782) TÜRK MALI YENİ TÜFEĞİMİZ

Yayin Tarihi 11 Temmuz, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

G-3’ler gidiyor yeni piyade tüfeği geliyor

image00113.jpg

MKE tarafından geliştirilen Milli Modern Piyade Tüfeğinin 3 adet prototipi üretildi.

22 Ocak 2009 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Milli Modern Piyade Tüfeğinin “tasarım ve geliştirme” sözleşmesini imzalayan MKE, tüfeğin prototip çalışmalarını Kırıkkale’deki fabrikasında tamamladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik ve teknik istekleri doğrultusunda üretilen 3 adet prototip tüfek, önümüzdeki günlerde kalifikasyon testlerine tabi tutulacak. Türk ordusu tarafından kullanılan G3’lerin yerini alması planlanan modern piyade tüfeği, testlerden başarıyla geçmesi halinde 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale getirilecek.

Tasarımından itibaren tamamen yerli olan ve hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan üretilen modern piyade tüfeği, şu anda dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde topluyor.

G-3’TEN DAHA İYİ SİLAH İDDİASI
MKE yetkilileri, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında en iyi performansı sağlayacak şekilde tasarlanan Milli Modern Piyade Tüfeği’nin, bir çok özelliğinin G3’ten daha iyi olduğunu belirttiler.

Prototipin önümüzdeki günlerde kamuoyuna gösterileceğini ifade eden yetkililer, tüfeğin isminin de henüz belirlenmediğini kaydettiler.

Şu anda TSK tarafından kullanılan G3 piyade tüfeklerinin daha çok düzenli ordu savaşları için üretildiğini, ağır ve bakımı zor olan bu tüfeklerin yerine daha hafif ve bakımı kolay olan yeni nesil bir piyade tüfeğine ihtiyaç duyulduğunu belirten yetkililer, bu nedenle Milli Modern Piyade Tüfeğinin tasarlandığını söylediler.

DAHA HAFİF ÖMRÜ DAHA UZUN
Modern piyade tüfeğinin G3’e göre daha hafif, namlu ömrünün daha uzun, boyunun daha kısa olduğuna işaret eden yetkililer, şu bilgileri verdi: “Tasarımdan itibaren tamamen yerli, hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan Kara Kuvvetleri Komutanlığının verdiği teknik şartnameye uygun olarak üretimi başlatılan piyade tüfeklerinin ilk prototiplerinden 3’ü üretildi. Bundan sonra parça parça kalifikasyonu yapılacak, çalışabilirliği test edilecek. Bütün parçaların kalifikasyonu yapıldıktan sonra seri üretime geçilecek. Tüfek, 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale gelecek. Gaz piston sistemi ile çalışan bu tüfek, şu anda dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde topluyor.” 

Yetkililerin verdiği bilgiye göre yüzde 100 yerli olarak yapılan yeni piyade tüfeği 7,62 mm olacak ve NATO mermisi kullanacak. Ağırlığı 3 kilo 700 gram, uzunluğu 920 mm, etkili menzili 400 metre olan tüfeğin üzerine gece görüş dürbünü, ışıldak, laser, bomba atar gibi aksesuarlar takılabilecek. Namlu ömrü minimum 10 bin atım olarak tasarlanan tüfek, tek ve seri atışlar yapabilecek.

MKE’NİN KESKİN NİŞANCI TÜFEKLERİ
Bu arada, MKE’nin son 2 yılda geliştirdiği keskin nişancı tüfeklerinin de yurt içi ve yurt dışında büyük ilgi gördüğü belirtildi. MKE’nin Jandarma Genel Komutanlığı ile birlikte geliştirdiği 7.62 mm çapındaki Bora 12 keskin nişancı tüfeği, bin 200 metre etkili menzile sahip. Jandarma tarafından kullanılan Bora 12, yurt dışına da ihrac ediliyor.

MKE tarafından geliştirilen diğer yarı otomatik keskin nişancı tüfeği ise T-12. Etkili menzili 600 metre olan tüfek, yapılan testlerde hedefleri kusursuz bir şekilde vurduğu için T-12 adını aldı. T-12, daha çok hareketli hedefleri vurmak için tasarlandı.

G3 PİYADE TÜFEĞİ
G3, 1950’lerde Alman silah üreticisi HK (Heckler & Koch GmbH) ile İspanyol devletine ait dizayn ve geliştirme ajansı CETME (Centro de Estudios Técnicos de Materiales Especiales) tarafından geliştirildi. Değişik versiyonları dünyadaki bir çok NATO üyesi ülkeler tarafından kullanılıyor. Ağırlığı 4,25 kilo olan G3 piyade tüfeğinin etkili menzili 400 metre.

