785) BATI’NIN İNSANLIK ADALETİ(!)

Yayin Tarihi 24 Temmuz, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Afrika’ya zehirli atık götüren şirkete,

sembolik ceza

image00121.jpg

Endüstriyel çöpleri Afrikaya boşaltan şirket çevrecilik adına küçük bir ceza ile ödüllendirildi

Hollanda’da bir mahkeme, çok uluslu petrol şirketi Trafigura’yı Hollanda’nın Amsterdam kentinden Fildişi Sahilleri’ne zehirli atık ihraç etmekten suçlu buldu.

Şirkete, zehirli atıkları Fildişi Sahilleri’ne götürmek ve yük Amsterdam limanına ilk boşaltıldığında, kargonun zehirli olduğunu gizlemek suçlarından 1 milyon Euro para cezasına çarptırıldı.

Amsterdam Bölge Mahkemesi hakimi Frans Bauduin, 2006 yılında meydana gelen skandal nedeniyle Trafigura şirketini 1 milyon avro para cezasına çarptırdı. Savcılar şirketten 2 milyon avro tazminat alınmasını istiyordu.

Mahkeme ayrıca yükü taşıyan Probo Koala adlı geminin Ukraynalı kaptanı Sergey Çertov’a da beş yıllık ertelenmiş hapis cezası verdi. Şirket çalışanı Naim Ahmed de 25 bin Euro para cezasına çarptırıldı.

Zehirli atık, 2006 yılının ağustos ayında Fildişi Sahilleri’nde hastalıklara neden olmuştu, ancak Trafigura, Probo Koala’nın taşıdığı atığın, ciddi hastalıklara yol açmış olamayacağı konusunda ısrar ediyordu.

BM RAPORU BELGELEDİ

BM, en az 17 kişinin ölümü ve 100 binden fazla kişinin zehirlenmesine yol açan ‘Probo Koala’ gemisinden boşaltılan atıklardan gemiyi işleten Trafigura’nın sorumlu olduğuna dair rapor yayımladı. Bunun üzearine faaliyetlerini Britanya’dan yürüten Hollanda merkezli şirket tazminat ödeyeceğini duyurdu.

Şirket, İngiltere’de 33 milyon Euro, Fildişi Sahilleri’nde de 132 milyon Euro ödeyerek, mahkemeye gitmeden anlaşma yolunu seçmişti.

Greenpeace’in ele geçirdiği şirket içi yazışmalar, ‘atıkların kötü koktuğu, ama asla hastalık ve ölüme yol açmayacağını’ iddia eden Trafigura’nın, en büyük çevre felaketlerinden birine nasıl bile bile yol açtığını gösteriyor. Dört yıl önce çok ucuza kullanılamaz benzin alıp geminin deposunda kimyasallarla temizleyerek büyük kâr payıyla satan şirket, işlem sonunda kalan zehirli sodyum hidroksit ve petrol atıklarını ‘depo temizliğinde kullanılan yağ’ kılıfında Amsterdam’a gönderdi.

Ama Amsterdam’da zehir sebebiyle metreküp fiyatının 28’den 1320 dolara çıkarması üzerine Fildişi Sahili’nde arındırma tesisi bulunmayan bir firmayla anlaştı. Fildişi Sahilleri’ne götürülen 500 ton zehirli atık ülkenin en büyük kenti Abidjan etrafında 17 ayrı yere boşaltıldı. Saatler içinde dumandan zehirlenen yüzlerce kişi hastanelere başvurdu. Yeraltı sularına karışan zehir yüzünden düşük ve ölü doğumlar yaşandı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“785) BATI’NIN İNSANLIK ADALETİ(!)” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yurtdışı eğitim yorum tarihi 26 Temmuz, 2010 18:00

Yorum yap