752) IRAK’TA GİZLİ CEZAEVİ

Yayin Tarihi 21 Nisan, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Irak’ta gizli cezaevi ortaya çıktı!

image00114.jpg

Nuri Maliki’nin kontrolündeki gizli hapishanede yüzlerce Sünni işkence görmüş; ABD skandalın ortaya çıkmasından endişeli.

Irak’ta bir gizli cezaevi ve işkence skandalı, aylarca yakınlarından haber alamayan ailelerin isyan etmesi sonucu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Ninova şehrinde Sünniler’e yönelik operasyonda, Irak başbakanı Nuri El Maliki’ye bağlı Iraklı askerler tarafından gözaltına alınan yüzlerce erkeğin, sistematik işkence gördükleri gizli bir hapishanede tutuldukları ortaya çıktı.

Los Angeles Times’ın haberine göre, ülkedeki İnsan Hakları Komisyonu üyelerinin, aylardır kayıp olan yakınlarını aramak için yollara düşen ailelerin uyarılarıyla varlığından haberdar oldukları gizli cezaevi, Maliki’nin doğrudan yetkisi altında ‘faaliyet gösterdi.’

Gizli cezaevine götürülenler hakkında, mahkemeye çıkmaları durumunda serbest kalacakları endişesiyle, hiçbir resmi işlem yapılmadı. İsimsiz ve haklarında hiçbir resmi suçlamada bulunulmayan yüzlerce Iraklı, aylardır bu cezaevinde işkence görüyordu.
Irak İnsan Hakları Komisyonu başkanı Vicdan Salim, gizli cezaevinin kontrolünü sağlayan askerlerin uzun süre kendilerinin içeri girmesine izin vermediğini, en sonunda hücrelere giren müfettişlerin korkunç durumda olan 431 mahpusla karşılaştığını söyledi.

KORKUNÇ İŞKENCELER

Mahpusların anlattığı işkence ve kötü muamelerin dehşet verici olduğunu kaydeden Salim, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in ordusunda albaylık yapan bir kişinin de Ocak ayında işkence sonucu öldüğünün belirlendiğini bildirdi.

Mahpusların vücutlarındaki işkence izlerini gördüklerini belirten Salim, “dayak, elektrik kullanımı, plastik torbalarla boğma” gibi işkence yöntemleri kullanıldığını ifade etti.
ABD Büyükelçiliği’nin Salim’in değerlendirmelerine yer verdiği raporda da, mahpusların saatlerce “stres pozisyonda” tutulduğu, bir çoğunun tecavüze uğradığı bilgileri yer aldı. Raporda, “bir mahkumun günlük tecavüze uğradığı, tamamen kan lekeli iç çamaşırlarını gösterdiği” kaydedildi.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra gizli cezaevinin kapatılması ve sorumluların cezalandırılması emri verdiğini açıklayan Maliki ise, işkenceden haberi olmadığını iddia etti. Şimdiye kadar 75 mahpusun serbest bırakıldığı, 275 kişinin de başka hapishanelere transfer edildiği bildirildi. Maliki daha önce, gizli cezaevlerini ve “kendisine sadık elit bir askeri güç” kullanmasını savunmuş, Irak’ın istikrarsız güvenlik durumu nedeniyle başka seçeneği olmadığını iddia etmişti.

GÖZLER DİĞER “ÖZEL” CEZAEVİNDE

Maliki’nin işkence’den haberi olmadığı açıklamasına tepki gösterenler ise, tesisin Adalet ya da İçişleri Bakanlığı’na bağlı olmadığına, doğrudan Maliki’nin kontrolünde olduğuna dikkat çekiyor. Öte yandan, son gizli cezaevi ve işkence skandalının ülkeye Ebu Garib’te yaşananları yeniden hatırlatacağından endişelenen ABD, ülkedeki etnik gerginliğin artabileceği uyarısı da yaptı.

ABD elçilik raporunda, “Sünni Arapların sistematik işkence gördüğü bir gizli hapishane sadece uluslararası bir utanç olmakla kalmaz, aynı zamanda büyük olasılıkla başbakanın kalıcı bir hükümet koalisyonu kurmasını da zorlaştırır” uyarısına yer verildi.

Ülkenin batısındaki Eski Muthanna havaalanında kurulduğu belirtilen gizli hapishane, gözlerin Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan ve yine Maliki ve ona bağlı özel kuvvetlerin denetiminde olan Camp Honur’a çevrilmesine neden oldu.

‘Üst düzey şüpheliler’in tutulduğu belirtilen bu tesise de ailelerin ve avukatların girişinin neredeyse imkansız olduğu bildiriliyor. Irak İnsan Hakları Komisyonu’nun Camp Honor’da yapmak istediği denetime hükümet tarafından izin verilmemişti.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“752) IRAK’TA GİZLİ CEZAEVİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Vural yorum tarihi 27 Nisan, 2010 17:52

  Kim bilir kaçtane daha var

 2. perle yorum tarihi 2 Mayıs, 2010 01:50

  *BU GERCEKTEN ÜRKÜTÜCÜ;(
  –DÜNYANIN NESİ VAR ACABA?
  NASIL BİR TEDAVİ UYGULANMALI BU POLİTİKACILARA?Kİ;BİRİ GELİP DİGERİNİ HAPİSE ATMASIN!
  –BİZDEDE GÜYA DÜNYAYA ARABULUCULUK YAPILIORMUS!
  *AMA PEKCOK İNSAN HAPİSTE!
  -ÜLKEMİZİN BU DURUMUNU DÜZELTİRLERSE?
  *İSTE O VAKİT DÜNYAYA ÖRNEK OLURLARDI.
  –İCİM COOK ACIDI:( GERCEKTEN!

Yorum yap