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“782) TÜRK MALI YENİ TÜFEĞİMİZ” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. aydın kocadağistan yorum tarihi 12 Temmuz, 2010 01:08

  sonunda savunma sanayimizi oluşturma çabaları gösterilmeye başlandı.gecikmişte olsa şimdilik bir tüfekle başlamak bile güzel.yıllar öncesinde yapmamız gereken bu yapılaşma yeni yeni ortaya çıkıyor lakin bunu göz ardı etmemek gerekir.umarımki en kısa zamanda kimseye bağlı olmadan daha güncel savunma aletleri ve gereçleri üretecek duruma geliriz ve geleceğizde.ülkemizin çeşitli bölgelerinde üretilen el yapımı silahların benzeri hiç bir yerde yoktur.bu özelliğimizi çok iyi kullanmamaız lazım.inanınki gerekli destek gelirse yapamayacağımız bir silah yoktur.okuyanlar yanlış anlamasın ben sorunları silahla çözme taraftarı biri değilim lakin şartlar ne gerektiriyorsa onu yapmak lazım diyen biriyim.savunma olmassa hiç bir başarının elde edilemeyeceği bir zamanda yaşıyoruz.savunması zayıf bir ülke her türlü saldırıya açıktır.onun içindirki savunma sanayimize önem verelim.

 2. ersin ovacık yorum tarihi 12 Temmuz, 2010 16:59

  Bizde yedik!!!!
  Dostlar silahı üretiyorsun ki daha üretmiyorsun … Bu iş insansız hava araçı işine döndü kardeşim madem bizde var,,, yapabiliyoruz eldekini neden kullanmıyoruz ??? Bir insan bu kadar ahmak yerine konulmaz sen silahı üretiyorsun madem NATO mermisine göre neden tasarlıyorsun kardeşim ,,, ben mermiye yükümlüysem metal takımı ne yapacam saçmalığa bak ya … Desenize siz şuna biz üretiyoruz üretmesine ama önümüze sürülen şart bu hadiii ordannn ,,, hadii ordaannn!!!!

 3. Mustafa Aktaş yorum tarihi 17 Temmuz, 2010 09:00

  Bugün 17.07.2010
  Bugün Bir Karadenizli Ustanın bile kolaylıkla yapabileceği bu kadar basit silahları MKE gibi bir teknoloji devinin bugün üretebileceği haberleri yine bize atılacak bir kazığın yada bizi kasıtlı bir uyutmanın başlangıcıdır.
  Türkiye’nin sahip olduğu yetenekli mühendislerin kolayca üretebileceği bu kadar basit bir teknolojiyi bile bize ürettirmezler.

  1940 larda tank ve uçak üretmekte olan Türkiyeye tahammülü olmayan Batılıların nasıl DEVRİM otomobillerini üretmemize engel oldularsa, yada son yıllarda üstün yetenekli üç teknoloji mühendisimiz nasıl intihar(?) ettiyse bu silahları da bize ürettirmezler. ABD nasıl 2. dünya savaşı artığı imha edeceği silahları bize bila bedel kazıkladıysa böyle gıcır gıcır ve kendisininkinden üstün silahları bize asla Ü-RET-TİR-MEZ-LER.

  Yazın bu notu bir köşeye.

  YADA ŞÖYLE DİYELİM “BÖYLE SİLAHLARI ÜRETME CESARETİNE VE YÜREĞİNE SAHİP YÖNETİCİLER BUGÜN İÇİN BİZDEN ÇIKMAZ”

  BUGÜN, BİZİ YÖNETENLERİN TEK GÖREVİ BİZLERİ UYUTMAKTIR.

 4. EMRE KARAGÖZ yorum tarihi 30 Temmuz, 2010 21:05

  sayın m.aktaş kimden yanasın bilmiyorum ama tsk bu silahların siparişini verdi bile

 5. cem yorum tarihi 11 Kasım, 2010 06:03

  Alman yapımı silahla mı yerli silah yapıyorlar :)))

 6. yavuz kurt yorum tarihi 4 Temmuz, 2011 23:09

  bunlar hep boşlaflar cumhur başkanınıda alet ettiler bu 4 .1 hk 33 2 mehmetçik 13 mke t50 4bu silah diyolar bizi uyutuyolar dahaçokdağlarda 1943 model g 3 lerle terör peşinden koşarız bunlar ancak kendilerine milyondolarlık alırlar … SELAMLAR.

Yorum yap