751) EKONOMİK DÜZEN VE EĞİTİM SİSTEMİ, İNTİHAR ETTİRDİ!

Yayin Tarihi 3 Nisan, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Dersane borcu intihar ettirdi

image0013.jpg

Dersane borcu anneyi cezaevine sokunca oğlu dayanamayıp kendini astı…

MUĞLA’nın Fethiye İlçesi’nde, öğrenim gördüğü dershaneye olan 5 bin TL’lik borcu nedeniyle annesinin cezaevine girmesi üzerine psikolojik bunalıma giren 18 yaşındaki Soner Semih Sipahi, evlerinin balkonundaki çardağa kendini asarak intihar etti. Sipahi, arkasında ‘Herkes hakkını helal etsin. Bu duruma daha fazla dayanamayacağım’ yazılı not bıraktı.

Dersane anneyi mahkemeye verdi
Fethiye’de 48 yaşındaki Emine Sipahi, geçen Ağustos ayında oğlu Soner Semih Sipahi ile kızı 16 yaşındaki Özlem Sipahi’yi derslerinin daha iyi olması için dershaneye yazdırdı. Ancak şoförlük yapan eşi 52 yaşındaki Mustafa Sipahi, dershane parasını ödeyemeyince biriken borç yüzünden dershane yönetimi, senetlerde imzası bulunan anne Emine Sipahi’yi mahkemeye verdi.

Anne cezaevine girince kendini astı
Faiziyle birlikte yaklaşık 5 bin TL olan borcu ödeyemeyen Emine Sipahi, icra işlemleri sırasında ödeyeceğini taahhüt etmesine rağmen ödemediği için çıkarıldığı mahkeme tarafından 2 ay önce tutuklanarak Muğla Cezaevi’ne gönderildi. Bunun üzerine annesinin kendisinin yüzünden cezaevine girdiği düşüncesiyle bir süredir psikolojik bunalıma girdiği belirtilen Soner Semih Sipahi, dün gece saat 22.30 sıralarında evlerinin balkonunda bulunan demir çardağa bağladığı iple kendini asarak intihar etti. Sipahi arkasında, “Herkes hakkını helal etsin. Bu duruma daha fazla dayanamayacağım” yazılı not bıraktı.

Oğlunun ölümünden dolayı dershane yönetimini sorumlu tutan baba Mustafa Sipahi, “Bizi çok zor duruma düşürdüler. 1000 liralık borcu faizlerle 5 bin lira yaptılar. Evimizi satıp borcumuzu ödemeyi düşünüyorduk. Dershane yönetimi biraz daha bekleseydi, hem karım cezaevine girmeyecekti, hem de çocuğum bu durumları düşünüp intihar etmeyecekti” diye konuştu.
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“751) EKONOMİK DÜZEN VE EĞİTİM SİSTEMİ, İNTİHAR ETTİRDİ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. fetihe esma yorum tarihi 3 Nisan, 2010 18:32

  Milli eğitim bakanlığı derhal bu dersaneyi kapatmalı.Faiz uygulamak en kötüsü.Eğitimi gönüllü sürdüren insanlar mutlaka vardır.Bir kaç öğrenciyede bedava eğitim verilebilir.BU CANLARIN HESABINI NASIL VERECEK, BU DERSANE YÖNETİMİ?

 2. alptuğ telmaç yorum tarihi 4 Nisan, 2010 00:31

  Aslında dershanelerin hepsi kapatılmalı, eğitim sistemi buna bağımlı olmamalı yada oldurulmamalı çünkü;
  * eğitimde fırsat eşitliği,
  * derslerin sadece pratiğinin öğretilmesi yada öğrenilmek istenmesi (2-3 saatlik sınav için)bu nedenle matematik ,fizikten.. gibi derslerin alt yapılarının yeteri kadar alınamaması
  * bazı dershanelerini amacının belli olmaması,fakir ücretsiz alınan öğrencilerin mağdur edilmesi, kara para haklanması
  * cemaatlere yada farklı oluşumlara yeni fert kazandırma…..
  ….. ve daha onlarca neden sayabilirim.

  Ama en önemlisi özellikte Anadolu da küçük ilçe ve kasabalarda sadece 1 dershane olması ve sınavın dershaneye gitmeden kazanılamayacağı gerçeği göz önünde bulundurularak geleceğin aklını santim santim kendi çıkarları doğrultusunda şekillendirmesi gibi büyük bir tehlike!!!
  Şehirlerde de durum çok farklı değil liseli gençler arasında abiler olarak bilinen sistemli bir oluşum aynı görevi devam ettiriyor(yukarıdaki sistemin 2. safhası zaten).açıkçası bu abiler denen oluşumda çok cazip,polis okulu sınav soruları,halısaha maçları, geceleri kalacak öğrenci evleri,kamplar, geziler,sinemalar…. ve hepside nasıl nerden geldi herkes tarafından bilinen ama karşılığını nasıl ödeyeceği bilinmeyen paralarla sağlanıyor.
  **** Hani bu gün yargı, tsk elegeçirilmeye çalışılıyor deniyor ya asıl gençlik gidiyor elden geleceğimiz gidiyor!!!!!
  !!!! Gençliğimizi (geleceğimizi) kendi ölçütlerine göre şekillendiriyorlar!!!!!!!!!!
  **Ve tüm bunlar dersane çatısı altında başlıyor***

Yorum yap