754) ABD’NİN, DEVLET SIRRI UZAY ARACI

Yayin Tarihi 24 Nisan, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Amerikan Ordusu’nun

‘devlet sırrı’ mini aracı uzayda

image00118.jpg

ABD ordusuna ait mini uzay gemisinin işlevi ve görevi hakkındaki tüm bilgiler askeri devlet sırrı olarak saklanıyor.

Amerikan Hava Kuvvetlerine ait ilk uzay gemisi fırlatılarak uzaya ulaştı. Cape Canaveral uzay istasyonunun askeri bölümünden havalanan Atlas-V-Roket tipi, gizemli minik uzay aracı dün gece yarısından sonra uzaydaki yörüngesine yerleşti. Burada ne kadar süreyle kalacağı ve ne gibi görevler yapacağı Pentagon tarafından gizli tutuluyor.

Ateşleme süresi olarak öngörülen dokuz dakika içinde start alan test aracı normal uzay gemilerinin minik versiyonu gibi. Toplam uzunluğu 8,8 metre olan aracın kanat genişliği yaklaşık 4,60 metre ve ağırlığı yaklaşık beş ton.

Space Plane isimli minik araç test uçuşlarında yeryüzüne 900 kilometre mesafede dünyayı turlayacak. İlk uçuşunda askeri aracın navigasyon ve uçuş idare sistemleri, imal edildiği materyal ve izolasyonları kontrol edilecek. Yörüngesine yerleşen uzay aracı, yük bagajını açarak güneş yelkenlerini devreye sokacak.

Uzay Uçuş Programları genel sorumlusu Hava Silahları Devlet bakanı yardımcısı Gary Payton, telefon konferansıyla basına verdiği bilgide askeri uzay aracının ne zaman tam olarak geri döneceğini kesin bilmediklerini belirterek, önümüzdeki 270 gün içinde ilk görev döneminin sona erebileceğini söyledi.

Yeniden kullanılabilecek şekilde yapılan uzay aracının yörüngede, uydu için geliştirilen bazı yeni teknolojileri ve araçları deneyeceği belirtildi, ancak Pentagon bu teknolojiler hakkında bilgi vermekten ısrarla kaçındı.

Tam otomatik olarak düzenlenen geri dönüş ve inişin Kaliforniya’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri üssüne yapılması planlandı. İnişten 10 ya da 15 gün sonra tekrar göreve hazır hale getirilecek.

Orbital Test Vehicel (Yörünge Test Aracı) ismiyle de anılan uzay aracının yapımı için on yıldan beri çalışılıyor. Projeye 1990 yılı sonlarında önce sivil uzay çalışmaları yapan NASA başlamıştı. 2004 yılında projeyi Ordu devralarak uçak üreticisi Boeing’a ait ‘Phantom Works’le birlikte çalışmaları devam ettirdi. ABD Hava Kuvvetleri ikinci bir X-37B Orbiter’in siparişini de verdi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap