718) MARS’TA AĞAÇ VE GÖL BULUNDU!

Yayin Tarihi 14 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Mars’ta ağaç bulundu

Kızıl gezegenin etrafında 2006’dan beri dönmekte olan Mars Keşif Aracı (MRO), gezegenin kutup bölgelerinden elde ettiği fotoğraflara bir yenisini ekledi. Son fotoğrafta görülen ağaç benzeri bitki örtüsü görünümüne sahip yapılar, yeni tartışmaların tetikleyicisi oldu.

 

NASA’lı bilim insanlarından Candy Hansen, resimde görülen ağaç benzeri yapıların aslında buharlaşan karbon dioksitten oluşan buz örtüler olduğunu belirtti. Hansen, kış mevsiminde kum tepelerini örten buz örtünün yaz sıcaklarında eridiğini ve tepelerden aşağıya aktığını söyledi.  

NASA, fotoğrafta ağaç görünümlü yapıların tepelerden akan buharlaşmış buzların geride bıraktığı koyu izler olduğunu belirtti. Ayrıca, fotoğrafta görülen toz kümelerinin, gezegenin yüzeyine düşen enkazların etkisiyle oluştuğu ifade edildi.

YENİ TARTIŞMALAR BAŞLADI

NASA son yıllarda Mars’ın kuzey ve güney kutuplarına ait tartışma yaratan birçok fotoğraf çekmişti. Bazı bilim insanları özellikle 2004 ve sonrasında ortaya çıkan fotoğraflarda çok net bir şekilde bitki örtüsü, ağaçlar ve göllerin görüldüğünü öne sürmüş, NASA tüm bu iddiaları yalanlamıştı.

MRO aracının son çektiği fotoğraf ardından NASA’nın yaptığı açıklamalar bazı bilim insanlarını tatmin etmedi. Bilim insanları, MRO’nun Aralık 2004’te çektiği Mars fotoğraflarının, kızıl gezegende bitki örtüsü ve su olduğuna dair en büyük kanıt olduğunu ileri sürerken, NASA bu iddiaları cevapsız bıraktı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13466640.asp?gid=229

image00116.jpg

image0022.jpg

image0031.jpg

image004.jpg

image005.jpg

image006.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“718) MARS’TA AĞAÇ VE GÖL BULUNDU!” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. şükrü adatepe yorum tarihi 14 Ocak, 2010 18:57

  yüce ALLAHIN elçisi HZ MUHAMMED S.A.S EFENDİMİZ MARSI ZİYARETTE BULUNDUĞU HADİSLERLE BİLİNMEKTEDİR AYAK İZİNİN VAR OLDUĞU VE MARSA ÇIKIŞ ESNASINDA EZANI MUHAMMEDİYE OKUNDUĞU BİLİNMEKTEDİR KİTABIMIZ KURANI KERİM TÜM HADİSLERİYLE DOĞRUDUR MARSATA HAYAT OLACAĞI BİLE SÖYLENİR.

 2. Haydar Okur yorum tarihi 14 Ocak, 2010 20:21

  Şimdi şu yukarıdaki yoruma bir şeyler yazacağım tartışma büyüyüp gidecek…En iyi yazmamak… İnsanımızdaki şu kolaycılığa, şu düşünce, hayal, ilim-bilim tart1233ısına bakınız bu yeter.

 3. CAFER YÜKSEL yorum tarihi 15 Ocak, 2010 17:47

  ŞU KADARINI BİLİRİM O NEBİ TÜM ALEMLERE PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLDİ.BİZM BİDİGİMİZ İNSANLAR CİNLER HAYVANLAR ALEMİ E GERİSİNİDE RABBİME BIRAKALIM BEYLER.ŞU ÇOK FAZLA BİLİM DİYEN ENTELLEKTÜGEL LERE İKİ SATIR:İLMİN KAYNAGI VE DÜŞÜNCE SAVI NEDİR BİR İZAH EDRMİSİNİZ 100 GR BEYİNİ AKIL GERİNE KOYAN BUNADA ARAŞTIRMAYI İLİM SAYAN ZİHNİYETE DESENKİ AKLINI GÖSTER GÖSTERMEKTEN BİLE ACİZ KALDIGI MANEVİYATI NEYLE İZAH EDECEK HADİ İLMEN ARAŞTIR DESEM ALLAH I GÖSTEREMEZ ÖYLEYSE DURUP İLAHİ EMİRLERİ DİNLEYİNDE RABBİM YARATTIGI İNSANI VE AKLINI KULLANSIN Kİ DİGER CANLILARDAN FARKLILIGI ORTAYA ÇIKSIN……

 4. AKI N yorum tarihi 21 Nisan, 2010 22:02

  marsta hayat olma ihtimali büyük bir gezegen ,gerçektende ağaç kalıntıları var.Birde marsta tüp tüneller var fotoları var ama nasa onların bir yanardağdan oluştuklarını iddia ediyor ama bu tüneller yada yanardağdan akan lavlar 😛 bütün marsı sarıyormuş ilginç ne olduğunu anlamak zor.Ha birde ayda nazileri uzay istasyonu olduğunun bazı kanıtları var google girip moon nazi base yazıp görebilirsniz.Belkide göz yanılması falandır,kim bilir.Ama eğer evren sonsuz ise buralarda bir yerle başka bir canlı olmalı.

 5. VATANDAŞ yorum tarihi 22 Mayıs, 2011 02:06

  demek insanlar x-men olacak :)))) insan dna sının değişimi insanı şuandakinden daha mükemmell bi duruma getiremez…en ufak değişim bile bizi eğrelti otu haline getirebilir garip ama gerçek budur.eğer 2012 de dediğiniz olay gerçekleşecekse insanlığın kurtuluşu için bi çok dahiye ihtiyaç olacağı kesin…yeraltı dünyalarının olup olmadığı halen tartışma konusu belki marsta belki dünyada belkide ayda böyle medeniyetler vardır.belki O2 yerine azot belkide karbonun farklı moleküllerini tüketiyorlardır.zira dünya atmosferi dışında o2 c2o ve n2o moleküllerinin böyle iltizamlı ayarlandığı bir ikinci gezegeni bulmamız milyarda bir ihtimal….mamafi şöyle bi durumda var…elin abd si rusyası uzaya taş toprak toplamaya gitmez…illaki bişeyler var oralarda…insanlığın son 20 yılına bi bakın isterseniz gelişmeler herşeyi ele verir nitelikte…ama yinede hiç birşey kesin değil…belki ama kesinlikle değil…

 6. cvcx yorum tarihi 29 Haziran, 2011 22:41

  marsta hayat var,yoksa abd oraya gitmezdi.fakat hayat olduğu için değil,o hayatı yok etmek için.

 7. Yılmaz Karahan yorum tarihi 1 Temmuz, 2014 03:46

  Bu sayfadan yorum sahiplerinin isteği üzere 6 yorum silinmiştir.

Yorum yap