720) ÇİN GERÇEKLERİ ÖRTMEK İÇİN, GOOGLE’U ENGELLİYOR!

Yayin Tarihi 16 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Çin’e siber savaş notası

ABD Dışişleri Bakanlığı, Google’ın Çin’deki faaliyetlerini durdurabileceği tehdidinde bulunmasına neden olan Çin kaynaklı siber saldırılarla ilgili Pekin yönetimine resmi diplomatik nota verecek.

Bakanlık Sözcüsü Philip Crowley, resmi notanın büyük ihtimalle Pazartesi günü Çin yönetimine iletileceğini kaydetti. Crowley, notada, siber saldırılardan duydukları endişenin dile getirileceğini ve bunun nasıl olduğu, konuyla ilgili neler yapmayı planladıkları hususlarında Çin’den açıklama isteneceğini söyledi. İnternet devi Google, Salı günü, Çin’deki insan hakları eylemcilerinin “Gmail” elektronik posta hesaplarını ele geçirmeyi amaçlayan Çin kaynaklı “son derece gelişmiş ve hedef gözeten bir saldırı üzerine, bu ülkedeki faaliyetlerini durdurabileceğini açıklamıştı.

SAVAŞ, GMAİL HESAPLARIYLA BAŞLADI

ABD’de arama motoru olarak başlayıp, dev bir küresel şirket haline gelen Google, dünyanın en büyük internet pazarından çekilmenin eşiğinde geldi. Google, bundan böyle Pekin’in sansürüne boyun eğmeyeceğini açıkladı.

Google’ın Hukuk Müdürü David Drummond, yaptığı açıklamada, internet korsanlarının Çinli insan hakları savunucularının Gmail hesaplarına ve 20 kadar şirkete yönelttiği saldırılar ile hükümetin internette ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik girişimlerinin ardından, Çin’i faaliyetlerini gözden geçirmeye karar verdiklerini bildirdi. Hukuk Genel Müdürü Drummond, “Google.cn’yi ve Çin’deki ofislerimizi kapatabiliriz” dedi.

Bilgisayar korsanlığı soruşturmasını tamamlayan Google, Çinli muhaliflere karşı düzenlenen sanal saldırıların Pekin tarafından organize edilip edilmediği konusunda resmi bir açıklama yapmayı reddetti.

Çin ise, Google’ın açıklamasının incelendiğini, muhaliflerin e-posta hesaplarının çalınması girişimleriyle ilgisi olmadığını öne sürdü. Çin Komünist Partisi, şu anda 360 milyon internet kullanıcısı bulunan ülkede sanal alemin “kontrolsüz bir forum” olmasından endişelendiği belirtildi.

Tüm sitelere sıkı bir sansür uygulayan yönetimin propaganda sorumlusu Li Çangçun, geçen ay, “Batılı güçler, bizi batılılaştırıp bölme planlarından asla vazgeçmedi. İnterneti kullanarak ideolojik ve kültürel anlamda aramıza sızıyorlar” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin’den açıklama isterken, “Siber uzayda güvenle iş görebilme modern toplum ve ekonomi açısından kritiktir. Google söz konusu açıklamayı yapmadan önce bize de bilgi verdi. Ciddi endişelerimiz var” dedi.

Tanklara sansür, Google’ın Çince arama sitesi olan google.cn 2006 yılından beri faaliyette. Google, sitedeki resmi sansürü dün tek taraflı olarak kaldırdı. Daha önce, örneğin 1989’daki kanlı Tiananmen Meydanı olayları google.cn’de aratıldığında, Türkiye’den ulaşılabilen tank görüntüleri yerine Çin bayrakları fotoğrafları geliyor.

Sansürü kaldırıp Pekin ile yaptığı anlaşmayı bozan google.cn’in ceza alabileceği belirtilirken, Çin yönetiminin ülkede uyguladığı internet filtresi nedeniyle Çinli kullanıcıların yine de her siteye ulaşamayacağı kaydedildi.

