712) AFRİKA, DÜNYA’NIN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYACAK

Yayin Tarihi 2 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

Afrika dünyanın elektriğini karşılayacak

image0013.jpg

Avrupa, Afrika’nın çöllerinden dünyanın elektrik ihtiyacını karşılayacak bir proje üzerinde çalışıyor.

Avrupa ve Akdeniz ülkeleri enerji uzmanları Afrika çöllerinde 250 bin km’lik bir alanda güneş enerjisinden elektrik üretmek istiyorlar. Buradan elde edilecek elektrik enerjisi tüm dünyanın ihtiyacını karşılayabilecek.

Alman fizikçi Gerhard Knies, ondört yıldan beri üzerinde çalıştığı enerji projesi ‘Desertec’i anlatırken, kömürle elektrik üretmek için iklimin kirletildiğini, nükleer santrallerin ise ihtiyaç hızına yetişemediğini, güneş enerjisinden elektrik üretiminin ise temiz ve hızlı olduğunu söyledi. Knies’in projesine göre 500×500 km’lik bir alanda yapılacak solar elektrik üretim sistemi bütün dünyanın elektrik ihtiyacını gideriyor. Çok az bir kısmı Avrupa’ya yetiyor.

image002.jpg

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi, güneş ışınlarının bir noktaya toplanarak (büyüteç misali) elde edilen çok yüksek dereceli ısı ile elde edilen buharın elektrik üreten tribünlere aktarılmasıyla gerçekleşiyor.

Alman Hava ve Uzay Araştırmaları merkezinde çalışan bilimci Hans Müller-Steinhagen da Gerhard Knies’in projesiyle elektrik üretilebileceğine inanıyor. Alman Çevre bakanlığının direktifi ile ‘Desertic’ projesini ekonomik olarak da inceleyen Hans Müller-Steinhagen projenin yapılabilir olduğu kanaatine vardı.

Halen İspanya’da da büyük çapta güneş enerjisinden üretilen elektriğin Afrika çöllerinde elde edilmesinden sonra Avrupa’ya nasıl nakledileceği sorusu kafaları meşgul ediyor. Bilimciler 300 km’lik bir nakil hattıyla elektriğin hemen hiç kayıp vermeden doğru akım olarak Avrupa’ya nakledilebileceğini düşünüyor.

Bu şekilde doğru akım elektrik nakilleri örneğin İskandinav ülkeleri ile Almanya arasında başarıyla yapılıyor. Knies’e göre daha uzun mesafelerde de bu şekilde nakil yapılması mümkün.

Teknik bakımdan ‘Desertec’ projesinin gerçekleşmesine hiçbir engel yok. Projenin Gerhard Knies’in çölde gördüğü bir serap olmaktan çıkıp hayata geçirilebilmesi için finans sağlayacak ortaklara ihtiyaç var.

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Paylaş:

Yorumlar

“712) AFRİKA, DÜNYA’NIN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYACAK” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Yusuf Kağan Atalay yorum tarihi 2 Ocak, 2010 08:45

    Gönül böylesi projelerde başı Türkiye’nin çekmesini istiyor.
    Şahsen bunun ancak ve ancak Türk’ü Türk’ün Yönetmesiyle gerçekleşebileceğine inanıyorum.

  2. Yusuf Kağan Atalay yorum tarihi 2 Ocak, 2010 08:47

    Çünkü ancak böylesi insanlar dünyada Türk’ü bir numara yapacak tasarıları düşünebilirler diyorum.

Yorum yap