60) 410 BİN İNSANIMIZ KATLEDİLDİ

Yayin Tarihi 6 Ocak, 2008 
Kategori ERMENİ SORUNU, KATEGORİLENMEMİŞ

410 bin insanımız katledildi

Yusuf Halaçoğlu, tehcirden önce önce Ermeni komiteleri tarafından 122 bin insan katledildiğini, tehcirden sonra ise bu sayının 410 bini bulduğunu söyledi.

06 Ocak 2008 / 00:46

image00139.jpg

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Sarıkamış’ta 93 yıl önce şehit olan askerler anısına düzenlenen etkinlikler kapsamında, Toprak Otel’de ”Birinci Dünya Savaşı ve Sarıkamış” konulu konferans verdi.

Birinci Dünya savaşı’nda milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini belirten Halaçoğlu, Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nden 4 sene içinde revire giden asker sayısının 3 milyon 57 bin olduğunu, bunların salgın hastalıklardan dolayı hastaneye gittiklerini belirtti. Savaşta ölenlerin birçoğunun hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Halaçoğlu, şunları söyledi: ”Bundan sonra Kafkasya’da yıkım oldu. 2.5 milyon insan göç etmek zorunda kaldı. Daha sonraki yıllarda Ermeniler’in tehcir edildiğini söyleyenlerin, 1.5 milyon Ermeni’nin nereye gittiğini soranların, aslında 2.5 milyon insanın Kafkasya’dan nasıl sökülüp atıldığını sormamaları enteresandır. 1914’te Erivan’ın yüzde 80’i Müslüman nüfustu. Buradan ve Tiflis’ten sürülenlerin sayısı 1 milyon 300 bini buldu. Bunların sadece 701 bini Anadolu’ya geldi. Geri kalanlar yollarda kırıldı.”

NÜFUS DEĞİŞİMİ…

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda nüfusunun 13 milyon olduğunu ifade eden Halaçoğlu, bu nüfusun 5.5 milyonunu Kafkasya ve Balkanlar’dan gelenlerin oluşturduğunu belirtti. Bunun dünya tarihindeki en büyük nüfus değişimi olduğunu, ancak dünyanın buna sessiz kaldığını ifade eden Halaçoğlu, Birinci Dünya Savaşı’nda dört cephede mücadele eden Osmanlı’ya karşı Ermeniler’in silahlı mücadele başlattığını kaydetti. Halaçoğlu, şöyle devam etti: ”İlk olarak Çatak’ta isyanda bulunuldu. Daha sonra ise Van’da isyanlar başladı. Van’ın Ermeniler’in eline geçmesi sırasında 100 bin, Kars’ın işgalinde 20 bin Müslüman katledildi. Benim en çok hayretler içinde kaldığım konu, mücadele edilen topraklar Osmanlı toprağı, saldıranlar ise İngiltere, Rusya ve Fransa olmasıdır. Hem bizim topraklarımıza saldırıp, bizi müdafaa zorunda bırakıyorlar hem de Ermeniler’e soykırımda bulunduğumuzu öne sürüyorlar.” Kars, Iğdır, Bitlis, Muş, Van ve Erzurum’da Ermeni komitelerince insanların katledildiğini anlatan Halaçoğlu, ”Kars’ın Subatan ve Derecik ilçelerinde toplu mezarlar açıldı. Iğdır’da tam 21 köyde Ermeniler tarafından katliam yapıldı. Tehcir denilen dönemden önce Ermeni komiteleri tarafından 122 bin insan katledildi” dedi. Tehcirden sonra ise katledilen insan sayısının 410 bin olduğunu aktaran Halaçoğlu, ”Öldürülen Müslümanlara ne ad verilecek? Bunu batı dünyası ve sözde soykırım iddialarını kabul eden parlamentoların düşünmesi gerekir” diye konuştu.

”MİLLETLERİN HAFIZASI TARİHTİR”

Tarihin sadece geçmiş olayları anlatmadığını aynı zamanda milletlerin hafızası olduğunu ifade eden Halaçoğlu, ”Milletlerin hafızası tarihtir. Türkiye talihsiz bir millet gibi algılanmaktadır” dedi. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Anadolu’da yaşayan pek çok uygarlığın izlerinin yer aldığını anımsatan Halaçoğlu, ”Türkiye Cumhuriyeti de Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde yer almak istemiyorsa her şeyden önce çağın en önemli hedefi olan bilgi çağına ulaşmalıdır” diye konuştu.

AA

Paylaş:

Yorumlar

“60) 410 BİN İNSANIMIZ KATLEDİLDİ” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. 410 bin insanımız katledildi : FikirYolu.com yorum tarihi 6 Ocak, 2008 03:18
 2. Metin YILMAZ yorum tarihi 6 Ocak, 2008 04:37

  Katliamı yapan onlar ama aciz ve basiretsiz devlet adamlarımız ve kendine aydın diyen karanlık insanlar yüzünden diyaspora yavuz hırsız kimliğiyle dünyayı gezerek neredeyse her ülkeyi soykırım kararı çıkarmaya zorluyor.

 3. Turhan Akgün yorum tarihi 6 Ocak, 2008 11:46

  maalesef bizim millet olarak düşmanlarımızın yaptığını çok çabuk unutmamızdır.1 ci dünya savaşında esir düşen babamın bana anlattıklarını bu millet bilse şimdi türkiyede türkten ve kürtten başka kimse yaşıyamazdı Ama ne yazıkki tarih bilmeyen ve okumayan siyasilerimiz yüzünden bu gün bu hallere düştük.Ama unutulmasınki Bizler en sıkışık durumlardan sıyrılıp çıkmayı bilen çok aziz bir milletiz.Dünya durdukça bu devletim ayakta dimdik duracaktır. bu arada şunuda iyice kafamız çakmamız lazım Devlet mi demokrasimi ??? bize hangisi daha çok lazım .

 4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 6 Ocak, 2008 13:40

  SAYIN AKGÜN BU YAZIYI, LÜTFEN BİR İNCELEYİN.
  SAYGILAR
  http://www.yenidenergenekon.com/buyuk-tehlike/

 5. NIZAM yorum tarihi 8 Ocak, 2008 06:01

  evet birde misirda asitli havuz da ermeniler yuzunden seit edilen askerlerimiz var tam 15000 asker kezzap gibi birsey degdigi yeri yok eden bir kimyasal bunu cok az kimse biliyor neden acaba hep biz susmak zorunda kaliyoruz hep biz eziliyoruz bu turk milleti o kadar dusuk bir millet mi ki HAYIR BIZ KI BIR MEKTUPLA NICE DEVLETLERI HIZAYA SOKMUS PADISAHLARIN TORUNLARIYIZ ELBETTE BIZIM DE DAMARLARIMIZDA O MUBAREK INSANLARIN KANI VAR BIR FATIH SULTAN MEHMET IN.BIR YAVUZ SULTAN SELIMIN,BIR KANUNI SULTAN SULEYMANIN.KEFERELER CANINIZ SAVAS MI ISTIYOR?BIZ DINIMIZ VE VATANIMIZ UGRUNA SEVE SEVE CANIMIZI VERMEYE HAZIRIZ SIZIN GIBI KORKAK DEGILIZ UNUTMAYIN.

Yorum yap