771) KIRGIZİSTAN’DA KARDEŞ KAVGASI

Yayin Tarihi 12 Haziran, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Kırgızistan-Özbekistan sınırında izdiham

image00112.jpg

Kırgızistan’da devam eden etnik çatışmada ölü sayısı artmaya devam ederken, binlerce Özbek ülkeden kaçıp canını kurtarmak için Kırgızistan-Özbekistan sınırına akın etti. Çıkan izdihamda en az beş Özbek hayatını kaybetti.

KIRGIZİSTAN-ÖZBEKİSTAN SINIRINDA CAN PAZARI / FOTO GALERİ

Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev’in nisan ayında bir halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından Kırgızistan’da sular durulmuyor.

Kırgızistan’ın en büyük ikinci şehri Oş’ta Kırgız ve Özbekler arasında perşembe gecesinden bu yana devam eden çatışmalarda en az 62 kişi öldü, yaklaşık 800 kişi de yaralandı.   

Geçici Kırgız hükümetinin Roza Otunbayeva, bugün yaptığı açıklamada, “ülkede işlerin kontrolden çıktığını” belirterek, Rusya‘dan asker talep ettiklerini söyledi.

Konuya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’e bir mektup gönderdiğini söyleyen Otunbayeva, “Durumun kontrol altına alınması için dışarıdan asker desteğine ihtiyacımız var. Bunun için Rusya‘dan yardım istedik” diye konuştu.

Ülkenin güneyindeki Oş şehrinde silahlı çatışmaların şiddetlendiğini belirtilirken, binlerce Özbek canını kurtarmak için Kırgızistan-Özbekistan sınırına hücum etti.

AP haber ajansı, Kırgız gençlerden oluşan çetelerin ellerindeki ateşli silah ve metal sopalarla Özbek köy ve mahallelerini bastığını ve çok sayıda evi ateşe verdiğini bildirdi.

Özbek askerleri ve güvenlik yetkilileri de soydaşlarının sınırdan geçmesine yardımcı olurken, yaşanan izdihamda Özbek bir anne ve 4 çocuğunun ezilerek öldüğü belirtildi.

ABD ENDİŞELİ

Eski Sovyet ülkelerinden Kırgızistan’da geçici hükümet dün, devrik lider Bakıyev’in kalelerinden Oş’taki olayların büyümesinin ardından bölgede olağanüstü hal ilan etmişti.

Oş’ta yaşanan kargaşa Rusya, komşu ülke Çin ve özellikle Kırgızistan’ın kuzey bölgesindeki Manas’ta bir askeri üsse sahip olan ABD‘de büyük endişeye yol açtı. ABD, Oş’tan yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta bulunan Manas üssünü Afganistan‘a asker sevkiyatı ve lojistik destek için kullanıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley dün, Kırgızistan’daki gelişmeleri yakından izlediklerini ve Kırgız hükümetiyle irtibat halinde olduklarını bildirmişti.

hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER

Paylaş:

Yorumlar

“771) KIRGIZİSTAN’DA KARDEŞ KAVGASI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. H.Fehmi Bayraktar yorum tarihi 21 Haziran, 2010 05:06

  Kırgıziztan’ın Amerikan üslerini kapatmasının üstünden 1 yıl geçmeden olanları görünce PKK ve Barzani itinin nasıl semirdiği daha iyi anlaşılıyor herhalde.
  Türk kamuoyunun konudan ne kadar uzak tutulduğuna bakınca Bosna’da yaşananları hatırlamadan edemiyoruz.
  Bosnalılar diye bir ırk yaratarak bu kandaşlarımızın Türklüğünü silenler, bugün de Özbek ve Kırgız soydaşlarımıza bir yabancıymış gibi duyarsızlıkla bakıyorlar ve orada yaşananları vak’a -i adiye gibi niteliyorlar.
  Gazze’ye düzmece ”yardım” konvoyu çıkartıp türk kanı içirtenler,Kırgızistan’a tarafsız ve yabancı gözlerle bakıyorlar.
  Onlar senin küçük kardeşlerindir onları gözet ve kolla.Onların düşmanı ABD ve İngiliz itleri ile işbirliği yapma.

Yorum yap