762) ERMENİSTAN’DAN, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’A BÜYÜK TEHDİT

Yayin Tarihi 27 Mayıs, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN, ERMENİ SORUNU

Ermenistan’dan Türkiye ve Azerbaycan’a büyük tehdit

image00118.jpg

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ankara’yı protokol sürecinin başarısız olması için her türlü çabayı göstermekle suçlarken, dolaylı olarak da Türkiye ve Azerbaycan’ı tehdit etti. Sarkisyan, “Ermeni ordusunun Ermenistan’ın 10 katı büyüklüğündeki ülkelerle başa çıkabilecek güçte olduğunu” söyledi.

NATO Genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen’le görüşen Sarkisyan, düzenlenen ortak basın toplantısında “Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için mevcut süreci ele aldık. Türk tarafının sürekli olarak önkoşul ileri sürerek zaman kazanmak için eylemlere başvurması ve bunun sonucunda süreçteki başarısızlık Ermenistan’a protokolleri onay sürecini askıya almaktan başka çare bırakmadı” dedi.      

Sarkisyan, görüşmede Rasmussen’e “Ermenistan, Ankara‘nın Yukarı Karabağ sorununun çözümüne müdahil olmasına asla izin vermeyecek” dediğini aktararak, Türkiye’yi “ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin tamamen başarısız olması için her gün çaba göstermekle” suçladı.

DOLAYLI OLARAK TEHDİT ETTİ

NATO’ya “Yukarı Karabağ sorununun çözümünde dengeli davranmalısın” mesajını verdiğini anlatan Sarkisyan, Azerbaycan’ı dolaylı tehdit etmekten kaçınmadı.

Sarkisyan “demokratik kontrol altındaki şeffaf ve profesyonel Ermeni ordusunun savaş meydanlarında doğduğunu, deneyimli komutanları ve zafer eksenli savaşma modeliyle her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunu ve Ermenistan’ın 10 katı büyüklükte ülkelerle başa çıkabileceğini” savundu.

NATO genel Sekreteri Rasmussen ise NATO’nun Yukarı Karabağ sorununun çözümünde rol arayışı içinde olmadığını belirterek, bu sorunun barışçıl şekilde çözülmesi için AGİT Minsk Grubu’nun çabalarını desteklediklerini söyledi.

Rasmussen, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çatışma çıkması halinde NATO’nun güç kullanarak müdahil olmasının beklenmemesini istedi.

AA

Paylaş:

Yorumlar

“762) ERMENİSTAN’DAN, TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’A BÜYÜK TEHDİT” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Enes Olgun yorum tarihi 31 Mayıs, 2010 01:10

    Ayranları yok içmeye…………….

  2. Ahmet karagöz yorum tarihi 6 Haziran, 2010 04:49

    Havlayan Köpek ısırmazmış. Ermenistan da yapabileceklerinin ve yapamayacaklarının farkında ancak kendi halkına umut vermek için böyle açıklamalar yapıyor. Ama bu açıklamalarına bırakın halkı vr diasporayı kendileri bile inanmıyorlar…

Yorum yap