778) ILIMLI İSLAM, THE END!

Yayin Tarihi 7 Temmuz, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Ilımlı İslam Obama’da yok

image0016.jpg

Ilımlı İslam’ı Başkan Obama yönetiminde model olarak kullanmıyoruz. Bizce İslam, İslam’dır. Vahşet ve aşırı kişiler bütün toplumlarda, dinlerde ve ülkelerde bulunuyor. ABD’nin Türkiye’deki imajı için zaman zaman anketler yaptırıyoruz. Sonuçlar kötü çıkıyor. Mavi Marmara gemisine saldırı ve PKK’nın İskenderun’daki saldırısı arasında kurulan bağlantı gibi komplo teorileri ABD’nin imajını bozuyor

ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye’de yaşanan eksen kayması tartışmaları ile ilgili olarak “Türkiye’nin Ortadoğu’da daha önemli bir rol oynamasını hoş görüyoruz” dedi. Jeffrey, Türkiye’ye Ortadoğu’da atfedilen ‘ılımlı İslam’ modelinin ise Obama döneminde kullanılmadığını belirtti. ABD’nin Bağdat Büyükelçisi olarak göreve başlamak için Senato kararı bekleyen Ankara Büyükelçisi James Jeffrey İzmir Türk Amerikan Kültür Derneği ziyaretinde DHA’nın sorularını yanıtladı. Jeffrey, Türkiye’yle yoğun işbirliği yaptığını belirterek, “Bu felsefe konusu hakkında düşünmeye çok az zamanım kalıyor” dedi. Türk hükümetinin, son zamanlarda Ortadoğu’da çok aktif bir diplomasi programı uyguladığını belirten Jeffrey, şunları söyledi:

Bizce İslam, İslam’dır

Ilımlı İslam’ı Başkan Obama yönetiminde model olarak kullanmıyoruz. Bizce İslam, İslam’dır. Vahşet ve aşırı kişiler bütün toplumlarda, dinlerde ve ülkelerde bulunuyor. Türkiye’nin model olması konusunda ise biz ‘Amerika bir model’ demiyoruz. Bizce, özgürlük, serbest piyasa gibi bir kaç uluslararası değer var. En başarılı ülkeler bu değerleri kabul ediyor ve ortaya koyuyor. Onun için bunlar örnek ülkeler.

ABD’nin Türkiye’deki imajı için zaman zaman anketler yaptırıyoruz. Sonuçlar kötü çıkıyor. ABD çok güçlü ve önemli bir ülke. Ancak Mavi Marmara gemisine saldırı ve PKK’nın İskenderun’daki saldırı arasındaki kurulan bağlantı gibi komplo teorileri ABD imajını bozuyor. Bunu düzeltmek için kültür ve eğitim alanlarında çaba gösteriyoruz. Halklarımız arasındaki ilişkilerin sağlıklı kalması lazım. PKK hem Türkiye hem bölge için istikrarsızlık unsuru, çözmemiz lazım.

Sopa ve havuç kullanıyoruz
İran ve nükleer silah konusuna diplomatik çözüm bulmak gerekli. Diplomatik süreçte sopa ve havuç kullanıyoruz. Sopa demek yaptırım demek. Son güvenlik konseyinde destekledik.

Adana ve İstanbul’da ABD konsolosluklarına yapılan saldırıların ardından güvenlik konusunun önem kazandı. Güvenlik tedbirlerimiz önemli ve yoğun. Üçüncü bir konsolosluk açmak prensip olarak söz konusu değil.

Burcu TANER / DHA

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/15244974.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“778) ILIMLI İSLAM, THE END!” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 7 Temmuz, 2010 12:54

  O SEBEPTEN ORTALIKDA AGIZ DALASIDA KALMADI.COK SÜKÜR.
  *AMA HALA DAHA GÜVENİLEN MÜHİM BİR YER OLDUGU KESİN!ki;HALA ARKASINDAYIZ!deniyor!vede:
  *FENA HALDE KONUSMALAR DUYUYORUZ!BİLHASSA ASKERİMİZE KARSI.NE BERBAT BİR DURUM!
  -OYSA BİZDE HERKESİN DÜSMANCA YASAMASI DISARIDAKİLERİN ÖYLE İSİNE GELİYORKİ:(
  ***BENİM CAN KARDESİM,ARKADASIM TUNCELİLİ BİR HANIM AVUKATDIR.ESİDE HOZATLI.
  BU İNSAN ZAZA.SİZİN BİR YAZINIZDA OKUMSTUM ***COK DEGERLİ YILMZ BEG,
  **ZAZALAR DA TÜRK.diye.
  –VE;HİCBİRZAMAN BÖYLE İSE YARAMAZ SEN KÜRT BEN TÜRK KONUSMALARIMIZ OLMAMISTIR.
  —SİMDİ ANLASILIYORMU BİRAZ?
  **BU MESELELERİN ARDINDAN KOSANLARIN DISARIDAN PARA DESTEGİ ALIP,İYİ DOYDUKLARI İCİN BÖYLE CIGIRTKANLIK YAPTIKLARI.
  *COK YAZIK SİZE!UTANIN!İC DÜSMANLAR:(BİRAZ onurunuz varsa?
  *ARTIK OTURUNUZ!
  vede böyle bir ÜLKEDE OLDUGUNUZ İCİN TANRIYA/YARADANA SÜKREDEREK+ELELE YASAYIP+CALISINIZ!
  —-20 YASINDAKİ COCUKLARIMIZIN KANLARI SİZİ ASLA RAHAT BIRAKMAZ!
  *KUL HAKKIYLA GİTMEYİN YARIN ÖBÜRGÜN DİGER DÜNYAYA.ALLAH SİZLERE GERCEKTEN İYİ BİR RUH İHSAN EYLESİN.cünkü eminimki;yazdıklarımdan birsey ANLAMAYACAKSINIZ:(
  ***oysa;ANLASANIZ!SİZİ+++BİZİ KİMSELER YIKAMAZ.EL ÜSTÜNDE TUTULURSUNUZ!
  –CÜNKÜ BİZİM ERKEKLERİMİZ BAYILIR KENDİNDEN OLMAYANLARI EL ÜSTÜNDE TUTMAYA:(

Yorum yap