726) ABD, PEŞMERGELERLE BİRLİKTE KUZEY IRAK’TA OPERASYON DÜZENLİYOR!

Yayin Tarihi 27 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD, Peşmergelerle K. Irak’ta devriye geziyor

image0029.jpg

ABD ordusu, Irak ordusu ve peşmergelerle ortak operasyon yürütüyor.

Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Korgeneral Ray Odierno, kuzey Irak’taki direnişçilerin bulunduğu bölgelerde Irak ordusu ve peşmergelerle ortak operasyonlar düzenlediklerini bildirdi.

Korgeneral Odierno, ortak askeri operasyonların amacının, merkezi Bağdat hükümeti ile bölgesel yönetimin bu bölgeler üzerindeki anlaşmazlığıyla ortaya çıkan gerilimi azaltmak olduğunu iddia ederek, Kerkük, Niniv ve Diyala’da ortak kontrol noktaları kurulduğunu kaydetti.

31 Ocak’a kadar tüm kontrol noktalarının kurulacağını ve devriyelere başlanacağını söyleyen Amerikalı general, bu bölgelere konuşlandırılacak Amerikan askerinin sayısını belirtmedi.

Korgeneral Odierno, “Amaç, El Kaide ve farklı siyasi görüşleri benimsetmeye çalışanlardan halkı korumak. Bu üçlü güç, tartışmalı bölgelerde yaşayan insanlara yardım için kuruldu” iddiasında bulundu.

Irak’ın kuzeyindeki üç bölgeyi kontrol eden Kürtler, etki alanlarını petrol zengini Kerkük bölgesiyle Ninevah ve Diyala’ya genişletmek istiyor.Sünni Araplarla Türkmenler ise bu bölgelerin merkezi hükümetin kontrolünde kalmasından yana.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“726) ABD, PEŞMERGELERLE BİRLİKTE KUZEY IRAK’TA OPERASYON DÜZENLİYOR!” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Hale Demir yorum tarihi 8 Şubat, 2010 01:41

    Bütün bu çalışmalar gelecek günlerde türkiyeye karşı yapılacak operasyonlar için hazırlık çalışmaları olduğunu bilmeyecek kadar biz aptalmıyız.Bizi uyuttuğunumuzu sanıyorsunuz, neyse canım bizde unutmuş gibi yapalım bari.Zaten bizim hükümette askeri bertaraf ediyor. İşi gücü askeri etkisizleştirmek ,daha ne olsun ya!Bizde oturup sessiz sessiz ah vah diyelim desemde inanmayın. Nerde o günler uyuşmuşuz anam beynimiz çalış mıyor o kadar.

Yorum yap