701) AÇILIMIN ELÇİLERİ; İSTİKLAL MARŞI YERİNE, KÜRT MARŞI İSTİYOR!

Yayin Tarihi 6 Aralık, 2009 
Kategori BASIN-YAYIN

‘Kürtler kendi marşlarını okumak istiyor’

image0014.jpg

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde DTP’nin düzenlediği mitinge Kandil ve Mahmur kampından dönen PKK’lılar da katıldı. Mitingde Mahmur Kampı’ndan gelen Bülent Aka, Kürtçe konuştu ve ”Kürtler kendi marşlarını okumak istiyor” dedi.

DTP’nin Yüksekova İlçesi’nin Cumhuriyet Mahallesi’nde düzenlediği mitinge, Kandil ve Mahmur Kampı’ndan Türkiye’ye gelen 34 PKK’lıdan Elif Uludağ, Hüseyin İpek, Zehra Tunç, Bülent Aka, İsmail Ayaz, Fatma İzer, Sait Şedal, Mikail Soydan, Menekşe Soydan ile Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, DTP İlçe Başkanı Nazif Ataman ve yakalaşık 10 bin kişi katıldı. Mitingte PKK bayrakları ve elebaşı Öcalan’ın posterleri açıldı. Mahmur Kampı’ndan gelen Bülent Aka, Türklerin İstiklal Marşı’nı okuduğunu belirterek, Kürtlerin’de artık kendi marşlarını okumak istediğin söyledi.

Olaylar çıkmadan önce mitingin ilk konuşmacısı PKK’lı Elif Uludağ oldu. Uludağ yaptığı Kürtçe konuşmasında, Öcalan’ın çağrısı üzerine geldiklerini hatırlatarak Ak Parti’nin önünde bir fırsatın bulunduğunu ve bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini iddia etti. PKK’lı Uludağ, Öcalan muhatap alınmadan sorunun çözülemeyeceğini belirterek şöyle konuştu:
“Eğer bu sorunu çözmek istiyorlarsa Öcalan’ı ve PKK’yı muhatap alacaklar. İlla bunları muhatap almayacaklarını söylüyorlarsa, o zaman Kürtlerin meclisteki temsilcisi olan DTP’yi muhatap alsınlar. Kürt halkı bugüne kadar Öcalan ve gerillalarına sahip çıktı. Bundan sonra da sahip çıkacaktır. PKK’nın ve Kürtlerin bazı talepleri var. Öcalan’ı serbest bıraksınlar. 1982 Anayasası değiştirilsin. Çünkü bu anayasa ile açılımdan söz etmek mümkün değil. Koruculuk sistemi kaldırılsın. Bu sistemin kalkması ile birlikte köylerini boşaltanlar köylerine dönecektir. Kürtlerin kendi dilleri anayasal güvence altına alınarak serbest bırakılmalı. Bu şartlar yerine getirilirse o zaman PKK’lılar gruplar halinde gelip teslim olurlar. Aksi takdirde gelmeleri mümkün değil.”

KÜRTLER KENDİ MARŞLARINI OKUMAK İSTİYOR
Mitingin bir diğer konuşmacısı ise Mahmur Kampı’ndan gelen Bülent Aka oldu. Aka konuşmasını Kürtçe yaptı. Aka, artık kendi marşlarını okumak istediklerini belirterek, “Eğer İstiklal Marşı okunuyorsa, Kürtler de kendi marşlarını okumak istiyor. Dağlarda herşey vatan için yazılıyor. Biz de aynısını söylüyoruz. Vatanımızı seviyoruz. Ne mutlu Türk diyene yazılmıyor biz de ne mutlu insanız diyoruz. Vatan bir bütündür ama bu vatan demokratik ve özgürlükçü olursa bir bütündür” dedi.

Bu arada mitinge katılanlar Kandil ve Mahmur’dan gelenlerle tokalaşmak istemesi izdihama neden oldu.

EYLEMLERDE 2 KİŞİ YARALANDI
Miting sonrası çıkan olaylar ise hala devam ediyor. Göstericiler Yüksekova-Şemdinli karayolunu da kapatarak polise taş atmayı sürdürdü. Mahalle aralarında ise polis ve göstericiler arasında kovalamaca yaşanıyor. Olayların başlaması üzerine ilçedeki tüm işyerleri kapandı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı ilçede bir polis memuru ile bir vatandaşın da çıkan olaylarda yaralandığı belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13121884.asp?gid=229

image0022.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“701) AÇILIMIN ELÇİLERİ; İSTİKLAL MARŞI YERİNE, KÜRT MARŞI İSTİYOR!” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Acaroğlu yorum tarihi 6 Aralık, 2009 12:57

    Devlet birtanedir.İki devletin birleşik marşı olamaz.Esasda kürtler ne istiyor?Açık seçik ortada.Barış hikaye,Türkiye Cumhuriyeti’ni parçalamak,ABD’nin ve Ab’nin kuklası bir ülke haline getirmektir.Amaç bellidir.Bugünün iktidar zavatı,Atatürk’den akıllı sanıyorlar kendilerini,sanki Atatürk bunları iyiye,güzele çağırmamış.Toplumda bir kural olması gerekir,oda şudur:Bir çoğunluk,bir azınlığı,iyie ,güzele çağırır,zaman tanır.Olmayacağının kanaatı hasıl olunca;bir çoğunluğun huzurlu yaşaması için,bir azınlık,ya silinir veya üyke çapına dağıtılır.Tarihe baktığımızda bu uygulamalar defalarca yapılmış.İktidarın zavallı düşünemezleri üykeye ne hale getirdiklerini rahatlıkla hazmedebiliyorlar.Tarahde 157 kez isyan etmişler ,bir devlet kuramamışlar.Hain dış mihrakların odak noktası olan yurdumuzda devlet kurmaya kalkışmanın provaları yapılmaktadır.Seyirci kalan gerek iktidarlar ve gerekse devleti koruma görevi verilenler yarın öbürsügün beklenmiyen bir biçimde hesaba çekilirler.Artık vatandaşımız gırtlağına kadar dolmuştur,taacak durumda,taşarsa hiçbir güç engelliyemez.İderiedenler,akıllarını başlarına toplamanın zamanı geçmektedir.Ülkede asayış bozulmuş,”nemime lazımcılık”başlamış,sokaklar güvenirliğini yitirmiş,ailler korku ile yaşamaktalar.Kürtçüler her istediklerine istediği anda keyfemaış haret ediyorlar.Kanunler çalıştırılamıyor,hukuku hukukçular bile bile çiğniyor,işsizlik had safada,tarım bitmiş,ekonomi üst kademelerde maşallahı var,fakir-fukara yaşam çabası içerisinde,nutuklar veryansın gidiyor,hiçbirşeyin balansı yok,ülkenin kimyası bozulmuş olduğu gibi,yarının ne olacağı insanları düşündürüyor,ordu ,yirmibeş yıllık pkk savaşını başaramamıştır,şehitvermekten bir gaygısı yoktur.Siyasi iktidarın gözüne ve ağzına bakıyorlar ki bizi onlar kurtarırcasına,nice yazlar geçti Irak’ın kuzeyendeki pkk yığıntılarına giremediler,vur-kaçla neyi halledeceğini sandılar,Sam amcalarının ağzına bakıyorlar,bunları dağdan indirsinde biz de rahatlıyalım.Atatürk Türkiyesi’nin böyle generalleri tarihte yoktur.Türk askerinin başına çuval geçirdiler,sanki birşeyler olmamış gibi gururlarına dokunmadı bile.Kısacası ülkemizin güçlülüğünü zayıflatarak ,bu hale getirenler!… Saygılarımla Acaroğlu

  2. sermet bölükbaşı yorum tarihi 7 Aralık, 2009 13:06

    kendileri bu saçmalıklara inanıyorlarmı acaba çok komik geliyor akp nin yapmak istediğini 1919 da tüm dünya dört bi yandan ülkemizi işgal etmeye çalışarak yapmıştı mondrosu sevri imzalatanlar ve imzalayanlarda aynı bu düşüncedelerdi ne oldu ya denizde boguldular yada topraga gömüldüler TÜRKÜN GENLERİYLE OYNAYAN BUDALALAR yerli yabancı farketmez sadece tarihe baksınlar düşünceleriyle hayalperest olduklarını anlayacaklardır.AKP NİN YAPTIĞI AÇIK VATAN HAİNLİĞİDİR. TÜRK MİLLETİNE İHANET cezasız kalmadı hiç bir devirde. AÇILIM KOMEDİSİ VE ARKASINDAKİLER SADECE BUDALACA DAVRANIYORLAR. SADDAMIDA AMERİKA KULLANDI NE OLDU SONUNU HERKES İZLEDİ AMERİKAYA UŞAKLIK EDEN AKP HÜKÜMETİNİN SONUDA Bİ PEÇETE GİBİ ATILMAK OLACAK KENDİNİ KULLANDIRANLAR YERYÜZÜNDE GÜN GÖRMEMİŞ VE HEP ZAVALLI OLARAK ANILMIŞLAR KALMIŞLARDIR YADA GEBERMİŞLERDİR

  3. ahmet derya yorum tarihi 3 Temmuz, 2010 02:12

    kürtçe istiklal marşı olması lazım

Yorum yap