772) DOMATES Mİ, TENİS TOPU MU?

Yayin Tarihi 12 Haziran, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Rusya’da ilginç Türk domatesi testi

image00113.jpg

 

Türk domatesi Rus televizyoncunun atış testini geçemedi.

Rusya’nın devlet televizyonu Pervıy Kanal, tüketicilere meyve ve sebzeleri satın alırken, dikkat etmeleri gereken püf noktalar konusunda uyardı. Televizyon programında Rusya’da çok satılan Türk, Özbek ve yerli domates üzerinde özel bir test de yapıldı. Duvara dört kere fırlatılmasına rağmen zıplayan Türk domatesini tenis topuna benzeten Rus televizyonu, “Türk domatesi duvardan geri zıplıyor. Kabuğu ezilmedi, yan tarafından buruşmadı. Test domateste fazla hormonun olduğunu ortaya koydu.” değerlendirmesinde bulundu. Sunucu “Biz meyve ve sebzeleri vitamin deposu olduğunu düşünüyoruz. Ama yanılıyoruz. Birçok meyve ve sebze artık faydalı değil. Buradaki vitamin oranı artık cips paketindeki vitamin gibi.” Yorumunda bulundu. Söz konusu kanalın her Çarşamba günü sunduğu “Sreda Obitaniya” (Çevremiz) belgesel haber programı, Rusya pazarlarında satılan meyve ve sebzelerin konusunu ele aldı. Hormonlu meyve ve sebzelerin artık günümüzde vitamin deposu olmadığının savunulduğu programda vatandaşlar, hormonlu yiyecekler konusunda uyarıldı. Manavda sebze ve meyve alınırken hormon test cihazından da faydalanılabileceği belirtildi. Ayrıca kabuğu kalın olan domatesin hormon değerinin yüksel olduğuna dikkat çekildi.

DOMATES DEĞİL, TENİS TOPU

Belgesel yapımcıları ayrıca domatesteki hormonu belirlemek için; Türkiye, Özbekistan Moskova, Krosnodar (Güney Rusya) ve yetiştirildiği yerin bilinmediği beş ayrı domatesi teste tabi tutu. Sırasıyla duvara yapılan atışlarda, Türk domatesi tenis topu gibi zıplayarak her defasında geri döndü. Dört atıştan sonra bile Türk domatesi sapasağlam kaldı. Programda Türk domatesleri için “Sanki tenis topu” denildi.

Diğer taraftan Özbekistan ve Rusya’da yetiştirilen domatesler bir atışta dağıldı.

Programda sebzelerin bıçakla kesilerek kontrol edilebileceği de ifade edildi. Pogramda, “Eğer ikiye böldüğünüz domatesin içinde açık ve beyaz damarlar varsa, almayın. Burada fazla hormon var. Domatesin içi ve dışı koyu kırmızıysa hormon düzeyi normal.” uyarısında bulunuldu.

Programda Rusya meyve ve sebze piyasasının yüzde 80’inin ithal olduğu belirtilerek, doğal yiyeceklerin doğal ortamdan ziyade teknolojik ve kimyasal ortamda bulundurularak “taze” tutulmaya çalışıldığı iddia edildi. Batı’da yasaklanan bazı ilaç ve hormonların Rusya’da serbest olduğunun anlatıldığı belgeselde buna örnek olarak elma, muz, havuç ve başka meyveler verildi. Sunucunun “Siz satın aldığınız salatalığın Moskova’da yetiştirildiğini mi sanıyorsunuz, oysa bu salatalıklar 1,5 yıl önce Türkiye’de yetişti.” İddiası dikkat çekti.

Kaynak: AA

Paylaş:

Yorumlar

“772) DOMATES Mİ, TENİS TOPU MU?” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Temel Kılıç yorum tarihi 14 Haziran, 2010 11:29

    Tenis topu elastikiyeti kazandırılmış domatesleri
    vatandaşına tükettiren Tarım ve Köyişleri Bakanlı
    ğı ile Sağlık Bakanlığı’nın nazarı dikkatlerine
    arz olunur.

Yorum yap