715) DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN ZULMÜ, ŞEHİRLERDEN KÖYLERE İNİYOR

Yayin Tarihi 7 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Doğu Türkistan’da Çin zulmü,

şehirlerden köylere iniyor

image0018.jpg

Doğu Türkistan’daki Çin yönetimi tarafından, “ulusal birliği tehdit eden görüşlerin engellenmesini” amaçlayan yasal düzenlemelere gidildi.

Yönetimin internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, “Sincan’da etnik birlik amacını taşıyan eğitim” başlıklı yasa, yerel meclis tarafından Salı günü kabul edildi. Uygulamanın Şubat ayında yürürlüğe gireceği belirtildi.

Yasa, bireylerin veya kuruluşların ulusal birliğe aykırı olabilecek görüşleri toplamasını, üretmesini veya yaymasını yasaklıyor.

Çin’in Şinhua haber ajansının Bölgesel Halk Kongresinin bir yetkilisine dayanarak verdiği habere göre, “etnik birliği tehlikeye sokucu veya ayrılıkçılığı körükleyici fiiller yargılanarak cezalandırılacak.”

Kanun kapsamında, kimlik kontrolleri yaygınlaştırılacak, dini faaliyetler ‘yakın şekilde takip edilecek’, Çin polisi Türkistan’ın ücra köyleri de dahil olmak üzere tüm yerleşim bölgelerinde ‘hedef kitleleri fişleyecek.’

Resmi yayın organlarının konuyla ilgili haberlerinde, böyle bir suç için ne ceza öngörüldüğüne veya bu suçun işlenmesinin kabul edilmesini sağlayacak kriterlerin neler olduğuna dair bilgi yer almadı.

Yerel yönetimler de, göçmen işçilerin kayıt altına alınması ve ev kiralanması da dahil olmak üzere “geniş bir bilgi ağı kurulması için” çalışmalarını hızlandıracak.

Kanunun hazırlıklarının 2008 yılının Ağustos ayında başladığı, ancak çatışmaların ardından çalışmaya hız verildiği kaydedildi. Çin’de ulusal düzeyde bu yönde yasalar mevcuttu, ancak yerel düzeyde çıkarılmış benzer yasalar bulunmuyordu.

Çin yönetimi, yaz aylarındaki gerginlik sırasında enformasyon akışının kontrolüne önem vermiş, Twitter ve Facebook gibi paylaşım siteleri, bazı haber siteleri engellenmişti. Bazı bölgelerde internet erişimi ve cep telefonu iletişimi bütünüyle durdurulmuştu.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“715) DOĞU TÜRKİSTAN’DA ÇİN ZULMÜ, ŞEHİRLERDEN KÖYLERE İNİYOR” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Acaroğlu yorum tarihi 7 Ocak, 2010 14:43

    Çin’in ülke bütünlüğü adına çıkardığı yasalarla ülkesini korurken;bizim siyasal iktidar sahipleri “keyf bağışlama “hareketleriyle ülkemizi kaosun ötesinde uçrumun başına getirmiştir.Üniter devlet anlayışı kavramlarından çıkarak,”osmancılılık”çalışmalarının içerisinde boulup gidecekler.Yazık oluyor Türkiye Cumhuriyiti Devleti’ne.Bu selin hazırlığını yapanlar selin önünde çırpınacakları tarihin izlerinde olduğu gibi,yok olacaklardır.Akıllarını başlarına toplamalarının da zamanı geçmektedir.Çin’e bakınız,birliğini bozdurmamak için yeni ve sert kanunlar çıkartmakta hızla devam etmekte ,yeni önlemler almaktadır.ABD hernekadar Çin’irahatsız etmeye çalışsada,bunun bilincinde olan Çin ,ABD’nin amaçlarını hayalisukuta uğratmaktadır.ABD’NİN HANGİ ÜLKEYE KONUK OLARAK GİRSE BİLE ,OTURP,KALKMASINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR ÜLKEDİR.Dostluğu menfaatlerinin gereğidir.Ülkemizi ,1938’den beri kullanmaktadır.Hangi parti iktidara gelmeye çalışsa ABD’DE PERDE ARKASI DANIŞMANLARI VARDIR.Oraya sormadan bile akşama eşlerinin yanına bile gitmezler.Türkiye’de güçlü ,cesur,bilgili,atılgan,sorumluluğu gelişmiş Türk gençliğine “acilen” ihtiyaç vardır.Çizgileri Atatürk’ün çizgileri olmalıdır.Saygılarımla Acaroğlu

Yorum yap