706) OSMANLI HAZİNELERİ SATILIYOR!

Yayin Tarihi 14 Aralık, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

Osmanlı Hazineleri Satılıyor

image00117.jpg

Osmanlı saray hazineleri açık artırma ile satışa sunuldu.

Osmanlı saray hazinelerinin açık artırma ile satışa sunulduğu müzayedede, Sultan II. Beyazıd’ın vakfiyesi 475 bin TL, dünya hanedanları seceresi ise 42 bin TL’ye Sakıp Sabancı Müzesi için satın alındı. Alif Art tarafından Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen, ”Resul-ü Pürkerem” isimli müzayedede, antika ve çağdaş eserlerden oluşan toplam 450 eser satışa sunuldu.

Müzayedede, 4 bin TL’den satışa sunulan Hafız Vahdeti’nin Zerendut Celi Sülüs levhası 22 bin TL’ye, 4 bin TL’den satışa sunulan Katipzade Mehmed Refi’nin Talik Kıt’a’sı 44 bin TL’ye, Sultan III. Selim’in fermanı 6 bin TL’ye, 40 bin TL’den satışa sunulan Yakut Müsta’simi Yolunda yazılmış Kuran’ı Kerim 50 bin TL’ye, 4 bin TL’den satışa çıkan Kanuni Sultan Süleyman’a ait 3 adet vakfiye 21 bin TL’ye, 35 bin TL’ye satışa sunulan Edirnekari tekke levhası 80 bin TL’ye, 3 bin TL’den satışa sunulan üç takım Osmanlı şehzade üniforması ise 28 bin TL’ye satıldı.

Müzayedenin değerli eşyaları arasında yer alan ve 260 bin TL’den satışa sunulan III. Selim dönemine ait Edirnekari çeyiz sandığı ise telefonla müzayedeye katılan bir sanatsever tarafından 270 bin TL’ye satın alındı.
Müzayedede, 60 bin TL’den satışa sunulan Edirnekari bir çift fener 70 bin TL’ye, Osmanlı çeyiz sandığı 45 bin TL’ye, tuğralı gümüş gülabdan 26 bin TL’ye, 220 bin TL’den satışa çıkan kağıt üzerine sulu boya ve altın yaldız kullanılarak yapılan 29 adet Osmanlı Sultanının tasvir-i hümayunlarının yer aldığı koleksiyon 240 bin TL’ye, 75 bin TL’den satışa sunulan Mehmet Aziz Rifai Efendi’nin Hilye-i Şerif’i de 120 bin TL’den alıcı buldu.

Müzadeyenin en pahalı eseri olan ve 450 bin TL muhammen bedelle satışa sunulan Sultan II. Beyazıd’a ait vakfiye 475 bin TL’ye, 20 bin TL’ten satışa sunulan ”Dünya Hanedanları Seceresi” ise 42 bin TL’ye Hacı Ömer Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu tarafından Sakıp Sabancı Müzesi için satın alındı.

Müzayedede, türünün nadir örneklerinden, belgesel değeri yüksek bir eser olan ve 8 bin TL’den satışa sunulan Sultan V. Reşad’ın aşcı Mihailoğlu Tireli Nikola’nın idamını içeren fermanı da 20 bin TL’ye alıcı buldu.

http://www.internetajans.com/default.asp?NID=86849

Paylaş:

Yorumlar

“706) OSMANLI HAZİNELERİ SATILIYOR!” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. mustafa kenanoğlu yorum tarihi 14 Aralık, 2009 17:00

  son osmanlılara bakıyorum.hep yabancılar ile evlenmişler.türkçeyi çoğu bilmiyor.osmanlının neden yıkıldığını daha iyi anlıyorum.

 2. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 14 Aralık, 2009 23:41

  Diline ve kültürüne sahip çıkmayan ve kndi tarihini bilmeyenler ve yabancı dil ve kültür edinenler yok olamaya mahkumlar. Türk olan ve Türkçe konuşan osmanlı Padişahları senelerce Farsça dilde mektup yazıp şiirler yazdılar ve okudular o kadar israr ettiler ki osmanlıca bir dil olarak tanındı Osmanlıcaya bakarsanız bir cümle içinde anca yapısı ve fiili Türkçeydi ve diğer kelimelerin hepsi farsçaydı. evet Atatürk gelmeseydi ve osmanlılar kalsaydılar belkş şimdi Türkiye’nin resmi dili farsça olmuştur peki diyorum ki İYİ Kİ GELDİN ATAM İYİ Kİ DOĞDUN ATAM BÜTÜN TÜRK MİLLETİ SANA MİNNETDARDIR

  YAŞASIN BÜYÜK BENGÜ ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

  aydın ayoğlu
  Güney Azerbaycan

 3. Damla yorum tarihi 15 Aralık, 2009 08:18

  Nasil yaparlar bunu ya? Bu bizim tarihimiz! Iyisiyle kotusuyle dogrusuyle yanlisiyla bu bizim
  tarihimiz! Bizi biz yapan tarihimiz! Tarihimiz satilik degildir, satilik olamaz!!! Kisisel esya degil bunlar! Kimseye bireysel olarak ait degil ki bunlar satilabilsin! Bunlar sana, bana milyonlarca Turk’e ait! Ben hakkimi helal etmiyorum! Benim tarihim paha bicilemez, benim tarihime para degeri konamaz!

 4. AYDIN KOCADAĞISTAN yorum tarihi 25 Aralık, 2009 02:21

  Sayın Damla VATAN’ımızın toprakları satılırken tarihimizide satmışlar çokmu.

Yorum yap