784) IRAK’TA, BEŞ YILDA 12 BİN İDAM!

Yayin Tarihi 22 Temmuz, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Irak’ta beş yılda 12 bin idam!

image00120.jpg

Irak İnsan Hakları Derneği, Irak’ta son beş yıl içinde 12 bin mahkumun terör şüphesiyle haksız yere idam ediliğini duyurdu.

Irak İnsan Hakları Derneği, Irak Yüksek Mahkemesinin binlerce mahkuma haksız yere idam cezası verdiğini savundu.

Irak’ın resmi INA ajansının internet sitesinde yer alan habere göre, dernek yetkilileri, yaptıkları açıklamada, Irak’ta son beş yıl içinde 12 bin mahkumun haksız yere idam ediliğini ileri sürdü.

Dernek, yargılamalar sırasında usulsüzlükler yapıldığını ve mahkumların kiminin kurşuna dizilerek, kiminin de asılarak haksız yere infaz edildiğini belirttiler.

İdam cezasına çarptırılanlara Irak Adalet Bakanlığının avukat tahsis etmediğini de tespit ettiklerini ifade eden dernek yetkilileri, terör suçlamasıyla idam edilen 12 binden fazla kişinin suçlarının tam olarak tespit edilmediğini belirttiler.

Söz konusu kişiler arasında kadın ve yaşlıların da olduğunu belirten dernek, “Ülkede idam edilenlerin sayısı resmi rakamların çok üstündedir. Hükümet yetkilileri idamların fazla olmadığını göstermek için rakamları düşük gösteriyor. Mahkumlar, suçları tam tespit edilmeden idam cezasına çarptırıldı. ‘Bunlar ülkedeki teröre hizmet ediyor’ diyorlar, ama bunu kanıtlayacak hiçbir delilleri yok” ifadelerini kullandı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap