711) TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN “TAKİP” AÇIKLAMASI

Yayin Tarihi 1 Ocak, 2010 
Kategori BASIN-YAYIN

TSK’dan ‘takip’ açıklaması

image001.jpg

Türk Silahlı Kuvvetleri, kozmik odada arama yapan “hakimin takip iddiaları” ile ilgili , “yaşananların toplumu ne hale getirdiği ortada” açıklamasını yaptı. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında araçta bulunun personellerden birinin aşçı birinin de marangoz olduğu da belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığından, dün bir ihbar üzerine durdurulan iki araçtaki askeri personelin Cumhuriyet Savcılığı incelemesinin ardında saat 22.00’da serbest bırakıldığı belirtilerek, “Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir” denildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamanın tam metni:

1.Bugünkü bazı medya organlarında dün bir hakimi takip ettiğinden şüphe edilen iki aracın durdurularak arandığı, bu araçların askeri ve içindeki şahısların da askeri personel olduğu haberlerine yer verilmiştir.

2.    Olayın cereyan tarzı aşağıdaki şekilde olmuştur;

            a.    31 Aralık 2009 saat 12:30 civarında, Uğur MUMCU caddesinde birbirinden bağımsız olarak idari görevle seyir halinde olan beyaz renkli iki ayrı askeri araç polisler tarafından durdurulmuştur.

             b.    Durdurulan bu araçların askeri araç olduğunun anlaşılması üzerine olay yerine Merkez Komutanlığı ekipleri çağrılmıştır.

             c.    Söz konusu araçlar ve içindeki personel, durdurma ve arama kararını veren Cumhuriyet Savcısının isteği üzerine saat 14:00 civarında Ankara Merkez Komutanlığına götürülmüşlerdir.

             ç.    Burada Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan tespitlerde;

(1)   Araçlardan birisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför er ile bir uzman çavuş aşçının bulunduğu,

(2)   Diğer aracın ise, Garnizon Komutanlığına ait olduğu ve içinde iki şoför (biri onbaşı biri er), bir elektrik teknisyeni er ve bir marangoz erin bulunduğu anlaşılmıştır.

3.    İlgili Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan inceleme sonucunda, söz konusu askeri personel dün gece saat 22:00 civarında serbest bırakılmıştır.

4.    Olayın, bir şüphe üzerine yapılan ihbar ve bu ihbara yönelik olarak icra edilen bir uygulama olduğu anlaşılmış ise de, son günlerde yaşananların, kişileri ve toplumu ne hale getirdiğini göstermesi bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.

5.    Konuya ilişkin olarak gerekli işlemler başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.    

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13360663.asp?gid=229

Paylaş:

Yorumlar

“711) TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDEN “TAKİP” AÇIKLAMASI” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 3 Ocak, 2010 01:20

  *TRAJEDİ;(
  -KİSİ KENDİNİ NASIL BİLİRSE,KARSIDAKİNEDE ÖYLE DAVRANIR DENİR.
  -TÜM BUNLAR,FENA İC EZİLMESİNİN SONUCLARI GALİBA:(
  ASLINDA EN İYİSİ*CANINI YAKTIKLARIMIZINDA BİRGÜN BİZLERİN CANINI YAKACAGINI DÜSÜNMELİYİZ.
  *YANİ,EN İYİSİ,BİR ZAMANLAR ADAM YERİNE KOYMADIKLARIMIZINDA HAKKINI VEREREK İSE BASLASALAR!NE KAYBEDERLER?
  *ANLATABILDIMMI?NACİZANE..BANA ÖYLE GELİYOR!

Yorum yap