75) EN BÜYÜK ÇEVRECİ-1

Yayin Tarihi 27 Ağustos, 2008 
Kategori ATATÜRK

En büyük Çevreci-1

 

image00140.jpg

 

* Büyük önder Atatürk hangi ağaç için ağladı?
* Ağaç kurtarmak için hangi köşkün yerini değiştirdi?
* Ot bitmez denilen Orman    Çiftliği’ni nasıl oluşturdu?
* Atatürk çiçeğinin adı kim tarafından verildi?
* Söğütözü’nün söğütleri…

TÜRKİYE’NİN İLK ÇEVRECİSİ ATATÜRK
Günümüzde çevrecilik olarak yaptığımız senede bir defa 5 Haziran’da çevre haftası düzenlemek. Bu da 1980 yılından sonra yerleşmiş. Bu günlerde çöp toplamak, ağaç dikmekten öteye ne yapıyoruz… Halbuki bilmediğimiz bir şey var Türkiye’de ilk çevre gününü Mustafa Kemal Atatürk 25 Mayıs 1933’te gerçekleştirdi. Bunu da Prof. İlknur Güntürkün Kalıpçı’dan öğreniyoruz. İşte Atatürk’ün, ağaç, toprak ve çevreye olan sevgisi ve duyarlılığını, araştırmacı yazar Prof. İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın bir konferansından alıntı yaparak o muazzam dehanın neler yapabildiğini çarpıcı örneklerle aktarıyoruz.

Atatürk’ü ağlarken tarih çok ender tespit etmiştir. 25 yıllık araştırmacıyım, 7 tespitim oldu. İlki Çanakkale’de topçu atışımız başladığı sırada döktüğü gözyaşıdır, bir diğeri ise hepimizin bildiği bir hikaye ama ben yine de anlatacağım.

O günün Ankara’sı kurak, çorak bir köy. Çankaya’dan meclise gelirken yol üzerinde sadece ama sadece bir tek iğde ağacı varmış. Atatürk o iğde ağacının önünden geçişlerinde arabasını durdururmuş, inermiş ve o iğde ağacına selam verirmiş. “Aman demişler paşam ne yapıyorsunuz böyle?”, “Eee o,” demiş “yediğim meyvenin, sığındığım gölgenin, soluduğum havanın bir neferi. En az diğer neferler kadar bunun da selama hakkı var”. Yani “niye şaşırıyorsunuz?” der gibiymiş. Ve bir gün yanında bulunan arkadaşına “İşte bu benim…” derken bir bakıyor ki ağaç yok ortada hemen iniyor “Ne yaptınız bu ağaca” diyor. “Paşam” diyorlar “yolu genişletmek için mecburduk kestik o ağacı”. “Yahu diyor bana sorsaydınız bu ağacı kurtaracak bir yolu mutlaka bulurdum” diyor. Daha fazla dayanamıyor, arabasına biniyor, şoförünün ve arkadaşının gözü önünde hüngür hüngür ağlamaya başlıyor. Bir tek iğde ağacı için mi dersiniz? Hayır. Çok zor şartlarda kurtardığı bu topraklarda yetişen bir canlıdır ve lideri olduğu için de bu toprakların da o iğde ağacının da sorumluluğu Mustafa Kemal’in omuzlarındadır da onun için.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“75) EN BÜYÜK ÇEVRECİ-1” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Coşkun İŞTİP yorum tarihi 27 Ağustos, 2008 08:45

    Bulunması zor;Ayrılması güç;Unutulması imkansız olan büyük ATAM’dan çok ders çıkarılacak bir olay.

  2. Yılmaz Fahralı yorum tarihi 29 Ağustos, 2008 17:00

    HAKKIMIDIR YOKSA HAKSIZLIĞA TAPAN MİLLETİMİN KÖLELİK ???

Yorum yap