713) ADALET VE KALKINMA PARTİSİ DAĞILIYOR MU?

Yayin Tarihi 3 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

DP,  AK Parti’den istifa edecek

Vekilleri bekliyor

image0014.jpg

Demokrat Parti, Açılım sürecindeki gelişmelerden rahatsız AKP’li vekillere kancayı attı.

Mesut Yılmaz ve Süleyman Demirel’in 40 kadar AK Partili vekille temasa geçtiği öğrenilirken, Ankara kulislerinde, “DP’nin Grup kurması an meselesi” söylentileri dolaşıyor.31 Ekim’de ANAP’la birleşen Demokrat Parti’nin transferler için sessiz ve derinden gittiği ortaya çıktı. Açılım sürecinden dolayı AK Parti’deki dalgalanmayı iyi değerlendiren kurt politikacıların, AK Parti Grubu’na çengel attığı ve “ince işçilik” çalışması yaptığı öğrenildi.

Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre transfer çalışmalarını eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz yürütüyor.Yılmaz’ın Kurban Bayramı sonrasında liberal milletvekillerine “sinyal” gönderdiği kaydediliyor.

Yılmaz’ın ilk etapta AK Parti’deki ANAP ve DYP kökenli liberal isimlerle dirsek temasına girdiği, açılımdan rahatsız olan milliyetçi kökenli milletvekillerine de mesaj gönderip zemin yokladığı ifade ediliyor. DP ile dirsek temasına giren AK Partililer’in de açılım sürecinin Şubat ayına kadarki seyrine göre son kararlarını alacağı belirtiliyor.

KİMLER GİTMEYE HAZIR

Dikkatleri üzerine çeken isimler arasında Ülkü Güney, Ahmet İyimaya, Mehmet Sağlam ve Saffet Kaya gibi isimler öne çıkarken, AK Parti yönetiminin hakkında “ihraç” kararı alması üzerine istifa ederek bağımsız kalan Elazığ Milletvekili Fevzi İşbaşaran’ın da ismi gündemde. Hatta İşbaşaran’ın, polisle girdiği o kavga olmadan da bir iki hafta içinde AK Parti’den ayrılmayı kafasına koyduğu söyleniyor.


Açılım sürecinden rahatsız olan, isimler arasında eski Meclis Başkanı Köksal Toptan, ANAP kökenli Vahit Erdem ve Zekai Özcan yer alıyor.Milliyetçi yönü ağır basan ve rahatsızlığını gizlemeyen isimler arasında da Ruhi Açıkgöz (Aksaray), Cafer Tatlıbal (K.Maraş), Yusuf Ziya İrbeç (Antalya) Ali Küçükaydın (Adana) Emin Nedim Öztürk (Eskişehir), Halide İncekara (İstanbul), Avni Doğan (K. Maraş) gibi isimler yer alıyor. Başbakan Erdoğan’la arası iyi olmayan ve gelecek seçimde AK Parti listelerinde yer alma ümidi olmayan bazı isimlerin de oluşacak havaya göre karar vermesi bekleniyor. CHP’de siyaset yapan İlhan Kesici’nin de Demirel adına AK Partili milletvekilleriyle çay sohbetlerinde bir araya geldiği ve “
Ben de CHP’den 1 veya 2 arkadaşımla DP’ye geçeceğim” dediği belirtiliyor.

AK PARTİ DURUMU FARK ETTİ

DP yönetiminden, AK Partili milletvekillerine gelen bu sinyaller, AK Parti yönetimi tarafından fark edildi. Yönetim, “markaj” toplantıları yaparak, milletvekillerinin aklının çelinmesini önleme kararı aldı. Bu kapsamda Aralık başında bir toplantı düzenlenmiş, ancak Meclis’teki bütçe görüşmeleri sebebiyle “markaj” görüşmeleri yarım kalmıştı. Yılbaşı tatili sonrası hükümet, milletvekillerini markajda tutacak. “Rahatsız” milletvekilleriyle parti yöneticileri birebir görüşmeler yapacak.

AÇILIMIN GELECEĞİ ÖNEMLİ

Öte yandan kulislerde, AK Parti içinden yeni bir Grup çıkıp çıkmayacağını açılım sürecinin geleceği belirleyecek. Açılımın planlandığı gibi başarıya ulaşması ve bahara kadar Kandil’deki PKK’lıların dağıtılması halinde parti içindeki huzursuzluk son bulacak. Aksi halde liberal-milliyetçi isimler, yeni adres arayışlarını hızlandıracak.

