78) ELÇİ DEĞİL, CIA AJANI…

Yayin Tarihi 2 Şubat, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Elçi değil, CIA ajanı

 

 

image0011.jpg

BU KÜSTAHI KONUŞTURMAYIN ARTIK

Ross Wilson, ABD’de yaptığı açıklamada terör örgütü PKK için siyasi çözüm önerdi

Sanki sömürge valisi
Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un da katıldığı Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantısı için Washington’da bulunan Ross Wilson, TSK’nın yürüttüğü terörle mücadeleyle ilgili küstah açıklamalarda bulundu.

Dilinin altında af var
ABD’nin Ankara Büyükelçisi kılığındaki CIA ajanı Wilson, bir grup Türk gazeteciye yaptığı açıklamada, “Sadece bomba atmak çözüm için yeterli değil. Siyasi ve ekonomik çözüm de gerekli” dedi.

Küstahlığın dozunu artırdı
Türkiye’ye akıl vermeyi (!) sürdüren Amerika’nın Ankara Büyükelçisi,“Sadece bomba atmak çözüm değil, siyasi çözüm de gerek” dedi.

AKP iktidarının haddini bildirmediği ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, küstahlığın dozunu her geçen gün biraz daha artırıyor. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun’un katıldığı Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantısı için Washington’da küçük bir grup Türk gazeteciyle biraraya gelen Wilson küstah açıklamalarda bulundu. Org. Saygun’un katıldığı Yüksek Düzeyli Savunma Grubu toplantılarının “çok verimli, olumlu geçtiğini, ilginç görüşmeler olduğunu” belirten Wilson, 2007’nin Türk-Amerikan ilişkileri bakımından “çok enteresan” bir dönem olduğunu kaydetti.

Kıyas yaptı
Terörle ilgili Wilson şunları ifade etti: “Terörle mücadelede ABD’nin Afganistan’daki tecrübesi iyi bir örnek. Askeri yöntemlerin yanı sıra ABD, yeni hükümetin kurulmasına yardımdan, Afganistan’ın komşularıyla beraber çalışmaya kadar farklı araçları devreye soktu. Aynı prensip Türkiye için de geçerli. Sadece bomba atmak çözüm için yeterli değil. Siyasi ve ekonomik çözüm de gerekli. Askeri yöntemlerin yanı sıra Türkiye, Irak ile ilişkilerini geliştirerek, sınırın diğer tarafında alınacak önlemlerin artırılmasına yardımcı olacaktır. Orgeneral Ergin Saygun’un Bağdat’a kısa süre önce düzenlediği ziyaretten çok memnun olduk.” “PKK ile mücadele konusunda ’siyasi   hoşlanmıyorum, ’kapsamlı  strateji’nitelemesi daha doğru olacaktır.” diyen Wilson şöyle devam etti: “ Bu kapsamlı  stratejinin unsurları arasında Irak ile beraber çalışmak, terör örgütü PKK’nın lojistik desteğini kesmek, örgütü çökertecek şekilde para kaynaklarını kurutmak ve PKK ile Türkiye’nin güneydoğusunda yaşayanları ayrı tutmak, güneydoğuda ekonomik gelişmeye önem vererek işsizliği ortadan kaldırmak gerekli.”

Diyalog önerdi
“Türkiye’nin hava saldırıları, PKK’ya önemli ölçüde zarar verdi. Bu da süreci ilerletmek için önemli.” diyen Elçi Wilson “ Biz bu mücadeleye Kürtlerle diyalog içinde olmanın önemli olduğuna inanıyoruz ve bu gerçekleşti de. Hem (Irak Devlet Başkanı Celal) Talabani, hem de (Iraklı Kürt lider Mesud) Barzani ile, PKK’ya giden kaynakların önünün kesilmesini konuştuk. Bazı adımlar attıklarına inanıyoruz. Bunların ne kadar etkili olduğunu göreceğiz. En azından o bölgede PKK’nın hoş karşılanmadığı açıkça ortaya konuldu. Bu da iyi bir şey.” dedi.


