabete Economist’ten ilginç bir  yorum geldi. Dergi, AKP’nin Kürt oylarını almak için kullanacağı kozu açıkladı.

The Economist, AKP hükümetinin Kürtlerin desteğini kazanmak için İslam’ı kullandığını dile getirerek, partinin Fethullah Gülen cemaatinin de desteğini aldığını ileri sürdü. AKP’nin “Ne Mutlu Türküm diyenin” yerine “Ne mutlu Müslümanım diyeni” tercih edebileceğini öne süren dergi, “Din, ılımlı İslami AKP’nin en güçlü silahı haline geldi. Din, Diyarbakır’ın kontrolünü elde etmeye çalışan ılımlı İslami AKP’’nin en güçlü silah haline geldi” yorumunu yaptı. Kentteki varoşlarda AKP’ye sempatinin büyüdüğünü dile getiren dergi partinin bedava kömür ve okul kitapları dağıttığına da dikkat çekerek, “Bu ‘cömert harcamalar’ ve ‘mütevazı reformlar’ sayesinde AKP’nin son seçimlerde bölgede oyların yüzde 50’sinden fazlasını aldı” sözlerine yer verdi.


TÜRKİYE’NİN EN ZENGİN İSLAM CEMAATİ
“Türkiye’nin en zengin İslami’ cemaat olarak adlandırdığı Fetullah Gülen cemaatinin, AKP’ye daha fazla Kürt oyunu kazanmaya yardım ettiğini öne süren dergi, cemaat üyelerinin Kurban Bayramı sırasında 60 bin aileye et dağıttığına dikkat çekti. Aynı cemaatten çok sayıda doktorun Kürt bölgelerinde hastalara ‘bedava check-up ve tedavi’ teklif ettiğini de dile getirdi. 

AKŞAM

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap