786) 70 MİLYON VATANDAŞIN KİMLİK BİLGİLERİ ÇALINMIŞ!

Yayin Tarihi 27 Temmuz, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

70 milyon kişinin,

kimlik bilgilerini çaldılar

image00122.jpg

Türkiye’de 7 ilde düzenlenen operasyonda 70 milyon vatandaşa ait adres, telefon ve kimlik bilgilerini çalan 15 kişilik şebeke yakalandı. Operasyonda, 70 milyon kişiye ait listeler ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü, ”Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bilişim sistemine izinsiz girmek, bilişim sistemini engellemek, bozmak, yok etmek, sisteme veri yerleştirmek, var olan verileri başka bir yere göndermek, kişisel bilgileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, depolamak ve bir başkasına vermek” olayları ile ilgili olarak bir suç örgütüne yönelik operasyon başlattı.

Operasyonda, 3’ü kadın 15 kişi gözaltına alındı.

7 ilde yapıldığı belirtilen operasyonlarda 15 kişinin evlerinde bulunan bilgisayarlarda; “adres”, “telefon”, “kimlik” yazılı üç dosya bulundu.

HUKUK BÜROLARINA SATTILAR

Yaklaşık 8 ay süren çalışmaların ardından operasyon kararı alan Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü ekipleri 24 Temmuz günü İstanbul, Mersin, Antalya, Muğla ve Kayseri’nin de aralarında bulunduğu 7 ilde eş zamanlı baskınlar düzenleyerek 15 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerin sattıkları bilgiler karşılığında 3 milyon liralık gelir elde ettiği ifade edildi.

Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 16 harddisk, 11 laptop, 16 telefon, 20 flash bellek, 82 CD-DVD ve 15 adet hukuk bürolarına satışı yapılan ‘Adres programı’ ve ‘telefon sorgu programı’ isimli programlara ait satış sözleşmeleri ele geçirildi.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre hukuk bürolarının yaptığı sözleşmeler Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Adalet Bakanlığı’ndaki incelemelerin ardından hukuk bürolarına dava açılıp açılmayacağı belirlenecek.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“786) 70 MİLYON VATANDAŞIN KİMLİK BİLGİLERİ ÇALINMIŞ!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. kamil tura yorum tarihi 27 Temmuz, 2010 20:12

    İşin en garibi hukuk bürolarının bu tür işlere alet olması yada alet edilmesi
    insanları canlı canlı borç batagına sürüklüyorlar

Yorum yap