DTP’li Ayna TSK’ya sataştı
 DTP’nin Diyarbakır’daki Ekoloji Konferansı’nda konuşan  DTP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, “Devletin yaklaşımında bir çok engellerle karşılaştıklarını bu engelleri sıralayabileceklerini belirterek, ” Oldukça ciddi bir dönemden geçiyoruz. Hem Kürtler, hemde DTP anlamında söylüyorum. 3’lü bir ittifak var. MHP, AKP ve Genelkurmay ittifakı. “ dedi. ”Seçimden önce türban için, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı için kıyameti koparan Genelkurmay Başkanı ortada yok. “ diyen Ayna şöyle devam etti: ” Seçimin erkene alınmasına neden olan Genelkurmay Başkanı ortada yok. Tozu dumana katan Genelkurmay Başkanı ortada yok. Bugün türban konusu söz konusu. 20 yıldır en hassas olan Genelkurmay, en hassas olan konu gündemde ama yine yok. ’Biz Kürtler’e karşı, Kürtler’in demokratik kazanımlarına karşı bir bütün olarak savaşacağız. Yasaklara karşıyız.”


Doğu Perinçek:
Siyasallaştırıyorlar
ABD Elçisi Wilson’un Türkiye’nin iç meselelerine ve terörle mücadelesindeki yorumlarına tepki gösteren İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 2003 yılında Abdullah Gül’ün ABD Dışişleri eski Bakanı Colin Powell’la yaptığı gizli anlaşmaya atıf yaptı. Bu anlaşmanın en önemli maddelerinden birinin PKK’nın siyasallaşması olduğuna dikkat çeken Perinçek şunları söyledi: “PKK artık siyasallaştı. Şimdiki hedef Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki  kukla yönetimi tanıması ve parçalamanın adımları atılıyor.”


Yaşar Okuyan:

Amerika dayatıyor
Halkın Yükselişi Partisi’ne katılan Hür Parti’nin eski Genel Başkanı Yaşar Okuyan ise açıklamanın sürpriz olmadığını, ABD’nin BOP çerçevesinde politikasının bu olduğunu hatırlatarak “Elçi sadece ülkesinin politikasını dile getirmiştir” dedi. Okuyan, ABD’nin siyasi çözümden kastını şöyle açıkladı: “ABD’nin istediği, Abdullah Öcalan’ı da içeren bir genel af, yerel yönetimlere özerklik, federasyon, Kürtçe eğitim vb. dayatmaları yapıyor. Zaten Abdullah Gül’ün Powell’la yaptığı gizli anlaşmada da bunlar yer alıyor”


Mehmet Ekici:

Federasyon niyeti
MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici de, ABD’nin amacının ortada olduğunu dile getirerek şunları söyledi:  “Siyasi çözüm olarak söylenenler bilinen şeyler. ABD, Türk halkının gazını almak adına dar bir alanda, bir hava harekatına müsaade edeceğini zımmen söyledi zaten. Uygulamada da bunu gördük. Biz ise Türk ordusunun postalının, Irak’ın kuzeyine basmadığı sürece, terörün kökünün kazınamayacağında ısrarlıyız. Bir top atımıyla çözülmez. Etnik bölgelere ayrılmış federatif bir yapı oluşturmak istiyorlar.”

Haber:Ceyhun BOZKURT

YENİÇAĞ

 

Paylaş:

Yorumlar

“78) ELÇİ DEĞİL, CIA AJANI…” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 3 Şubat, 2008 20:00

    ABD’nin her elçisi ve konsolosu,ticari vs.hepsi “Sia”ajanıdır.Hatta elçileri içişlerimize de karışırlar.Zaman zaman ülkemizin reisicumhuru yerine de kendilerini koyuverirlir.Sakın fiskelemeyiniz,Sam amcalarının yeyenlerinin kalbini kırarsınız.Krmayın ki Marşallarını birdaha yapmazlar.Küstürmeyelim Sam amcalarını…!? Acaroğlu

Yorum yap