573) MOĞOLİSTAN’DA YENİ TÜRK İZLERİ BULUNDU

Yayin Tarihi 25 Ağustos, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Moğolistan’da yeni Türk izleri bulundu

image00133.jpg

Moğolistan’da günümüzde Karabalgasun denilen, Uygur Kağanlığının başkenti Ordubalıkın güneyindeki Dörnbelgin bölgesinde, 2006dan beri sürdürülen kazı çalışmalarında, Uygur Kağanlığına ait kurganlar (mezar) bulundu.

Mezarların üzerinde Göktürk alfabesiyle yazılmış bir yazıt bulundu. Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, “Bu iki satırlık metin Türk dili tarihi açısından son derece önemli bir buluş. Yazıtın okunmasıyla Türk dili tarihi açısından önemli bilgiler elde edileceğine inanıyoruz” dedi. Prof. Dr. Akalın, o zamanki adıyla Ötüken bölgesi denilen bölgedeki anıt mezarlarda kağanların, prenslerin ve şehzadelerin gömülü olduğunun düşünüldüğünü anlattı. Göçebe teriminin ancak bir yaşam tarzı olarak bir diyardan başka diyara gidip yaşayan topluluklar için kullanılabileceğini savunan Prof. Dr. Akalın, “Burada Türk uygarlığının yerleşik bir medeniyet kurduğunu açıkça görebiliyoruz. Moğolistan’da toprağı kazdığımızda Türk dilinin ve uygarlığının izleri ortaya çıkıyor” dedi. 

Tarihistan.org

 

Paylaş:

Yorumlar

“573) MOĞOLİSTAN’DA YENİ TÜRK İZLERİ BULUNDU” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenc yorum tarihi 25 Ağustos, 2011 10:04

  buldukları her roma/bizans/yunan kalıntısı üzerinde yıllarca çalışan, çoğu alman okullarından mezun, yüksek sosyete arkeologlar, sanat tarihçileri utansın….
  Mensubu olmaktan memnun olmadığı Türk miletinin 3000 yılın üzerindeki sadece Moğolistende değil, hindistanda, çinde, sibiryada, kafkaslarda çok sayıda kalıntıları-izleri vardır. Kaldı ki milattan sonrakigleri hiç saymıyoruz bile…

  Yeni nesil arkeologlar, sadece arkeologlar, sanat tarihçileri değil,
  -derin uykudaki kültür bakanlığı yetkilileri,
  -kendi hariç alemi unutmuş tanıtım fonu yetkilileri,
  -Türk bilincinden mahrum Tika yetkilileri
  uyanık olunuz, fonları ve dikkatleri bu yöne çekiniz, daha fazla vebale girmeyiniz, görevinizi yapınız…
  Vesselam…

Yorum yap