584) KARADAĞ’DA TUZİ ŞEHİTLİĞİ

Yayin Tarihi 25 Ekim, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Fatih Sultan Mehmet’in Askerlerinin Yattığı

Tuzi Şehitliği Onarıldı

 

image00124.jpg

 

TUZİ – Balkan ülkelerinde ilgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı kaybolan çok sayıda Osmanlı Şehitliği’nin aksine Karadağ’da Fatih’in askerlerinin mezarlarının da bulunduğu Tuzi Şehitliği, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (TİKA) çevre düzenlemesi yapıp mezarları ayağa kaldırması sonucu yok olmaktan kurtuldu. Osmanlı’nın Balkan Harbi’yle birlikte çekilmesiyle, derin acıların yaşandığı, Türk kültür ve medeniyetine ait izlerin silinmeye çalışıldığı Rumeli topraklarında, son yıllarda özellikle TİKA’nın yaptığı çalışmalarla Osmanlı’ya ait eserler ve izler yeniden ayağa kaldırılıyor. 

Balkan coğrafyasında özellikle Sırbistan, Bosna-Hersek ve Karadağ’da “nişan” olarak isimlendirilen Osmanlı’ya ait mezarlar, hemen her yerde görülebiliyor. Ancak bu mezarların birçoğu ilgisizlik ve bakımsızlıktan kaybolurken, önemli bir kısmı da kaybolma tehlikesi yaşıyor.

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa kentinde ise 2 yıl öncesine kadar kaybolma tehlikesi yaşayan Fatih Sultan Mehmet’in askerlerinin de bulunduğu Tuzi Şehitliği, TİKA’nın çevre düzenlemesi yapıp, mezarları ayağa kaldırması sonucu yok olmaktan kurtuldu.

Fatih’in Karadağ’ı fethi sırasında şehit olanların, daha sonraki yıllar ise o bölgede yaşamını yitiren Osmanlı askerlerinin defnedildiği, son olarak da Balkan Harbi sırasında salgın hastalıktan dolayı şehit olan 400 askerin toprağa verildiği Tuzi Şehitliği’nin ayağa kaldırılması, özellikle bölgedeki Müslüman bölge halkını sevindirdi.

Büyük bir alanı kapsayan şehitliğin bahçesinde bulunan ve 1931 yılının Kadir Gecesi’nde kılınan teravih namazının ardından kapatılan, geçen yıl ise TİKA tarafından aslına uygun olarak yaptırılan Nizam Camisi’nin de ibadete açılması, bölgede bir tarihi yeniden canlandırdı.

Bölgedeki Müslüman halk, camide namazını kıldıktan sonra, büyük bir kutsiyet atfettiği şehitlikte dua ediyor.

Nizam Camisi’nde 1931 yılında Kadir Gecesi’nde kılınan teravih namazının ardından, caminin kapatılmasına karşı çıktığı için öldürülen o dönemki Tuzi Belediye Başkanı olan Haco Dreşaviç’in torunu Dr. Necad Dreşaviç, caminin yeniden açılmasının ve şehitliğin ayağa kaldırılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

Gördüğü bir rüya üzerine tarihi Nizam Camisi’ni arkadaşlarıyla birlikte kısıtlı imkanlarla ayağa kaldırmak için yaklaşık 6 yıl önce çalışma başlattıklarını ifade eden Dreşaviç, ancak TİKA’nın kendilerine destek vermesiyle, caminin kısa sürede yeniden aslına uygun olarak restore ettiğini kaydetti.

Dreşaviç, caminin ibadete açılmasıyla ve şehitliğin ayağa kaldırılmasıyla birlikte bölgede bir tarihin yeniden canlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Artık bölge halkı namazlarını kılmak için buraya geliyor ve şehitlere dua ediyor. Burası bize bir emanettir, bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağız. Çünkü burada yatan şehitler, bizim için hayatlarını feda etti. Biz de onların bu hatıralarını koruyacağız.” (AA)

 

image0026.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“584) KARADAĞ’DA TUZİ ŞEHİTLİĞİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 26 Ekim, 2011 00:11

  EVET BUNU DAHA ÖNCEDE DUYDUM.COOK SEVİNDİRİCİ**BUNCA SIKINTIDAN SONRA KÜLTÜR HABERLERİYLE AZICIK NEFES ALABİLMEK NE MUHTESEM*
  -TİKA!
  *EVET,İYİ CALISIYOR*–VE,DÜSÜNDÜRÜCÜ DEGİLMİ?HER TARAFDA SEHİDİMİZ VAR!=
  *VALLAHİ NE DİYEYİM ÖVÜNÜLEN BİRSEY İNSANDA ÜZÜNTÜ YARATMIYOR DEGİL HANİ..YANİ KİMBİLİR YOK EDİLMESEYDİK..DAHA NE KADAR KALABLIKDIK..YANİ YAHUDİLER YERİNE DÜNYAYA HAKİM BİZ(*OLUCAKTIK*
  -NE ÜZÜCÜ DEGİLMİ?
  *NİYE İCİMİZE KAPANMISIZ?NİYE DİNİ YÖNDEN ONLAR!GİBİ!!AYNI ENTRİKALARLA SAVASMAMSIZ?ONLARLA!–BURADA BİR SIKINTI YOKMU SN.KHAN(*

 2. celalettin can yorum tarihi 21 Ocak, 2012 21:17

  O ŞEHİTLİK balkanlarda sayılı arkadaşlar o kadar huzur doluki çok sık gidip geliyorum hele yaz aylarımda bır yatsı namazı kılsanız podgarısa hava alanına 15 km arnavutluk tıran havayoluna 2 saat

Yorum yap