GÜL DE DUYDU

Bu arada AK Parti’deki bu dalgalanmadan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de haberdar olduğu ve “rahatsız” milletvekillerini markaja aldığı yine kulislere yansıyan bilgiler arasında. Gül’ün, bazı isimleri Çankaya Köşkü’ne davet edip çay sohbetinde dinlediği ve “Partiden kopmayın; zaman içinde bu sorunlar aşılır” dediği kaydediliyor.

Okan Haksever-Ankara / Dünya Bülteni

Paylaş:

Yorumlar

“713) ADALET VE KALKINMA PARTİSİ DAĞILIYOR MU?” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. ABDULKADİR BAŞ yorum tarihi 3 Ocak, 2010 16:02

  Şğphesiz Allah büyüktür… Güneş balçıkla sıvanmaz bunların yaptığını diktatör idare yapmaz paramparça olurlar inşallah.

 2. selin yegen yorum tarihi 3 Ocak, 2010 16:09

  Mesut Yılmaz için yine yorum yapmak istemiyorum lakin Hüsamettin Cindoruğu ve Ekibini fikriyatlarını sevmem. Bu ülke için hep karıştırıcı olmuşlardır;Hiç bir zaman dik duruşları olmamıştır. bu insanların ve fikriyatlarının bir arpa boyuda yol alamamışlardır.Alamasınlarda bu Saatten sonra bu ülke Katıksız milli vakur duruşu sabırsızlıkla beklemektedir.

 3. ismail yorum tarihi 3 Ocak, 2010 17:41

  DP merkez sağ olarak iki partinin birleşmesi çok güzel oldu anketlerde yok gibiler. ama şeçimde büyük bir süpriz edebilirler.ama benden oy yok..Türk milliyetçilerin yeni lideri olarak gördüğüm hak ve eşitlik partisi genel başkanı osman pamukoğlu’na(efsane komutan)EVET diyecem

 4. Yusuf Kağan Atalay yorum tarihi 3 Ocak, 2010 21:07

  Türk’ü Türk Yönetmediği müddetçe Türklüğün Dünya Hakimiyeti gibi bir hedefin kıyısından geçmek bile mümkün olmayacaktır.Arkadaşlar dünya hızla değişiyor.Yarına sağ çıkacağımız belli değilken, elbette gerçekçi olmak adına da olsa, 2023’te lider ülke Türkiye diyerek hedefi bilinmez ufuklara ertelemek ne demek.Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri dağılmaya doğru giderken kim bu küçük düşünenler.Böyle Türk olur mu, olunur mu ?

 5. Hatice ŞAHİN yorum tarihi 4 Ocak, 2010 17:55

  Tıpkı Büyük Önderimizin dediği gibi,“Millete efendilik yoktur, O’na hizmet vardır. Bu Millete hizmet eden O’nun efendisi olur.”Bu bilinçte olmayan bir parti ya da adam/kadın asla lider olamayacak.Koltuk ve para sahibi olabilirler ama asla gönüllerde taht kuran bir lider olamazlar.Bunca yıldır ne yapmış bu adamlar? Şimdi mi akıllarına gelmiş Türkiye?Mevki varsa tamam yoksa eyvallah…
  Askerlik hayatı çok başarılı olan
  Sn.Pamukoğlu’nun siyasi çıkışını ben de takdirle karşılıyorum.

 6. cavıt yorum tarihi 5 Ocak, 2010 00:40

  BAKIN BU SAYDIGINIZ İSIMLARIN HIÇ BIRİ YERINDAN OYNAMAZ ÇÜNKÜ GIDECEKLERI YERDE SECILACAGI KIMSENIN GARANTI DEYIL ONUN İÇIN BURDA TAYIP KOVANA KADAR BURDA KALACAKLAR ZATEN TAYIP KOVDUMU DA GIDECEK YERLERI KALMAYACAK OZAMANDA EVLERINA GIDERLER ARTIK ÇICEKYETİŞTİRİRLER

 7. soner alpin yorum tarihi 5 Ocak, 2010 22:11

  sanki yilmaz lari gormedik ne yaptilarini sanki demokrat parti daha iyi sanki eskiler hiç vatan satmadilar!!!!yasasin AKP DAHA DAHA COK COK UZUN OMURLERI VAR!!! hey gidi gidi ….irkcilar….

Yorum yap