709) HÜKÜMETLE GENELKURMAY ARASINDA “SİLAH” GERİLİMİ

Yayin Tarihi 25 Aralık, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Hükümetle Askerin ‘silah’ gerilimi!

image00128.jpg

Genelkurmay ve hükümet arasındaki suikast gerilimine bir de silah gerilimi eklendi. Silah kanunu yüzünden iktidarla asker karşı karşıya geldi. Hükümet, kanunda değişiklik yaparak MİT’e ve Polise “askeri silah” ithal yetkisi veriyor. Genelkurmay, “Askeri silahlar kontrolsüz kalabilir” diyerek karşı çıkıyor.

Milliyet muhabiri İbrahim Gündüz’ün özel haberine göre, Meclis’te yaşanan kavganın iç yüzü şöyle:

Ankara’da istihbarat savaşları yaşanırken, Hükümetle Asker arasında Hükümetle Yargı arasında gerilim sürerken, müthiş bir tartışmanın daha “perde gerisinde” yaşandığı ortaya çıktı. Gerilimin ve tartışmanın nedeni, Hükümetin Meclis’e sevkettiği “Silah Kanunu”.

MİT’e ve polise “askeri silah” ithal yetkisi veren kanuna asker karşı çıkıyor. Hükümet Silah Kanunu Tasarısını 1 Temmuz’da Meclis’e sevketmişti. 10 Aralık’ta görüşmeleri başlayan tasarı kamuoyuna “bıçak ve biber gazına düzenleme” diye yansımıştı.

Ancak İçişleri Alt Komisyona havale edilen ve bugünlerde Alt Komisyon’da görüşmeleri süren tasarının Askerle Hükümet arasında yeni bir gerilim kaynağı olduğu ortaya çıktı.

Çünkü Genelkurmay, yeni Silah Kanunu’yla kendileri by pass edilerek MİT’e ve Polise ağır “askeri silah” alınmak istendiğini düşünüyor ve buna karşı çıkıyor. Yani Hükümetle Asker arasında yaşanan gerilimlere bir de silahlar eklendi.

Mevcut kanunda askeri silah ithalatı ve ihracı Milli Savunma Bakanlığı’nın izniyle yapılabiliyor. Kayıtlarsa Genelkurmay Başkanlığı’nda tutuluyor.

Ancak Meclis İçişleri Komisyonu’nda görüşmeleri süren “Silah Kanunu” tasarısıyla, askeri silahların (MİT ve Polis için) Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından da ithal edilmesinin yolu açılıyor.

Tasarı Alt Komisyona gidince ilgili kuruluşlardan da görüş istendi. Asker de görüşünü komisyona bildirdi. Bir “Bilgi Notu” hazırlayan Genelkurmay, “bu yasa çıkarsa, askeri silah ve malzemelerin ithali kontrolsüz kalacaktır” dedi.

Askerin hazırladığı Bilgi Notu’nda, tasarının “sivil amaca yönelik” olarak hazırlandığı ama “askeri silahları” kapsadığı vurgulanıyor.

Komisyona gönderilen yazıda, “askeri silahlara ilişkin düzenlemelerin, bu Tasarı kapsamı dışında bırakılması gerekmektedir” deniliyor.

Askerin Bilgi Notu’nda, “Düzenleme ile, MİT ve genel kolluk kuvvetlerinin askeri nitelikte silah ithal edebilmeleri mümkün hale getirilmiştir… Tasarının bu haliyle yasalaşması halinde, askeri silah ve malzemelerin ithali tek elden takip edilmeyecek, kontrolsüz kalacaktır” deniyor.

Yeni Silah Kanunu’yla Hükümet, silahların kayıt ve ruhsat işlemlerini de düzenliyor. Düzenleme, mevcut uygulamanın aksine, askeri personele ait silahları “kapsam dışında” bırakmıyor.

Askerlerden de ruhsat işlemleriyle ilgili valiliklerden izin ve onay alması isteniyor. Asker bu düzenlemeye de “operasyon bölgesinde” sıkıntılara neden olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“709) HÜKÜMETLE GENELKURMAY ARASINDA “SİLAH” GERİLİMİ” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. mustafa kenanoğlu yorum tarihi 25 Aralık, 2009 19:29

  parmak gitti şimdi sıra kolu alamaya geldi.

 2. Acaroğlu yorum tarihi 25 Aralık, 2009 19:54

  Fetullah Gülen’in,dediği gibi ,”sesizce adım adım hedefe varılacak”demişti! Hükümet de onu yapıyor.Vermiş olduğu sözünden çıkmıyor.Neden çıksınki Sam Amcası öğle söylemiştir.Büyük Selçuklu imp.Anadolu Selçukluları ,Dulkadiroğulları vslere parçala parçalıyabildiğin kadar.Nasıl olsa adam Türk değil Türkiye’li dir.Temelde ne gazi var nede şehid.Onun için önemle değil,önemli olan Sam Amcasına verdiği sözdür.Ukelalar etrafta çok,karşı çıkan yoktur.Herkez uykusundadır.Meyhaneler dolup taşmaktadır.Camiler hakeze,siz yiyin için siyaseti uzaktan seyretin!Askerle polisi ileride karşı karşıya getirip ,”mola”devletini mi kuracak!İş oraya gidişdir.İstisna dışında para verip mediyayı istediğin gibi oynama keyfi mükemmel!İlim adamı değip televizyonlarda kanal kanal gezip halkı uyutma hipnotizma uygulamalırı devam etmekte,kendini bu ülkenin bilgini gösteripvatana,topluma zarar verdiklerinin haberdarı bile değiller.Bunlar tarihi unutuyorlar.Yarını unutuyorlar,geçmişteki tarihi olaylardan ders almak istemiyorlar,durum vaziyet iyi değil.Ahlah ıslah etsin!Saygılarımla Acaroğlu

 3. şener demirci yorum tarihi 28 Aralık, 2009 01:09

  Türk milleti ordular kurarak uluslaştı. Ordular kurarak devlet oldu. Ordular kurarak organizasyon yeteneği kazandı. İyi ordu kurma yeteneği demek, bu günün terminolojisi ile söylersek, öğrenen örgütler ve organizasyonlar anlamına gelir.

  Modernizasyonun temel taşı olan organizasyon ya da örgütlenme, iş yapmanın temel aracıdır. Medeni olmak demek önce devlet yani organizasyon yaparak başlar.

  Bu hatırlatmayı özellikle şunun için yaptım. Tarihimizi de batıdan öğrendiğimizden, onlar bize barbar der, bizde ki liberal ve batıcı aydınlarda bize bizim barbar olduğumuzu anlatırlar.

  Bu anlamda Türk ordusunun devlet oluşumunda ki yeri diğer ulusların uluslaşma sürecinde ki yerinden çok farlıdır. Farklıdır, emperyalizme karşı savaş içinde organize olmuştur.

  AKP ve ayrılıkçıların, Türk Ordusuna karşı yürüttükleri örtülü savaşın sonuna geldiğimizi işaret eden birçok emare var. Şöyle ki, Ergenekon Tertibi üzerinden yürüttükleri örtülü savaşı artık açıktan yürütecekler.

  Daha önceleri ordu ile savaşırken, Ergenekon sözcüğünü ifade ediyorlardı. Bir aşama daha geçtiler ve araya Ergenekon aracını koymayarak, doğrudan Ordu ismini telaffuz ederek saldırıyorlar. Önemli bir aşama.

  Tarikatlar vasıtası ile sivil örgütlenmelerini tamamladıklarına inanan siyasi iktidar, şimdi de polisi ağır silahlar ile donatmaya çalışıyor. Bunun için Meclis Alt Komisyonuna taşıdıkları bir yasa tasarısında, polisin ağır silahlar ile teçhiz edilmesini istiyorlar. Ağır silahlar ile teçhiz edilmiş Türk Ordusu orada dururken, tarikatların yönetiminde etkin olduğu emniyetin personelini ağır silahlar ile donatmanın manasını nedir? Orduya karşı ordudur.

  Yasada subayların silah ruhsatlarını da valiler verecekmiş. Ne güzel değil mi?

  Amerikan yazarları boşuna 2011’de Türkiye’de iç savaş çıkacak demiyorlar.

  AKP Türkiye’yi yönetmeye devam ederse Türkiye Devleti diye bir devlet kalmaz

Yorum yap