Ortaya çıkan bu süreçten en çok Çin’in “milli arama motoru Baidu’nun kârlı çıkacağı öne sürüldü. Google’ın Çin borsasındaki hisseleri son dönemde düşerken, Baidu artış kaydetti. Google’ın daha önce bu yıl Çin’de 600 milyon dolar ciro yapmak ve yüzde 30 olan pazar payını artırmayı hedeflediği açıklanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13491473.asp?gid=229

Paylaş:

Yorumlar

“720) ÇİN GERÇEKLERİ ÖRTMEK İÇİN, GOOGLE’U ENGELLİYOR!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 16 Ocak, 2010 12:02

  Eski teknoloji ve onun soyguncu poroflarının yandaşlarındanda başka bir davranış beklenemezdi zaten…
  Yüzbinlerce insanın katilleri olduklarını gizleme tutarsızlığına böylemi girdiler gerici yobaz ve çağdışı soyguncu teknoloji yandaşları…
  http://www.depremerkenuyari.com
  Endonezya depremini önceden bildirdim.
  Pakistan depremini önceden bildirdim.
  Burma felaketini önceden bildirdim.
  Çin depremini önceden saatine kadar bildirdim.
  İtalya depremini önceden bildirdim.
  Haiti depreminide Günler öncesinden bildirmeye başladım.
  ESKİ KLASİK geri teknoloji sahiplerinin bütün engellemelerine rağmen…
  Hüsamettin ŞENER
  DEPREM ERKEN UYARI MERKEZİ ERZİNCAN – T Ü R K İ Y E

 2. Hüsamettin ŞENER yorum tarihi 23 Temmuz, 2018 20:44

  Bunlar çok Geç kaldılar. 40 yıldır Erken uyarılarımı Bütün dünyaya yapıyorum. Üstün teknolojim ve Binlerce Buluşlarımla Deprem ve Felaketleri önceden tesbit edince.
  *Bir zamanlar Kandilli Sismik kayıt tutucularda inanmıyorlardı Erken uyardığımı. Şimdi Güneş tutulması Depremlerimin Kayıtlarını
  Tutmaya başladılar. Web sayfalarında en başına yazarak. ÜSTÜN Teknolojimin ve Binlerce Buluşlarımın Üstünlüğünü Geç de olsa anladıkları için. Kayıtlarını tutmaya Başladılar.
  *İşte isbatı kendi sayfalarından alınmıştır.
  1.2.3. Kademe güneş tutulması depremlerimin Gerçek olduklarını görünce.
  *
  5,4 M
  Busselton Batı Avustralya, Avustralya merkezinden 2076 km uzakta
  21 Tem 23:56
  5,6 M
  Garapan, Saipan, Kuzey Mariana Adaları merkezinden 364 km uzakta
  21 Tem 02:56
  5,6 M
  Añatuya, Santiago del Estero eyaleti, Arjantin merkezinden 60 km uzakta
  20 Tem 13:24
  6,0 M
  Papua Yeni Gine merkezinden 132 km uzakta
  19 Tem 21:30
  6,0 M
  Unalaska, Alaska, Birleşik Devletler merkezinden 373 km uzakta
  19 Tem 17:16
  5,4 M
  Malang City, Doğu Cava, Endonezya merkezinden 179 km uzakta
  19 Tem 15:23
  5,1 M
  Dolores, Tolima, Kolombiya merkezinden 35 km uzakta
  19 Tem 08:39
  5,6 M
  Unalaska, Alaska, Birleşik Devletler merkezinden 383 km uzakta
  18 Tem 22:06
  5,9 M
  Vanuatu merkezinden 543 km uzakta
  17 Tem 10:02
  5,8 M
  Hobart Tasmanya, Avustralya merkezinden 2121 km uzakta
  16 Tem 18:18
  Tüm saatler Türkiye Saati gösterilmektedir. · Kaynak: U.S. Geological Surve
  http://www.depremerkenuyari.com

Yorum yap