568) MİSAK-I MİLLİ BELGESİ KAYIPMIŞ!

Yayin Tarihi 26 Mayıs, 2011 
Kategori TÜRK DÜNYASI

MİSAK-I MİLLİ BELGESİ KAYIPMIŞ!

image00148.jpg

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi olarak kabul edilen Misak-ı Milli (Milli Yemin) orijinal belgesi bulunamıyor. Milli Yemin belgesinin Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, TBMM, Türk İnkılâp Tarihi Ensitütüsü, Genelkurmay Tarihi ve Stratajik Etüt Başkanlığı’nda olmadığı ortaya çıktı. Misak-ı Milli’nin 12 Eylül 1980 Darbesi’ni gerçekleştiren Kenan Evren ve arkadaşları tarafından kâğıt üretiminde kullanılmak üzere SEKA’ya devredilen siyasi parti evrakları içinde yok edilmiş olabileceği belirtiliyor.

 

15 YILDIR ARIYOR

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, 15 yıldan beri peşine düştüğü Misak-ı Milli(Milli Yemin) belgesinin devlet arşivlerinde olmadığını ortaya çıkardı. İyimaya “Siyaset Kurumu’nun Ortak Günahı Yasama Reformu” adıyla kaleme aldığı kitabında, Misak-ı Milli belgesinin devlet arşivlerinde olmadığını belgeleri ile ortaya koydu. İyimaya, avukatlık döneminde Ankara Barosu olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgeleri ile ilgili bir çalışma yaparken tüm kamu kurum ve kuruluşlarından Misak-ı Milli’nin orijinal metnini talep ettiklerini ancak hiçbir kurumun belgeyi bulup kendilerine veremediğini söyledi.

 

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı İyimaya şu değerlendirmede bulundu: “Ben bu belgeyi daha milletvekili seçilmeden önce aramaya başladım. 15 yıldan beri peşindeyim ama bulamadım. Milletvekili olduktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı’na resmi yazı ile başvurarak Misak-ı Milli’nin ıslak imzalı orijinal metnine ulaşmaya çalıştım. Normalde bu belgenin TBMM arşivinde bulunması gerekiyor. Olması, bulunması gereken yer TBMM arşivi. Ancak TBMM’de darbeler sebebiyle büyük kesintiler yaşanmış ve sağlıklı bir arşiv oluşturulamamış. Ya bu belge bir şahıs tarafından alınıp yerine konmadı veya yok edildi.”

 

İyimaya’nın ‘Siyaset Kurumunun Ortak Günahı Yasama Reformu’ isimli kitabında, “Meclis arşivinde aslı bulunmayan Misak-ı Milli belgesinin Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde, Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde, Genelkurmay Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı’nda bulunmadığı anlaşılmıştır.”deniliyor.

 

Ahmet İyimaya, belgenin Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘Magna Carta’sı olduğunu anlatırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan bir belgenin korunamamış olmasının büyük bir ayıp olduğunu söyledi.

Kurtuluşun 6 maddelik manifestosu Misak-ı Millî (Millî Yemin ya da Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı’nın siyasî manifestosu olan altı maddelik bildirinin adı idi. İstanbul’da toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından 28 Ocak 1920’de oybirliği ile kabul edilerek 17 Şubat 1920’de kamuoyuna açıklandı. Misak-ı Millî’nin ana hatları Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı organize etmek için Anadolu’da gerçekleştirdiği Erzurum ve Sivas kongrelerinde şekillendirildi.

Kaynak: www.tarihimiz.net

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap